×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Stoły do jadalni

Jadalnia to miejsce, bez którego prawdziwy dom nie może istnieć. Czasami jest nią osobne pomieszczenie, a niekiedy część jadalna wydzielana zostaje w kuchni lub salonie. Bez znaczenia gdzie się znajduje, zawsze pełni tę samą funkcję – łączy domowników przy wspólnym stole. To właśnie stół jest najważniejszą częścią każdej jadalni. Bez niego nie byłoby możliwe spożywanie posiłków. Jak ważny jest odpowiedni dobór tego mebla, chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

Specjaliści radzą kupowanie stołu w komplecie ze stołkami. Mamy wtedy szansę na zakup mebla nie tyle estetycznego, co funkcjonalnego. Unikniemy tym sposobem problemów z wyborem odpowiedniej wysokości jak i szerokości samych krzeseł. Nie każdy jednak stół można wybrać wraz z kompletem krzeseł, a i również nie każde krzesła w komplecie ze stołem będą nam się podobać. Warto, zatem dokładniej zastanowić się, jaki typ stołu będzie dla nas najlepszy, a dopiero później dobrać do niego krzesła.

Jak w takim razie wygląda stół idealny? Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od stylu wnętrza, w jakim ma zostać postawiony stół jak i od samych użytkowników. Ich wzrost jest kluczowy przy wyborze wysokości stołu. Oczywiście wartość tą powinniśmy starać się uśrednić, jeśli nie mieszkamy w pojedynkę. Najlepiej, więc jest się „przymierzyć” do stołu, który chcemy kupić. Musimy swobodnie zmieścić nogi pod stołem, poczuć czy jest on dla nas wygodny. Spróbujmy usiąść naprzeciwko siebie, aby sprawdzić czy dla każdej z osób jest wystraczająca ilość wolnego miejsca. Warto również zapoznać się z wygodą stołu po jego rozłożeniu, (jeśli taki mamy zamiar kupić).

Oprócz funkcjonalności mebla, stół powinien również dobrze wyglądać. Istotne jest wykończenie blatu stołu i materiał, jaki został do tego użyty. Pamiętajmy, że stół to przede wszystkim przedmiot służący do spożywania posiłków. Warto, jeśli będzie on trwały, odporny na zarysowania, zabrudzenia oraz ciepłe temperatury. Niektóre zanieczyszczenia jesteśmy w stanie usunąć odpowiednimi środkami chemicznymi, ale nie zawsze. Jeśli nie zamierzamy używać obrusów, czy serwet powierzchnia robocza stołu musi być naprawdę trwała i odporna.

Wielkość i kształt stołu zależeć będzie przede wszystkim od tego ile posiadamy wolnego miejsca w jadalni. Im większe pomieszczenie tym więcej możemy zastosować rozwiązań. Dla małych i kwadratowych wnętrz polecane są stoły okrągłe. Będą one bardziej komfortowe i ustawne niż stoły prostokątne. Przyjmuje się zasadę, że dla jednej osoby należy przeznaczyć powierzchnię o wielkości około pół metra kwadratowego. Aby uniknąć zbytniego stłoczenia przy stole można zastanowić się nad zakupem stołu rozkładanego. Zapewni on dodatkowe miejsce po rozłożeniu.

Jeśli nie mamy na tyle miejsca, aby wstawić osobny mebel warto zastanowić się nad zamocowaniem na przykład ruchomego blatu do ściany. Spełni on swoją funkcję w małej kuchni, gdyż jej nie zagraci, a z drugiej strony stworzy przestrzeń do spożywania posiłków. W przypadku, gdy zdecydujemy się na mebel wolnostojący dobrze by było zapewnić odpowiedni dostęp do każdej części stołu. Wtedy też mebel ten zostanie wykorzystany w całości.

Aranżacja całej jadalni jest równie ważna, co wygląd samego stołu. Najważniejsze jest jej oświetlenie. Warto zainstalować lampę nad stołem tak, aby nie było zbyt ciemno podczas spożywania posiłków. Światło powinno być skierowane na stół i nie razić domowników. Ważna jest również wysokość lampy. Jeśli nie mamy możliwości zorganizowania oświetlenia wiszącego, można spróbować zastąpić je jakimś innym. Są już w sprzedaży lampy podłogowe, które dzięki swojej konstrukcji mogą dawać światło podobne jak lampy sufitowe.

Wygodny stół to również wygodne krzesła. Odpowiednie dojście do stołu zapewnia również bezpieczeństwo naszym ścianom. Kiedy jest zbyt ciasno krzesła przy przesuwaniu mogą zacząć ocierać farbę na ścianie. Wygląd i dobór krzeseł powinien pasować do stołu. Obecnie jednym z panujących trendów jest łączenie masywnych stołów retro z przezroczystymi krzesłami wykonanymi z tworzywa. Pamiętajmy jednak, że nie wszędzie takie połączenie będzie pasować.

Wspólne posiłki to przede wszystkim czas spędzany z rodziną. Zadbajmy, więc o odpowiednią dla niego oprawę.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Nowe, stare meble, Ergonomia w kuchni - kształt zabudowy kuchennej, Garderoba - zbytek czy luksus?, Jak wykorzystać przestrzeń pod skosami?, Kamienne blaty kuchenne
Słowa kluczowe: stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, jadalnia, stół, krzesła