×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Stylowa łazienka: jak obudować wannę?

Wbrew pozorom aranżacja stylowej łazienki wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Dobra organizacja przestrzeni to połowa sukcesu, drugą stanowi zadbanie o akcesoria. Ponieważ centralnym punktem skupiającym uwagę w łazience z racji swojej wielkości jest wanna, warto wybrać taką, która sprosta nie tylko naszym kąpielowym upodobaniom, ale również współgrać będzie z wystrojem i charakterem pomieszczenia. Efektowna wanna niekoniecznie znaczy nowa i droga. Prawdą jest, że „diabeł tkwi w szczegółach”, dlatego często wystarczy odpowiednie obudowanie wanny by zmienić jej wygląd, a tym samym nadać stylowy charakter łazience, bez konieczności zakupu nowych i drogich sprzętów czy przeprowadzania generalnego remontu.

Rozwiązania praktyczne:

Możliwości zabudowy wanny jest wiele. Najprostszą z nich jest zakupienie w specjalistycznym sklepie gotowego panelu osłonowego, który mocuje się na brzegach wanny oraz do ściany za pomocą odpowiednich wsporników. Na rynku dostępne są obudowy w wielu kolorach i fasonach, zatem nie musimy martwić się o dodatkowe wykończenie powierzchni zabudowy. Panele osłonowe wykonane są najczęściej z akrylu i laminatu, ale dostępne są również droższe warianty drewniane, a nawet szklane. Sam montaż osłony nie powinien sprawić większych kłopotów, podobnie jak ich ewentualny demontaż w razie konieczności dostania się do przewodów odpływowych wanny.

Innym rozwiązaniem jest zabudowa murowana, która umożliwia w zależności od planowanej aranżacji wykończenie płytkami ceramicznymi, kamienną mozaiką czy drewnem egzotycznym. Konstrukcje zabudowy wykonuje się najczęściej przy pomocy bloczków z betonu komórkowego o grubości 6 cm, które łączy się zaprawą klejową. Następnie wykańcza się ściankę w wybrany przez siebie sposób. Przy murowaniu musimy jednak pamiętać o dwóch kwestiach: po pierwsze wanny akrylowe nie mogą być całkowicie zamurowane, należy pozostawić odstęp około 3 mm między krawędzią wanny a powierzchnią obmurówki. To łączenie należy uszczelnić silikonem. Po drugie należy pamiętać o pozostawieniu otworu umożliwiającego dostęp do instalacji w razie jej awarii.

Kolejną możliwością obudowania wanny jest zastosowanie wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych, które przykręca się do metalowych stelaży podpierających. Materiał z jakiego wykonane są płyty ma właściwości wodoodporne, jednak przed nakładaniem zaprawy zewnętrznej należy dodatkowo pokryć płyty gruntem, który zapobiegnie wchłanianiu przez nie wilgoci. Jeśli planujemy wykończenie wanny, które składać się będzie z elementów o większej masie, jak na przykład płytki kamienne, należy wykonać obudowę z dwóch warstw płyty, by ścianka utrzymała planowany ciężar. Również w tym przypadku nie można zapomnieć o tzw. otworze rewizyjnym, czyli pozostawionej luce umożliwiającej przedostanie się do systemu rur i odpływu wanny (dlatego koniecznie powinien on znajdować się po tej samej stronie co syfon wanny). Otwór zamaskować można za pomocą luźno przymocowanej płytki (mocujemy tylko jej brzegi) na zaprawie spoinowej lub zamontować pod okładzinę z płytek metalową ramkę i otwór przeslonić płytką z podklejonymi magnesami. Dzięki temu rozwiązaniu otwór nie będzie szpecił naszej obudowy, a w razie usterek instalacji unikniemy demontażu całej ścianki wanny.

Można również obudować wannę używając w tym celu utwardzanych form styropianowych. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania wykorzystujące ten materiał. Pierwsze z nich to specjalne formy styropianowe tzw. nośniki, kształtem dostosowane pod konkretny model wanny. Nośnik taki zastępuje fabryczne nóżki lub stelaż nośny wanny. Całość prac polega na ustawieniu nośnika w wybranym miejscu łazienki, umieszczeniu w nim wanny i podłączeniu przelewu i odpływu. Wybraną okładzinę ceramiczną można bez problemu przykleić bezpośrednio do nośnika. Atutem styropianowych nośników jest krótki czas montażu obudowy. Dodatkowo materiał ten tłumi hałas nalewanej wody oraz posiada właściwości termoizolacyjne przez co woda w wannie dłużej utrzymuje swoją temperaturę.

Drugą opcją wykorzystującą styropian są specjalne obudowy. Są to płyty z polistyrenu w wykonanymi pionowymi nacięciami po jednej stronie, dzięki czemu łatwo można dopasować je do każdego kształtu wanny. Rozwiązanie to stosuje się gdy wanna posadowiona jest na własnych nóżkach lub stelażu. Poszczególne panele przycina się na żądaną długość oraz wysokość a następnie łączy na pióro i wpust. Niektórzy producenci oferują obudowę przygotowaną fabrycznie do klejenia płytek. Wystarczy więc po wcześniejszym połączeniu płyt, wykończyć taką obudowę glazurą. Zaletami takiego rozwiązania jest możliwość odsunięcia obudowy od wanny w razie jakichkolwiek awarii.

Wszystkie przedstawione propozycje montażu zabudowy wanny możemy przeprowadzić samodzielnie, pamiętajmy jednak o tym, by używać materiałów łączących powierzchnie (jak np. silikon, taśmy i kleje) przeznaczonych do pomieszczeń wilgotnych. Jeśli nie jesteśmy fachowcami lub przynajmniej raz nie przeprowadzaliśmy podobnych prac, warto zlecić to zadanie profesjonalistom, by nasza stylowa zabudowa służyła nam jak najdłużej.
autor: mgr inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Urządzenia sanitarne / Armatura
Podobne: Mała łazienka może być funkcjonalna, Wanna, Dwa w jednym - prysznic w wannie, Biały montaż – jakie sprzęty powinny znaleźć się w łazience, Bateria naścienna czy podtynkowa?
Słowa kluczowe: roca, cersanit, ferro, armatura, instalator, hydraulik, obudowa wanny, osłona wanny