×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Strop typu filigran

Strop filigran to konstrukcja łącząca w sobie cechy stropów prefabrykowanych i wylewanych na mokro stropów żelbetowych. Składa się ona z prefabrykowanych, zbrojonych płyt betonowych oraz tradycyjnego zbrojenia zalewanego betonem bezpośrednio na placu budowy.

Podstawowym elementem stropu filigran są żelbetowe płyty stropowe. Mają one grubość od 4 do 7 cm i są zbrojone siatką oraz usztywnione kratownicami przestrzennymi podobnymi do tych, stosowanych w belkach stropów gęstożebrowych. Płyty mogą mieć dowolne kształty i wymiary, które ograniczają jedynie możliwości transportowe. Elementy te wykonywane są na zamówienie zgodnie z wymaganiami projektu, który sporządza się dla konkretnego obiektu budowlanego, biorąc pod uwagę jego przeznaczenie i zestawienie obciążeń. Na etapie projektu wrysowywane są wszystkie otwory takie jak piony kominowe i wentylacyjne czy przejścia instalacji. Płyty wykonywane są z bardzo dużą dokładnością. Ich spodnia powierzchnia jest bardzo równa i po wykonaniu stropu wymaga jedynie szpachlowania przed malowaniem.

Tu kończy się opis części prefabrykowanej. Resztę prac wykonuje się na budowie. Ze względu na to, że płyty stropowe filigran są elementami o dużym stopniu dokładności wykonania, konieczne jest równie dokładne wykonanie ścian budynku. Chodzi przede wszystkim o zachowanie równego poziomu podparcia płyt. W tym celu dobrze jest wykonać kilkucentymetrową podlewkę, która zniweluje krzywiznę i wyrówna wysokości ścian na całej ich długości. Bardzo ważne jest również zachowanie osiowości ścian, ponieważ nie ma możliwości przerobienia stropu na budowie. Trzeba albo bardzo dokładnie pilnować etapu wznoszenia murów albo zamawiać strop po ukończeniu murowania wszystkich ścian. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której murarze pomylili się i przestawili ścianę o 10 cm. Nie jest to wbrew pozorom takie trudne. Wystarczy, że wzięli wymiar od lica zamiast w osi ścian. Samo wykonanie stropu na dom jednorodzinny, zakładając powierzchnię 200 m² to kwestia dnia, plus czas potrzebny na związanie betonu ok. 5 dni. Z doświadczenia wiem, że stropy wykonywane są na bieżąco i nie ma długich kolejek.

Po przygotowaniu ścian konieczne jest rozstawienie podparć montażowych, takich jak przy wykonywaniu stropu gęstżebrowego. Podstawowymi elementami są podpory pionowe z trójnogami, tak zwane sztyce oraz poprzeczne belki zwane tregami lub trawersami. Oczywiście podparcie można również wykonać z tradycyjnych stempli drewnianych i kantówek. Ważne aby konstrukcja była odpowiednio sztywna i wypoziomowana.

Z racji tego, że zarówno do montażu jak i rozładunku płyt stropowych konieczne jest użycie dźwigu należy tak rozplanować prace, aby montaż odbył się bezpośrednio z kół. Chodzi o to aby płyty prosto z naczepy lądowały na miejscu wmontowania. Ułożenie stropu trwa rekordowo krótko, zaledwie kilka godzin. Do montażu płyt, zwłaszcza tych o większych gabarytach, konieczne jest zastosowanie specjalnego, wielopunktowego zawiesia. Tradycyjne dwupunktowe nie pozwoli na sprawne układanie płyt, natomiast czteropunktowe będzie prowadziło do powstawania dużych naprężeń podczas przenoszenia. Do pracy na stropie wystarczą dwie osoby, które muszą umieć sprawnie porozumiewać się z trzecim członkiem ekipy jakim jest operator dźwigu. Prace należy prowadzić ostrożnie i bez niepotrzebnego pośpiechu aby nie uszkodzić płyt. Montaż musi odbywać się ściśle według projektu, ponieważ każda płyta ma swój numer i określone miejsce na stropie.

Po zakończeniu prac montażowych przystępuje się do przygotowywania stropu do zalania betonem. W tym celu montuje się zbrojenie wieńców oraz siatki zbrojeniowe w miejscu stykania się poszczególnych płyt. Niekiedy konieczne jest również zamontowanie zbrojenia górnego. Należy również wykonać obstawki, czyli szalunki po zewnętrznej stronie wieńców. Można zamiast nich zastosować prefabrykowane kształtki wieńcowe. Na tym etapie trzeba również zabezpieczyć przed zalaniem betonem otwory na przejścia instalacji. Doskonale nadają się do tego kawałki stryroduru lub w przypadku małych otworów, pianka montażowa. Pomimo wykonania otworów w płycie na etapie prefabrykacji, w ich świetle znajduje się siatka zbrojeniowa. Wycina się ją dopiero po rozdeskowaniu stropu.

Do wykonania warstwy nadbetonu używa się betonu klasy minimum C20/25. Betonowanie rozpoczyna się od zalania wieńców oraz ewentualnych podciągów a następnie mieszankę rozprowadza się równomiernie po całym stropie. Mieszanka wymaga odpowiedniego zagęszczenia zwłaszcza w wieńcach gdzie warstwa betonu jest najgrubsza. Po zakończeniu betonowania pozostaje pielęgnacja, tak jak w przypadku stropów monolitycznych.

Wszystkie opisane wyżej czynności od momentu przyjazdu transportu na budowę po zakończenie betonowania zajmują dzień lub dwa. Właśnie czas wykonania to największy atut stropów filigran. Mało tego, ich dolna powierzchnia jest praktycznie gotowym sufitem, nie wymagającym tynkowania, co znowu przekłada się na oszczędności czasowe przy pracach wykończeniowych. Podobnie jak w przypadku stropów gęstożebrowych, dużo łatwiej i przy mniejszym nakładzie prac i środków realizuje się podparcie konstrukcji w okresie dojrzewania. Nie trzeba wykonywać pełnego deskowania a więc, znowu oszczędność czasu. Dzięki możliwości zastosowania zbrojenia dwukierunkowego nie ma problemu z przestawianiem murowanych ścianek działowych, co jest z kolei niemożliwe przy stropach gęstożebrowch. Na koniec dodam, że na filigranie można z powodzeniem osiągać rozpiętości rzędu 12 metrów.

Niestety nie ma rozwiązań idealnych. Krótki czas wykonania i możliwość osiągania dużych rozpiętości i wytrzymałości okupiony jest wysoką ceną tej technologii. Składa się na nią koszt projektu, prefabrykacji płyt, transport oraz praca dźwigu. Wszystko to sprawia, że jest on droższy niż strop monolityczny. W Polsce nie ma zbyt wielu firm, które zajmują się wykonywaniem tego typu konstrukcji, tak więc niekiedy płyty musiałby przyjechać na budowę ze znacznie oddalonego zakładu prefabrykacji, co jeszcze bardziej ponosi koszt całego zadania. Do przeprowadzenia montażu konieczne jest również zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy, mającej doświadczenie przy wykonywaniu prac montażowych. Jest to o tyle ważne, że nieumiejętne operowanie podwieszonymi na dźwigu płytami może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Pomimo swoich wad stropy filigran to naprawdę dobre rozwiązanie, które jest bardzo popularne na zachodzie Europy. Tam co prawda koszt jego wykonania jest bardziej korzystny. Koszt wykonania jednego metra kwadratowego stropu filigran z uwzględnieniem wszystkich prac jest o około 1/3 wyższy od stropu monolitycznego.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stropy
Podobne: Rodzaje stropów, Stropodachy, Układanie stropu gęstożebrowego, Pielęgnacja betonu, Cichy strop drewniany
Słowa kluczowe: strop, teriva, stropy, strop filigran, strop prefabrykowany, czas realizacji, płyty stropowe, zbrojenie, zalewanie betonem, dźwig, koszty