×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Styl eklektyczny

Z pewnością styl eklektyczny w domowych wnętrzach jest znakomitym sposobem urządzenia mieszkania dla osób, które lubią gromadzić wszystko to, co im się podoba i sprawia przyjemność. Zdarza się, iż często jest to tworzenie przestrzeni domowej zupełnie nieświadome.

Odziedziczona po dziadkach komoda i lustro w formie nawiązującej do dawnych lat nie są już w tym momencie tylko suchymi eksponatami nadającymi się do wystawienia muzeum, lecz stanowią bardzo modne dopełnienie wnętrza. Powiew miłej przeszłości wśród nowoczesnej aranżacji jest po prostu czymś pięknym, ciekawym i bezcennym. Tak, więc do wykreowania eklektycznego stylu wnętrza nie potrzebujemy wydać majątku pieniędzy na zakup nowoczesnych przedmiotów domowego użytku, musimy za to mieć tylko, albo aż, odrobinę śmiałości, odwagi w łączeniu stylów różnych epok i kultur.

Eklektyzm wydaje się być nurtem więc swobodnym, pojemnym, bardzo tolerancyjnym, czasem nawet ekstrawaganckim. Nie narzuca żadnych sztywnych reguł. Łączy przedmioty z wielu dawnych światów z nowoczesnym. Można śmiało stwierdzić, iż wnętrze o charakterze eklektycznym najlepiej, najdokładniej wyraża osobowość jego właściciela. Właściciela, który nie chce rozstawać się ze swoimi przedmiotami, które dla niego zawsze opowiadają jakąś ciekawą, istotną historię z życia. Taka aranżacja przystosowuje się do naszych indywidualnych potrzeb, jak i sentymentów.

Kiedy w stylu nowoczesnym mówi się o pojęciu minimalizmu, jako nurtu wywodzącego się z kręgów kultury japońskiej, propagującej prostotę, dużo pustej przestrzeni, oszczędność w formie, tak w przypadku stylu eklektycznego nawiążemy do greckiego znaczenia słowa 'eklektyczny'. 'Eklektikos' znaczy w języku greckim 'wybierający'. Jako kierunek filozoficzny starożytności, łączył w sobie elementy z różnych doktryn filozoficznych. W połowie XIX wieku zadomowił się z kolei już w sztuce, architekturze. Pojęcie to znakomicie określa cechy stylu eklektycznego, a mianowicie - wiązanie ze sobą elementy różnych kierunków, trendów w swobodną całość. Nurt eklektyczny, w dawnych czasach, często był krytykowany za swoją bardzo bujną formę, brak reguł. Jak widać, współcześnie jest to trend zupełnie inaczej spostrzegany i tym razem - doceniany. Po prostu bawmy się współczesną architekturą eklektyczną i umieszczajmy we wnętrzach, to co chcemy.

Jedynym, tajnym, ukrytym wymogiem stylu eklektycznego jest harmonijne wyważenie proporcji. Trzeba zachować styl bazowy. Podstawą odpowiedniej aranżacji jest równowaga. Pamiętać bowiem należy, iż sednem eklektyzmu jest nie tylko łączenie elementów z różnych dat produkcji, ale także stylistyczne zróżnicowanie pomieszczeń wewnątrz mieszkania. Na przykład salon z klasycznym kredensem z rzeźbionego litego drewna, czy sypialnię z antyczną toaletką urządźmy bardziej klasycznie, a w łazience lub kuchni dajmy upust naszym twórczym emocjom i stwórzmy tam prawdziwą mieszaninę ducha przeszłości i codzienności.

W eklektycznych wnętrzach nie umieszcza się całych jednolitych kompletów mebli, czy też zestawów tkanin o tych samych wzorach. Tutaj dominują kontrasty, rzeczy w odmiennym stylu; tutaj rzeczy zupełnie nie do pary, dopełniają się nawzajem.

Styl eklektyczny to mieszanina stylów, to również zabawa bez granic; zabawa, która pozwala na poczucie nowoczesności bez odcinania się od świata przeszłości. Polecam każdemu. Bądźmy 'Eklektikos'.


autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Zielone minisalony, Kuchnia otwarta na salon, Kuchnia w stylu klasycznym, Sztuka aranżacji małego mieszkania, Styl orientalny
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,