×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Studzienki okienne - sposób na doświetlenie piwnicy

Większość wybudowanych domów jednorodzinnych posiada podpiwniczenia. Jednak jeszcze przed kilku-, czy kilkunastu laty pomieszczenia te służyły przede wszystkim do składowania rupieci i pamiątek, z którymi trudno się rozstać, do magazynowania żywności lub butelek z winem – ze względu na panujący w piwnicach chłód, bądź też jako kotłownie i składowiska na opał. Obecnie jednak większość posiadaczy piwnic decyduje się na zaadaptowanie jej na cele użytkowo – mieszkalne. Było nie było daje to dobrych kilkanaście lub kilkadziesiąt dodatkowych metrów do zagospodarowania.

Na początek należy się zastanowić do jakich celów będą nam służyły nowo uzyskane pomieszczenia (czy chcemy mieć pod domem siłownię, saunę, pokój zabaw, czy pomieszczenia mieszkalne), gdyż może się okazać, iż robienie jakichkolwiek przeróbek wcale nie jest opłacalne. W tym celu należy zrobić projekt adaptacji, wstępny kosztorys, a przede wszystkim sprawdzić:

  1. Czy piwnica jest sucha?
  2. Czy jest dobrze zaizolowana, zarówno w pionie jak i poziomie?
  3. Jaką posiada wysokość?
  4. Jakie panują warunki gruntowo-wodne?
  5. Czy schody prowadzące do piwnicy są wygodne?
  6. Jaką posiada wentylację?
  7. Czy w piwnicy zamontowane są jakiekolwiek okna? A jeśli tak, to czy nie są one za małe?

 

Zgodnie z Prawem budowlanym adaptując piwnice w celach mieszkalnych należy zapewnić dopływ odpowiedniej ilości światła dziennego. Mianowicie: pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi (w których te same osoby przebywają min 4 godziny / dobę – np. salon, sypialnia) stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1 : 8, natomiast w pomieszczeniach czasowych (w których osoby przebywają od 2 do 4 godzin / dobę – np. siłownia, sauna, łazienka) – co najmniej 1 : 12.

W związku z powyższym należy powiększyć istniejące otwory okienne, bądź jeżeli ich brakuje – wykonać nowe. W przypadku istnienia otworów okiennych istotny staje się fakt, jaką posiadają one szerokość, ponieważ jeśli będzie to 90 – 120 cm, wówczas wystarczy wymienić je jedynie na wyższe. Jest to opłacalne nawet wtedy, gdy nieznacznie trzeba zagłębić parapet poniżej poziomu terenu (jak ma to miejsce w suterenach). Natomiast, jeśli piwnica posiada niewielkie okna, bądź nie ma ich wcale, wówczas trzeba będzie się liczyć z przeprowadzeniem większej ilości prac budowlanych (przede wszystkim z wykonaniem nadproży w ścianach nośnych budynku), co może zwiększyć koszta.

Normową ilość światła dziennego najłatwiej jest dostarczyć do piwnic płytko zagłębionych, w których to parapety nowo zamontowanych okien znajdą się na wysokości 15 – 20 cm nad powierzchnią terenu. Unikniemy wówczas wszelkich problemów związanych z wodą deszczową, czy powstałą po topniejącym śniegu. Natomiast może się również zdarzyć, iż pomimo zmiany okien na wyższe, ich powierzchnia nadal będzie niezbyt wystarczająca. Wtedy pozostaje nam, albo ich poszerzenie, czyli zamontowanie dodatkowych okien w szeregu, albo zagłębienie wysokiego okna poniżej poziomu terenu. Poszerzenie okien opłaca się w przypadku ścian jedno- i dwuwarstwowych oraz przy oknach o wysokości min 90 cm. Natomiast w ścianach trójwarstwowych, bądź z oknami o wysokości do 60 cm, wskazane jest zagłębienie nowo zamontowanych okien. Podobnie sprawa przedstawia się w głębokich piwnicach, jednak w tym przypadku po prostu nie ma innego wyjścia.

Uwaga! Jeżeli szerokość i liczba okien jest odpowiednia to należy dążyć do tego, aby dotychczasowe nadproża pozostały w stanie nietkniętym. Bowiem o wiele prościej będzie rozkuć ścianę pod oknami niż zaprojektować i wykonać nowe nadproże, które stanowi bardzo ważny element konstrukcyjny.

Posadowienie okien poniżej powierzchni terenu będzie wymagało wykonania studzienek okiennych. W celu wpuszczenia jak największej ilości światła do wnętrza piwnicy należy w danym miejscu częściowo odkopać ścianę piwniczną i wykonać betonową lub murowaną studzienkę. Można również wykonać ją z elementów prefabrykowanych, z tworzywa sztucznego. Wielkość studzienki zależy od powierzchni okna, która znajduje się poniżej poziomu terenu. W przypadku gdy okno jest prawie lub całkowicie zagłębione, przyjmuje się, iż dno studzienki powinno mieć zbliżoną wielkość do powierzchni okna.

Kształt studzienki może być różny, jednak najczęściej wykonuje się prostokątne, których to dłuższe boki idą równolegle ze ścianą obiektu (zwykle o długości 1,5 m i szerokości nieco większej od okna), zaś krótsze boki – nie przekraczają 1 m. Powierzchnię wewnętrzną można wykończyć płytkami, panelami, bądź malując farbą, pamiętając o stosowaniu jasnych kolorów, od których lepiej odbija się światło. Natomiast powierzchnię zewnętrzną studzienki należy zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową, np. za pomocą dwóch lub trzech warstw lepiku asfaltowego. Istotne jest, by dno studzienki znajdowało się 15 – 20 cm poniżej dolnej krawędzi okna i miało spadek (około 3 – 5 %) w kierunku odpływu. Odpływ zapobiegnie gromadzeniu się w studzience wód opadowych, czy z topniejącego śniegu, odprowadzając je do rury spustowej, która najlepiej jeśli połączona jest z rurami tworzącymi drenaż opaskowy (wokół ław fundamentowych). Dobrze jest osłonić studzienkę kratą, metalową siatką lub prętami, w celu ograniczenia nawiewania do niej różnego rodzaju zanieczyszczeń (jak śmieci, czy liście), a także ze względów bezpieczeństwa – ochrona przed przypadkowym wpadnięciem do studzienki, wybiciem szyby w oknie, czy też włamaniem.
autor: Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie
Podobne: Błędy popełniane przy murowaniu ścian, Zaprawy odporne na mróz i wodę, Rodzaje wiązania cegieł, Roboty budowlane w niskich temperaturach, Wady i zalety styropianowych szalunków traconych
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , studzienka okienna, doświetlenie piwnicy, okna w piwnicy