×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Strop wylewany czy prefabrykowany

Strop to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku. Oprócz tak prozaicznej funkcji jak stanowienie podłogi oraz podparcia dla ścian działowych, ma on za zadanie również usztywnić konstrukcję budynku. Ponadto musi zapewnić odpowiednią izolację akustyczną i niekiedy termiczną pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami są stropy prefabrykowanie i żelbetowe wylewane na mokro.

Stopy żelbetowe zwane też monolitycznymi, wykonuje się bezpośredni na budowie. Powstają poprzez ułożenie zbrojenia na wykonanym wcześniej deskowaniu i zalaniu go betonem. Strop żelbetowy jest projektowany indywidualnie dla każdego budynku i bardzo łatwo jest go dostosować do pomieszczeń o nieregularnym kształcie i dużej rozpiętości. W zależności od rodzaju zbrojenia stropy te mogą osiągnąć rozpiętości do 6,00 metrów bez dodatkowego podparcia. Charakteryzują się one bardzo dużą sztywnością, a co za tym idzie małym ugięciem. Bardzo dobrze znoszą obciążenia dynamiczne, a także mają dużą odporność na ogień. Przy odpowiednio zaprojektowanym zbrojeniu murowane ścianki działowe można dowolnie przestawiać i dobudowywać. Strop żelbetowy dzięki swojej gęstości dobrze tłumi drgania, przez co ma bardzo dobrą izolacyjność akustyczną.

Istotną wadą stropów żelbetowych jest czas i pracochłonność ich wykonania. Od momentu rozpoczęcia prac do możliwości pełnego obciążenia należy liczyć ok. jednego miesiąca. Sam tylko czas potrzebny na dojrzewanie betonu to ok. 7 dni przy czym osiąga on wtedy 70% swojej wytrzymałości, zaś pełną wytrzymałość zyskuje po 28 dniach. Do tego dochodzi czas potrzebny na wykonanie zbrojenia, co jest mniej lub bardziej czasochłonne, w zależności od jego skomplikowania (zbrojenie jedno lub dwukierunkowe), ilości otworów i belek w stropie. Ponadto stropy żelbetowe wymagają deskowania i podstemplowania, którego wykonanie i demontaż dokłada się do czasu trwania całego zadania.

Alternatywą są stropy prefabrykowane. To wszelkiego rodzaju stropy, których elementy są wykonywane poza miejscem budowy.(nie dotyczy to stropu akermana w przypadku którego belki nośne wykonywane są na budowie). Do tego typu stropów należą wszelkie stropy gęstożebrowe takie jak akerman, DZ, Fert czy Terriva i stropy płytowe np. z płyt kanałowych lub filigran.

Stropy gęstożebrowe składają się z gotowych elementów jakim są belki nośne i pustaki. W zależności od typu stropu, w rozstawie od 30 do 60 cm układa się belki nośne, a następnie przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia pustakami stropowymi. Po podparciu konstrukcji na wierzch wylewa się beton ok. 5 cm ponad wierzch pustaków. Podstawową zaletą jest fakt, że stropy te nie wymagają pełnego deskowania pod spodem, a jedynie podparcia w ok. 2 metrowych odstępach w zależności od wymiarów i typu stropu. Zaletą tych stropów jest również szybkość wykonania. Sprawna ekipa może ułożyć strop o powierzchni 100 metrów kwadratowych w dwa dni. Elementy są na tyle lekkie, że podczas montażu nie ma konieczności używania dźwigu. Generalnie stropy gęsto żebrowe, ze względu na pustki powietrzne w pustakach mają niedużą masę w porównaniu do stropów żelbetowych, co czasem jest istotnym argumentem przy wyborze rodzaju stropu.

Do zasadniczych wad stropów gęstożebrowych należy ich ograniczona nośność. Spowodowane jest to tym, że dużą część stropu wypełniają pustaki, które obniżają jego masę, ale jednocześnie są elementami nie przenoszącymi obciążeń. Skutkuje to większą grubością stropu gęstożebrowego niż np. żelbetowego. Przeciętny strop żelbetowy ma przeważnie od 10 do 20 cm grubości natomiast na przykład strop Terriva I ma 24cm, a Teriva III aż 34 cm. Przy wyborze tego typu stropu należy również wziąć pod uwagę konieczność zastosowania dodatkowego wzmocnienia pod ściankami działowymi - w postaci wymianów żelbetowych. Ze względów konstrukcyjnych, w przyszłości nie ma możliwości zmiany układu ścian murowanych na takim stropie. Należy również liczyć się z możliwością wystąpienia klawiszowania stropu, co będzie skutkować pojawieniem się rys i pęknięć na suficie. Aby temu zapobiec, trzeba zastosować żebra rozdzielcze, które zmniejszą rozpiętość stropu. W przypadku stropów gęsto żebrowych konieczne jest wykonanie izolacji akustycznej, gdyż sam w sobie nie tłumi on drgań w odróżnieni od stropu żelbetowego.

Odmianą stropów prefabrykowanych są stropy płytowe. Elementem prefabrykowanym są w tym przypadku zbrojone płyty, układane jedna obok drugiej. Są one dużo sztywniejsze od konstrukcji gęstożebrowych i mogą przenosić większe obciążenia ze względu sposób zbrojenia i możliwość zastosowania zbrojenia sprężonego. Występowanie zjawiska klawiszowania jest dużo rzadsze, niż w przypadku stropów z pustaków. Stropy płytowe są nieco bardziej kłopotliwe i wymagają użycia dźwigu. Są jednak z bardzo szybkie w montażu, który może trwać zaledwie kilka godzin. W przypadku niektórych stropów np. filigran dochodzi do tego wylanie warstwy nadbetonu, co wydłuża czas po jakim można obciążać strop, ale za to otrzymujemy prawie gotową do pomalowania powierzchnię sufitu.

Wybór jednej z powyższych technologii wykonania stropu zależy od stawianych przed nim wymagań i konstrukcji budynku. Należy się zastanowić jakie obciążenia będzie musiał przenieść strop, przewidzieć jego maksymalne rozpiętości oraz czas i fundusze potrzebne na jego wykonanie.

Stropy żelbetowe to obecnie najlepsza i najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Doskonale spisują się we wszelkiego rodzaju konstrukcjach. Dzięki swojej wytrzymałości zapewniają dużą sztywność i komfort użytkowania. W przypadku poprawnie wykonanego i pielęgnowanego stropu, ryzyko wystąpienia podczas eksploatacji pęknięć na suficie jest znikome. Stropy te są dedykowane do pomieszczeń o dużych rozpiętościach, przykładem może być strop nad przestronnym salonem, a także gdy potrzebne jest przeniesienie dużych obciążeń, na przykład gdy na piętrze chcemy urządzić siłownię, postawić kasę pancerną lub stół billardowy. W przypadku posadowienia budynku w trudnych warunkach gruntowych, na przykład w obszarze występowania szkód górniczych lub gdy przewidujemy duże osiadanie budynku, strop żelbetowy będzie stanowił istotne wzmocnienie i usztywnienie dla całej konstrukcji domu.

Stropy gęstożebrowe są bardzo ekonomiczne i szybkie w wykonaniu, co sprawia, że są szeroko stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Doskonale sprawdzą się w większości domów. Jeśli zależy nam na czasie lub mamy ograniczony budżet, warto przemyśleć zastosowanie tego rozwiązania. Strop taki można wykonać nawet samemu, wystarczy jedna lub dwie osoby do pomocy. Może on też okazać się jedynym wyjściem w przypadku remontu starego budynku, gdzie nie ma możliwości zastosowania ciężkiego stropu żelbetowego, a chcemy np. pozbyć się drewnianego. Odpowiednio wygłuszony np. styropianem podłogowym będzie dobrze spisywać się podczas eksploatacji.

Decyzja o wyborze jednego z omawianych rozwiązań to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona przede wszystkim od warunków projektowych i eksploatacyjnych. Jeśli stoimy przed dylematem, to jeśli tyko fundusze i czas pozwala, to warto zdecydować się na strop żelbetowy. Jego jedynymi wadami są cena i czas wykonania. Strop prefabrykowany jest tańszy i szybszy w montażu, ale odbywa się to kosztem sztywności i wytrzymałości.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stropy
Podobne: Ochrona drewnianego stropu przed ogniem, Cichy strop drewniany, Naprawa stropów, Strop drewniany, Strop typu filigran
Słowa kluczowe: strop, teriva, stropy, strop gęstożebrowy, strop żelbetowy, terriva, rodzaje stropów