×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Styl orientalny

Jeżeli choć trochę pragniemy poczuć się we własnym domu, jak w baśniowej krainie rodem z opowieści 'Tysiąca i jednej nocy' i odpocząć po ciężkim dniu w takiej rzeczywistości - bez chwili zastanowienia urządźmy mieszkanie w stylu orientalnym. Orientalne wnętrze ma niepowtarzalny charakter. Swoimi intensywnymi kolorami, bogatą ornamentyką, atłasowymi, połyskującymi tkaninami i zapachem kadzideł oddziaływuje na nasze, wszystkie zmysły.

Kolor

Podstawą do stworzenia egzotycznego wnętrza jest odpowiednie zestawienie barw. Pomieszczenie orientalne emanuje wielością odcieni, począwszy od tych skromniejszych, zaczerpniętych z japońskiego domu - jak brązy, beże, zielenie; skończywszy na tryskających energią mocnych odcieni szafranu, purpury, turkusu, czerwieni odzwierciedlających bajkową atmosferę indyjskiego, kolorowego wnętrza. Magiczne łączenie barw zaczyna się od pomalowania na odpowiedni kolor ścian, a kończy na odpowiednim doborze dodatków, domowych drobiazgów.

Pamiętajmy, iż oprócz wybrania odpowiedniej farby do pomalowania ścian, możemy również użyć, tak obecnie popularnych, fototapet. Inspirowani kulturą, na przykład, dalekiej Japonii połóżmy okleinę ze wzorem pnącej, kwitnącej wiśni. Chiny ze swoją harmonią według Feng shui pomogą nam włączyć do wnętrza spokojne motywy w delikatnych odcieniach. Indie zmotywują nas by odważyć się na jaskrawe kolory, wierząc, że przynoszą one szczęście i radość; często wypełnione ornamentami nawiązującymi do azjatyckiej przyrody oraz symboliki mitologii hinduskiej.

Meble i dodatki

Wnętrza w kraju kwitnącej wiśni emanujące swoją prostotą, skłaniają na użytkowania delikatnych, skromnych mebli. Charakterystyczną cechą mieszkań japońskich jest koncentracja domowego życia blisko ziemi, stąd pomysł na niskie meble, małe stoliki i poduchy położone bezpośrednio na ziemi. Odpoczynek na skromnej kanapie przy drzewku bonzai możemy przerwać otaczając się bardziej masywnymi, pełnymi ornamentów - meblami z kwiatem lotosu i Ganeszą w tle.

Indie emanujące pozytywną energią wraz ze swoją azjatycko - jaskrawą paletą kolorów dają nam wiele możliwości i dowolności w urządzeniu domu. Zwiewne, połyskujące, błyszczące tkaniny są tu wszędzie: na dużym łóżku z baldachimem, na oknach, na stolikach, na mnogich poduszkach. Nie zdziwmy się, że nagle okazuje się, że obok narzuty w kolorze mocno turkusowym pasuje idealnie jaskrawo różowa zasłona.

Podróżując po pokoju w klimacie Azji nie zapominajmy napotkać przeróżnych komód, skrzyń, bogato ozdobionych kufrów, często wyglądających, jak wziętych z wielkiej wyprawy w poszukiwaniu skarbu. Na intensywnie pomarańczowym obrusie śmiało postawmy rzeźbione ramki z naszym drogocennym, odnalezionym zdjęciem.

Światło

Aby poczuć się, jak w baśniowej rzeczywistości musimy również umiejętnie zagrać oświetleniem. Ażurowe lampy z lekkim, spokojnym światłem wraz ze świecami i porozstawianymi, kolorowymi lampionami pomogą przenieść się nam w inny, magiczny świat. W Indiach światło jest symbolem zwycięstwa dobra nad złem. Zapalając rzędy świeczek poczujmy się, jak w mocno czczone, mistyczne, hinduskie święto światła - Diwali.

Styl orientalny łączy w sobie silne akcenty dalekich, pięknych, ciekawych kultur oraz domową, stworzoną przez nas samych - współczesną elegancję. Wykreujmy naszą własną wizję orientu. Tylko od nas zależy, czy położymy skórę przy kominku i zawiesimy plemienne maski na ścianie, czy pokontemplujemy na tatami, czy też otoczymy się magią kolorów sari i pagri.
autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Urządzamy pokój dla dziecka, Architekt wnętrz – nowa moda, czy prawdziwa potrzeba, Nowoczesne wnętrze, Wnętrza według Feng Shui, Błędy popełniane przy urządzaniu własnego mieszkania
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, dom w stylu orientalnym, mieszkanie w stylu orientalnym, styl japoński, styl hinduski, klimaty azjatyckie