×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Sufity podwieszane

Sufit podwieszany to wybranego rodzaju powierzchnia montowana pod stropem. Zakrywa go w całości lub w części, tworząc nową, funkcjonalną warstwę. Posiada zalety, które czynią go chętnie stosowanym i popularnym rozwiązaniem.


Urozmaica, przełamuje monotonię i zdobi.

Możliwe do wykonania fantazyjne wersje, tworzą podcienie, załamania, uskoki, łuki - formy nadające wnętrzu urok i klimat. Z powodzeniem da się odwzorować nim również klasyczną, monolityczną formę sufitu. Dzięki podwieszeniu można obniżyć pomieszczenia z wysokim sufitem i ukryć wszelkie niedoskonałości stropu. Zabudowa taka ułatwia dyskretne umiejscowienie różnego rodzaju urządzeń i instalacji, takich jak np. oświetlenie czy klimatyzacja. Pozwala na łatwy do nich dostęp. Jako matryca montażowa umożliwia tworzenie różnorodnych efektów optycznych – „zabawę” światłem i perspektywą, indywidualizację przestrzeni. Sufity podwieszane funkcjonują jako dodatkowe izolacje termiczne, pochłaniacze dźwięku, wilgoci oraz ochrona przeciwogniowa. Względna łatwość montażu i demontażu jest również istotnym atutem.

Rodzaje podwieszeń
Do dyspozycji mamy kilka rodzajów zabudowy podwieszanej: sufity płytowe, kasetonowe, panelowe oraz stropy napinane.
Najczęściej spotykany w warunkach domowych jest sufit z płyt gipsowo – kartonowych (impregnowanych - zielonych bądź zwykłych – w kolorze białym), dopasowywanych w zależności od miejsca przeznaczenia. Do podwieszeń używane są także okładziny gipsowo – włóknowe. Wykorzystuje się płyty różnej grubości, ale nie powinny być one cieńsze niż 12,5 mm, aby zminimalizować ryzyko pękania i wybrzuszania. W zależności od zamierzonego efektu stosuje się płyty o kształtach klasycznych (prostokąty), płyty przycinane oraz płyty gięte – na sucho lub na mokro.


Montaż
Podstawą sufitu jest stelaż przygotowany w odpowiedniej odległości od stropu „macierzystego”. Odległość ta zależy od zakładanej funkcji nowego stropu i jest wyborem indywidualnym. Musi być wyznaczona bardzo dokładnie, dlatego zaleca się stosowanie poziomicy (najlepiej wodnej lub laserowej). Na wytyczonym poziomie tworzy się kratę stelażu z profili stalowych lub aluminiowych. Profile przyścienne mocuje się kołkami do ścian wokół pomieszczenia. Jednocześnie do nich i do istniejącego stropu przytwierdza się wieszaki – przy pomocy wkrętów i kotw (dybli metalowych).
W przygotowane wieszaki wpina się profile główne, a pod nie – poprzecznie, przy pomocy łączników krzyżowych – profile nośne. Można skonstruować stelaż bez użycia wieszaków. Wówczas profile mocuje się bezpośrednio do stropu. Konfiguracje profili nośnych oraz wersje fabrycznie gięte wykorzystuje się do konstrukcji stropów różnokształtnych i wielopłaszczyznowych.
Do powstałego, wyłożonego warstwą izolacji, stelażu, montuje się płyty (wkrętami idącymi wzdłuż ich krawędzi i przez środek), tak aby miejsce ich łączenia znajdowało się na profilu. Powstałe styki zabezpiecza się przy pomocy mas szpachlowych lub bandaży gipsowych.

Kasetony, panele i inne rozwiązania podwieszane
Podobną konstrukcję stelażu wykorzystuje się również do instalacji sufitów kasetonowych i panelowych.
Kasetony wykonane są różnego rodzaju materiałów, takich jak: gipsy obłożone kartonem, wełny mineralne, blachy, aluminium, ceramiki, tworzywa. Mogą być dodatkowo perforowane lub laminowane. Moduły mają najczęściej kształt kwadratowy lub prostokątny, ale możliwe są też bardziej wyszukane wersje. Ich rozmiary dopasowane są do odległości między profilami stelażowymi. Wypełniają wolne „pola” konstrukcji. Mocuje się je na stałe, lub tak, aby były labilne. Bardzo łatwo wówczas dostać się do przestrzeni między stropami, czy np. wymienić uszkodzony moduł. Łączy się je bez dodatkowych elementów w taki sposób, aby przylegały krawędziami lub tak, aby profile były widoczne.

Panele sufitowe wykonuje się z różnego rodzaju drewna, materiałów drewnopochodnych, blach, aluminium lub tworzyw PVC. Kilkumetrowe moduły panelowe układa się na podobnej, jak w przypadku płyt i kasetonów, konstrukcji z profili. Można łączyć je między sobą luźno (ze szczelinami) lub na pióro – wpust, tak aby tworzyły powierzchnię zamkniętą.

Odmienną technikę stosuje się do instalacji powierzchni napinanych.
Do ich wykonania wykorzystuje się specjalne membrany foliowe, których zasadniczą właściwością jest tzw. pamięć kształtu. Na wybranym, wyznaczonym poziomie montuje się do ścian, stropu lub innych wyznaczonych elementów, specjalne listwy aluminiowe lub PVC ze szczelinami. Powłoka dla konkretnej instalacji zostaje przygotowana w rozmiarze mniejszym niż powierzchnia stropu, który ma zakryć. Membrana tak zostaje rozgrzana, aby - pod wpływem temperatury – zwiększyła swoje wymiary. W tej postaci rozpina się ją pomiędzy założone profile i mocuje zaczepami klinowymi w szczelinach listew. Następujący spadek temperatury powoduje powracanie powłoki do wymiarów wyjściowych, czyli obkurczanie się materiału i jego napinanie. W efekcie powstaje gładka, równa powierzchnia sufitu. Oprócz membran tworzywowych dostępne są również wersje tekstylne.


Instalacje sufitów podwieszanych powszechnie uważa się za nieskomplikowane. Jednak bezpieczeństwo i satysfakcja z efektów zależy od staranności wykonania i właściwej eksploatacji. Należy stosować się do zaleceń producentów, pamiętać o dokładnym dopasowaniu elementów mocujących do rodzaju konstrukcji oraz unikać nadmiernych obciążeń instalacji.
Firmy branżowe oferują też w tej dziedzinie pełne, gotowe rozwiązania systemowe.


autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże:
Podobne: Podpiwniczać czy nie?, Wylewka samopoziomująca, Osiadanie budynku, Jak kleić płytki ceramiczne do płyt GK i OSB, Diagnostyka zarysowań murów i ich naprawa
Słowa kluczowe: