×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Strop monolityczny

Stropy monolityczne to najpopularniejszy typ konstrukcji stosowany zarówno w dużych obiektach użyteczności publicznej jak i w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym. Wykonywane są poprzez ułożenie na przygotowanym wcześniej deskowaniu zbrojenia i zalaniu go betonem. Wykonywane są w całości na budowie z betonu klasy minimum B20 i stali zbrojeniowej klasy AIII. Strop żelbetowy jest projektowany indywidualnie dla każdego budynku i bardzo łatwo jest go dostosować do pomieszczeń o nieregularnym kształcie i dużej rozpiętości. W zależności od rodzaju zbrojenia stropy te mogą osiągnąć rozpiętości do 6,00 metrów bez dodatkowego podparcia. Charakteryzują się one bardzo dużą sztywnością a co za tym idzie, małym ugięciem. Bardzo dobrze znoszą obciążenia dynamiczne a także mają dużą odporność na ogień. Przy odpowiednio zaprojektowanym zbrojeniu murowane ścianki działowe można dowolnie przestawiać i dobudowywać. Strop żelbetowy dzięki swojej gęstości dobrze tłumi drgania, przez co ma bardzo dobrą izolacyjność akustyczną.

Wykonywanie stropu rozpoczyna się od wykonania deskowania. Będzie ono zarówno formą dla wylewanego betonu jak i podparciem na czas wiązania. Szalunek można zrobić na budowie drewna lub użyć gotowych systemów szalunkowych. Ze względu na duży ciężar jaki musi przenieść deskowanie wymaga ono starannego przygotowania. Deski powinny mieć grubość minimum 2 cm. Na wykonanie podpór najlepiej nadają się stemple z nieobrzynanego drzewa iglastego o średnicy conajmiej 10 cm. W zależności od rozpiętości i grubości stropu podpory rozmieszcza się co 0,5 do 1m. Im większa rozpiętość i grubość tym gęściej stawia się stemple. Przy wykonywaniu szalunku o większej rozpiętości konieczne jest też uwzględnienie ugięcia stropu. Największą wartość osiąga ono w połowie rozpiętości dłuższego boku i dla tego należy tam ponieść deskowanie o kilka centymetrów. W przypadku korzystania z drewnianych stempli do regulacji ich wysokości w niedużym zakresie służą kliny wbijane od spodu. Pozwoli to na uniesienie lub obniżenie stempla o kilka centymetrów. W przypadku większych różnic konieczne jest docinanie stempli. Sprawa jest dużo łatwiejsza przy używaniu sztyc systemowych. Pozwalają one na płynną regulację w dużym zakresie.

Kolejnym etapem jest ułożenie zbrojenia. W zależności od projektu i przewidywanych obciążeń zbrojenie może być prostsze i składać się tylko z dolnej siatki oraz zbrojenia przypodporowego lub nieco bardziej pracochłonne w postaci siatki dolnej i górnej. Zbrojenie przypodporowe ma postać prętów wypuszczonych podobnie jak pręty siatki dolnej, na wysokości zapewniającej ich otulenie betonem od góry. Przykładowo dla stropu o grubości 15 cm dolne zbrojenie mamy 2 cm ponad szalunkiem, potem 11 cm wyżej (w osi pręta) zbrojenie przypodporowe i 2 cm otuliny. Pręty zbrojenia mają długość zależną od obciążenia i rozpiętości stropu i przechodzą dwoma zagięciami pod kątem 45º w pręty zbrojenia dolnego. Dolne zbrojenie należy układać na specjalnych podkładkach dystansowych zapewniających odpowiednie otulenie. Mogą to być podkładki kupowane w sklepach wykonane z plastiku lub betonu. Mają one postać kółek, do mocowania na prostych prętach oraz na prętach pinowych lub walców do mocowania w miejscu skrzyżowań prętów. W przypadku stropów godne polecenia są podkładki w postaci trójkatnych listew z tworzywa sztucznego zwanych też listwami ZZ. Pozwalają one zaoszczędzić czs potrzebny na układanie podkładek punktowych. Ponadto pomiędzy pręty siatki dolnej górnej należy włożyć stlowe podkładki z drutu zwane potocznie wężami. Utrzymują one prety we właściwym położeniu zapobiegając ich uginaniu się pod własnym ciężarem.

W celu ułatwienie prowadzenia prac instalacyjnych warto na tym etapie przewidzieć i zabezpieczyć otwory w stropie, którymi poprowadzone będą piony instalacyjne. Mniejsze otwory można wypełnić styrodurem zaś większe będą wymagały wzmocnienia skrzynkami zbitymi z desek. Może też okazać się, że konieczne będzie ułożenie dodatkowe zbrojenie przy narożnikach otworu. Konieczne jest również dodatkowe zbrojenie belki w miejscu oparcia schodów żelbetowych. Wszystkie pręty muszą być ze sobą związane tak aby nie było luzu w miejscu ich styku. Zapobiegnie to przemieszczeniu się prętów podczas betonowania i zapewni poprawną pracę zbrojenia przy przenoszeniu obciążeń.

Betonowanie przeciętnego stropu w domu jednorodzinnym jest czynnością zajmującą o wiele mniej czasu niż szalowanie i wiązanie zbrojenia i trwa od 1 do 2 godzin. W pierwszej kolejności zalewa się wieńce oraz ewentualne żebra i podciągi, zwracając uwagę na dobre zagęszczenie mieszanki za pomocą wibratora pogrążalnego. Podczas betonowania stropu należy na bieżąco wyrównywać warstwę betonu i sprawdzać jej grubość. Na tym jednak praca się nie kończy. Konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków podczas dojrzewania betonu. Aby dojrzewający beton nie popękał konieczne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności poprzez polewanie go wodą.

Beton osiąga swoją wytrzymałości po 28 dniach. W przypadku gdy rozpiętość stropów nad poszczególnymi pomieszczeniami nie przekracza 6 metrów można usunąć deskowanie po 14 dniach pozostawiając jedynie podpory w środku rozpiętości i pod osiami ścian stawianych na nowo wylanym stropie. Przy większych rozpiętościach podparcie powinno zostać zdemontowane dopiero po 28 dniach.

Stropy żelbetowe to obecnie jedno z najlepszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań, które doskonale spisują się we wszelkiego rodzaju konstrukcjach. Dzięki swojej wytrzymałości zapewniają dużą sztywność i komfort użytkowania. W przypadku poprawnie wykonanego i pielęgnowanego stropu ryzyko wystąpienia podczas eksploatacji pęknięć na suficie jest znikome. Stropy te są dedykowane do pomieszczeń o dużych rozpiętościach, przykładem może być strop nad przestronnym salonem, a także gdy potrzebne jest przeniesienie dużych obciążeń, na przykład gdy na piętrze chcemy urządzić siłownię, postawić kasę pancerną lub stół billardowy. W przypadku posadowienia budynku w trudnych warunkach gruntowych, na przykład w obszarze występowania szkód górniczych lub gdy przewidujemy duże osiadanie budynku, strop żelbetowy będzie stanowił istotne wzmocnienie i usztywnienie dla całej konstrukcji domu. W przeciwieństwie do stropów gęstożebrowych można je stosować bez dodatkowych komplikacji w pomieszczeniach o nietypowych lub nieregularnych kształtach. W przypadku stosowania podczas prac szalunków sytemowych uzyskana dzięki nim powierzchnia jest dosyć równa i łatwa do wykończenia tynkiem lub płytami GK.

Istotną wadą stropów żelbetowych jest czas i pracochłonność ich wykonania. Od momentu rozpoczęcia prac do możliwości pełnego obciążenia należy liczyć ok. jednego miesiąca. Sam tylko czas potrzebny na dojrzewanie betonu to ok. 7 dni przy czym osiąga on wtedy 70% swojej wytrzymałości, zaś pełną wytrzymałość zyskuje po 28 dniach. Do tego dochodzi czas potrzebny na wykonanie zbrojenia co jest mniej lub bardziej czasochłonne w zależności od jego skomplikowania (zbrojenie jedno lub dwukierunkowe), ilości otworów i belek w stropie. Ponadto stropy żelbetowe wymagają deskowania i podstemplowania, którego wykonanie i demontaż dokłada się do czasu trwania całego zadania. Charakteryzują się one również dużym ciężarem, co może nie pozwolić na ich użycie w przypadku remontowanych budynków, w których chcemy zastąpić stropy drewniane nowymi konstrukcjami.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stropy
Podobne: Stropodachy, Rodzaje stropów, Strop wylewany czy prefabrykowany, Strop drewniany, Ochrona drewnianego stropu przed ogniem
Słowa kluczowe: strop, teriva, stropy,