×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Strop drewniany

Stropy drewniane to konstrukcje bardzo rzadko dziś stosowane. W budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej można spotkać je jeszcze w najstarszych budynkach, ale ze względów ochrony przeciw pożarowej są zastępowane podczas remontów stropami gęstożebrowymi. W nowych obiektach nie wykonuje się ich w ogóle. Funkcjonują za to w budownictwie jednorodzinnym jako stropy poddasza i w budownictwie regionalnym, na przykład w górach.

Konstrukcja stropu drewnianego wykonywana jest z drewnianych belek lub żeber z drzewa iglastego, najczęściej sosnowego o przekroju prostokątnym (minimalny stosunek boków 1:2). Materiał musi być odpowiednio wysuszony i zaimpregnowany środkiem chroniącym go przed grzybami i ogniem.

Belki opiera się na ścianach nośnych budynku lub na murłatach i mocuje się do ścian za pomocą specjalnych kotew. Elementy mocujące dawniej miały charakter ozdobny i do dzisiaj na starych budowlach można oglądać stalowe łapy w kształcie litery „S” lub lilii. Współcześnie stosowane zamocowania są niewidoczne z zewnątrz. Na belki przybijana jest podłoga z desek.

Pod względem konstrukcyjnym rozróżniamy trzy rodzaje stropów drewnianych: belkowy, żebrowy i belkowo żebrowy.

W stropie belkowym głównymi elementami nośnymi są belki biegnące w jednym kierunku. Ich wymiary oraz rozstaw zależą od przewidywanych obciążeń stropu i wacha się od 0,8 do 1,5 metra. Cały proces wykonania sprowadza się do równego rozstawienia belek na murach i zakotwienia ich. Następnie na belki od góry przybija się deski stanowiące podłogę. Elementy nośne można zostawić odkryte od spodu lub obudować deskami, płytą OSB lub płytami GK jednocześnie wypełniając przestrzeń pomiędzy belkami wełną mineralną.

Konstrukcja żebrowa jest nieco bardziej zaawansowana. Żebra są elementami o przekroju dużo węższym od belek i stosunkowo wysokimi, co wymusza układanie ich w mniejszym rozstawie, około 0,5 metra. Wykonywane są one z litego drewna bądź z drewna klejonego. Mogą mieć przekrój prostokątny lub dwuteowy. W przeciwieństwie do stropu belkowego w żebrowym zawsze zabudowywuje się spód konstrukcji płytami OSB bądź GK co ma na celu usztywnienie konstrukcji. Niekiedy stosuje się też taśmy stalowe, które stężają całą konstrukcję stropu.

Najbardziej złożoną konstrukcją stropu drewnianego jest konstrukcja belkowo żebrowa. Głównymi elementami nośnymi są belki drewniane uzupełnione o poprzecznie montowane do nich żebra. Belki układa się na wieńcu w odstępach ok. 1,5 do 2 metrów i za pomocą stalowych kątowników mocuje się pomiędzy nimi żebra. Żebra nie muszą być tej samej wysokości co belki, ale powinny licować się z nimi od strony podłogi. Jest do zdecydowanie najsztywniejszy rodzaj stropu drewnianego ale też najbardziej pracochłonny. Do jego wykończenia można użyć desek lub płyt OSB od góry i płyt GK lub OSB od spodu. Przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcji należy wypełnić wełną mineralną.

Niezależnie od wybranego rodzaju stropu, newralgicznym i wymagającym szczególnej uwagi jest miejsce osadzenia elementów nośnych w murze. Długość zakładu nie powinna być mniejsza niż wysokość belki. W przypadku osadzania belek dwóch sąsiednich stropów na jednej ścianie, należy ułożyć je na mijankę. Tylko w taki sposób uda się osiągnąć odpowiednią długość zakotwienia elementów.

Należy również zadbać o dobre zaizolowanie fragmentu belki osadzonego w murze. Zaizolowanie masą bitumiczną i owinięcie papą, ma na celu ochronę przed wilgocią. W celu ochrony przed przemarzaniem czoło belki izoluje się styropianem co jest szczególnie ważne w cienkich ścianach jednowarstwowych.

Uwaga, ani jednej ani drugiej izolacji nie nakłada się na czoło belki. Pomiędzy czołem belki a izolacją a także wokoło należy pozostawić kilkucentymetrowy odstęp od ściany. Belek nie powinno się kłaść bezpośrednio na murze ale na podlewce cementowej lub ewentualnie na podkładkach z twardego drewna.

Belek stropu nie wolno prowadzić w bezpośredniej bliskości przewodów kominowych. Należy zachować odstęp minimum 25 cm. Dla bezpieczeństwa można na takim odcinku zastosować również pęczniejącą farbę ogniochronną.

Stropy drewniane w budownictwie jednorodzinnym wykonuje się obecnie jako oddzielenie poddasza użytkowego od strychu lub jako strop nad ostatnią kondygnacją. W pierwszym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest strop żebrowy zaś w drugim strop belkowy lub belkowo żebrowy. Stropy żebrowe stosowane są również w budynkach drewnianych o konstrukcji szkieletowej takich jak altany, domki letniskowe czy domki drewniane w systemie kanadyjskim.

Stropy drewniane to konstrukcje obecnie, że tak powiem „przestarzałe”, wyparte przez tanie i lepsze w eksploatacji stropy gęstożebrowe. Podstawową wadą konstrukcji drewnianych jest ich trwałość i odporność na ogień. Materiał używany do budowy musi być zaimpregnowany specjalnymi środkami chroniącymi przed szkodnikami i grzybami oraz rozprzestrzenianiem się ognia. Stropy drewniane charakteryzują się niskim komfortem użytkowania z powodu małej izolacyjności akustycznej. Aby ją poprawić, w przestrzeni wewnętrznej stropu umieszcza się wełnę mineralna. Niestety nie rozwiązuje ona problemu skrzypienia konstrukcji, które pojawia się po jakimś czasie użytkowania.

To co przemawia za stosowaniem drewnianych stropów to przede wszystkim niska cena i łatwość wykonania w porównaniu z konstrukcjami betonowymi. Ponadto strop drewniany może być obciążony zaraz po wykonaniu co pozwala na szybkie kontynuowanie robót na kolejnej kondygnacji. W określonych sytuacjach stosowanie tych stropów wymuszone jest warunkami estetycznymi. Ma to miejsce w przypadku budowy domów drewnianych lub stylizowanych na budowle z minionych. Ładnie wykonany i wykończony strop lub same belki stanowią niewątpliwą ozdobę pomieszczenia.

Jako ciekawostkę podam, że konstrukcje drewniane przezywają renesans w postaci drewnianych wiązarów kratowych wykonywanych z drewna klejonego. Można je podziwiać w kilku obiektach sportowych w naszym kraju.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stropy
Podobne: Pielęgnacja betonu, Strop typu filigran, Rodzaje stropów, Strop wylewany czy prefabrykowany, Ochrona drewnianego stropu przed ogniem
Słowa kluczowe: strop, teriva, stropy,