×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Styropianowe szalunki tracone

Na rynku budowlanym cały czas poszukuje się nowych materiałów i technologii, które pozwoliłyby na budowanie szybciej i taniej. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest technologia budowy domu z elementów styropianowych, cechująca się łatwym montażem poszczególnych elementów i szybkością wznoszenia ścian.

Budowa domu ze styropianowych szalunków traconych przypomina budowanie ścian z klocków Lego, z tym, że dodatkowo puste przestrzenie wewnętrzne wypełnia się betonem i w określonych miejscach prętami zbrojeniowymi. W systemie tym można budować budynki do czterech kondygnacji. Kształtki styropianowe wypełnione betonem dają ściany o doskonałej izolacyjności cieplnej wynoszącej 0,28 W/m2K oraz akustycznej, odporne na działanie wilgoci i mikroorganizmów, a poza tym lekkie, zdrowe i energooszczędne. Sama budowa przebiega stosunkowo szybko, a po wykończeniu elewacji tynkiem budynek nie odróżnia się od tych wzniesionych metodami klasycznymi.

Używany do produkcji kształtek styropian jest trwały (ocenia się, że na 65 lat) nienasiąkliwy i odporny na działanie wilgoci, a jednocześnie paroprzepuszczalny, bezpieczny w użytkowaniu w razie pożaru, gdyż samogasnący. W skład systemu wchodzi ponad dwadzieścia rodzajów kształtek (ścienne, narożnikowe, narożnikowe regulowane umożliwiające bez większych kłopotów budowanie narożników innych niż 90o, nadproża proste i łukowe, elementy wieńcowe). W trakcie budowy spełniają one podwójną rolę, gdyż jednocześnie są szalunkiem i izolacją.

Wznoszenie domu tą technologią polega na układaniu mijankowo kolejnych warstw kształtek łączonych zarówno między sobą, jak i między warstwami na pióro i wpust, bez konieczności stosowania jakichkolwiek klejów i zapraw oraz specjalistycznych narzędzi. Uwaga, w tym wypadku ważne jest, by fundamenty były niemal idealnie wypoziomowane, gdyż w trakcie wznoszenia nie ma żadnej możliwości zniwelowania nierówności, np. grubością zaprawy w technologii klasycznej. Co kilka warstw między kształtkami układa się poziomo pręty zbrojeniowe, na które w kształtkach przewidziano odpowiednie wyprofilowania. Pręty zbrojeniowe układa się także pionowo, szczególnie w narożnikach i w pobliżu wszelkich krawędzi, np. otworów okiennych i drzwiowych. Tym razem wykorzystuje się wewnętrzne wolne przestrzenie, które wypełnia się betonem B15 przeważnie po ułożeniu trzech warstw kształtek, a więc osiągnięciu wysokości ok. 75 cm. Beton w kształtkach możemy umieszczać ręcznie, po wymieszaniu go w zwykłej betoniarce, lub mechanicznie, za pomocą pompy do betonu. W trakcie wznoszenia budynku musimy pamiętać o umieszczaniu między kształtkami i to tak, by wchodziły one w beton, kotew w miejscach, gdzie do wznoszonej ściany planujemy dostawić ścianki działowe, szczególnie, gdy będą one wykonywane w innej technologii. Wysokość ściany wznoszonej w tej technologii, w jednej kondygnacji nie powinna być wyższa niż 3 m.

Konstrukcja stropu w takim budynku może być wykonana w dowolnej technologii, choć można do jego wykonania wykorzystać także kształtki styropianowe układane na belkach stalowych i zalewane betonem. Wykonany w ten sposób strop ma bardzo dobre parametry izolacyjne, co ważne jest szczególnie w przypadku stropu nad piwnicą lub pod nieużytkowym poddaszem. Poza tym w kanałach kształtek styropianowych można prowadzić niektóre instalacje.
Podobnie rzecz ma sie z dachem. Można wykonać dach w każdej dowolnej technologii, ale można też wykorzystać do tego celu systemowe kształtki styropianowe, które są jednocześnie izolacją przy poddaszu użytkowym (izolacyjność takiego dachu jest porównywalna do izolacyjności ścian), doskonałym podłożem pod dachówki, gdyż są tak wyprofilowane, że zastępują łaty, a nawet mają profile ściekowe do szybkiego odprowadzenia wody, która mogłaby się przedostać pod poszycie dachu.

Po ułożeniu wszelkich instalacji, które z pewnością łatwiej ułożyć jest w styropianie niż w ścianie ceramicznej, szczególnie, gdy wymagają one korytkowania, można wykończyć płytami suchego tynku od wewnątrz, zaś na zewnątrz możemy stosować tynk cienkowarstwowy układany na siatce, licowanie cegłą klinkierową lub płytkami klinkierowymi, albo układanie sidingu.

Zalety tej technologii to:
  • niższe koszty materiałów i robocizny,
  • prostota prac,
  • mniejsza grubość ścian w stosunku do technologii ceramicznej przy zachowaniu porównywalnych parametrów izolacyjnych,
  • wysoka równość i gładkość uzyskanych ścian i doskonałe zachowanie pionów i naroży.

Decydując się na zakup tej technologii uzyskamy od producenta wraz z kształtkami dokładna instrukcję wykonywania prac, także tych bardziej skomplikowanych związanych z wykonywaniem nadproży i wieńców.
Z kształtek styropianowych i betonu można wykonywać także ściany piwnic, gdyż przy wystarczającej wytrzymałości zyskujemy za jednym zamachem także izolację termiczną ścian, bez konieczności wykonywania dodatkowej izolacji. Pozostanie nam tylko wykonanie zabezpieczenia przed wodami gruntowymi.
Technologie tę można także stosować przy wykonywaniu ścian działowych. Oczywiście w tym przypadku używamy odpowiednich kształtek systemowych o innych wymiarach i parametrach.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa kompleksowa, Materiały budowlane
Podobne: Suchy tynk, Impregnacja drewna, Materiały hydroizolacyjne, Szyby samoczyszczące, Naturalne pokrycia dachowe
Słowa kluczowe: budowa, domy, domów,