×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Styl skandynawski

Jeden z najbardziej popularnych obecnie stylów wnętrz narodził się w klimacie fiordów, północnych, krótkich dni, długich zim i zbyt małej ilości świecącego słońca. Aby umilić sobie chwile Skandynawowie, spędzający długie godziny w swoich domach, zaczęli w ich wnętrzu stosować pastelowe, jasne kolory oraz zaprzestali nawet zasłanianie okien. Przestronne pomieszczenia z brakiem jakichkolwiek zasłon, wyposażone w drewniane podłogi i małą ilość malowanych na jasne kolory sprzętów oraz pasiaste chodniki. To były podwaliny do powstania, tak dzisiaj popularnego stylu, który sprawdza się w każdym wnętrzu. Styl skandynawski. Kojarzy się z czymś, co wnosi światło i lekkość do wnętrz. Podczas aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, pamiętajmy, że pomieszczenia powinny być wesołe, spokojne oraz ciepłe, nawet w te, pochmurne dni. Jak tego dokonać? Oto kilka podstawowych zasad.
 
Uniwersalność aranżacji
Pastelowe kolory, w tym dominujący kolor biały. Biel to podstawowy odcień. W tym stylu białe mogą być ściany, także podłogi. Chociaż w skandynawskich wnętrzach przeważa naturalny odcień drewna, to jednak pomalowane na biało drewniane deseczki bardzo często są układane w tych stylowych pomieszczeniach i to w przeróżny sposób. Często zajmują całe ściany, także sufit.

Przestrzeń, niezbędny minimalizm, wygoda
Skandynawskie wnętrze cechuje świeżość minimalizmu. Tutaj nie znajdziemy niepotrzebnych, zbędnych rzeczy, przedmiotów. Nie zagracamy przestrzeni. Wstawione do pomieszczeń meble muszą być praktyczne oraz gwarantować wysoką jakość i niezawodność. Estetyka i funkcjonalność muszą stanowić w tym przypadku jedność. Popularne stają się tu meble wykonane z wikliny, jasnego drewna oraz pomalowane na jasne barwy. W salonach bardzo często spotkamy, wygodne, ergonomiczne, białe kanapy i fotele.

Kolory w szczegółach
Tworząc wnętrze w stylu skandynawskim nie zapominajmy także o dodatkach. Dzięki nim, oprócz głównie stosowanej bieli, możemy także wstawić trochę innych, mocnych kolorów do pomieszczeń, takich jak czerwień i czerń oraz chłodnych odcieni błękitnego. Wykorzystajmy do tego narzuty, pledy, poduszki, obrusy, nawet naczynia. Skandynawowie propagują użycie naturalnych tkanin, jak bawełna, wełna, len. A wzorami stają się raczej duże, proste grafiki, jak rustykalna kratka, czy marynarskie pasy. Dzięki tym urozmaiceniom w szczegóły, wnętrza wyglądają przytulnie, swobodnie i przyjaźnie. Nie emanują przepychem, luksusem, lecz naturalnością i subtelnością.

Sposób na oświetlenie
Oświetlenie w skandynawskim stylu przybiera proste formy. Stojące, czy też wiszące lampy o wielkich, jasnych abażurach dają dużo miłego światła, co pomaga wydobyć prosty urok białych wnętrz. W styl skandynawski wpisuje się także kompozycja dużej ilości świec wystawianych w niczym nieosłoniętych oknach. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z dawnych czasów, kiedy to tylko światło w oknie mogło wskazywać dobrą drogę do domu na słabo zaludnionych, północnych terenach Skandynawii. Pamiętajmy, że zasłon, firanek, żaluzji czy rolet nie uświadczymy w skandynawskich domach. Jeśli jednak my chcemy zdecydować się na nie, wybierzmy zasłony lekkie, w jasnych kolorach, lniane, naturalne.

Jasno, funkcjonalnie, czysto, oszczędnie. To są podstawy północnego sposobu na stworzenie komfortowego, przytulnego wnętrza. Chętnie zastosujmy je w swoim domu.


autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Ergonomia w kuchni – strefy funkcjonalne, Ergonomia w kuchni - kształt zabudowy kuchennej, Mini ogród na balkonie, Wnętrza w stylu francuskim, Styl orientalny
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,