×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

System podtynkowy w łazience

naszmajster.plŁazienka jest miejscem szczególnym w każdym domu. Zależy nam z reguły, aby oprócz pełnionych funkcji higienicznych, zaspokajała również naszą potrzebę estetyki i komfortu. Urządzenia sanitarne nie muszą już razić brzydotą w nudnym, bladym pomieszczeniu. Same w sobie mogą i powinny stać się elementami wystroju – niebanalnej aranżacji, stylistycznej harmonii z całością domostwa i z tym, co nam w duszy gra. Inwencji twórczej nie trzeba już ograniczać.
 
System podtynkowy to jeden z pomysłów na realizację wymarzonej wizji łazienkowej przestrzeni. Sprawdza się praktycznie w każdych warunkach.
Jest to taki układ elementów instalacyjnych, armatury i ceramiki, który pozwala na ukrycie wszelkich połączeń, rurek i zaworów pod powierzchnią ściany a tym samym, na ekspozycję wyłącznie niezbędnych części przeznaczonych do bezpośredniego, codziennego użytku wraz z przyciskami obsługującymi.

Stelaże podtynkowe
Umożliwiają dyskretne podwieszenie misek ustępowych, bidetów, pisuarów, czy umywalek.
Muszą być trwałe i bardzo wytrzymałe, aby utrzymać wszelkie obciążenia instalacyjne oraz – jak w przypadku sedesów – dodatkowo pełny ciężar człowieka. Wymiary można dopasować indywidualnie (na zamówienie) lub decydując się na wybór z gotowej oferty – średnia wysokość stelaża wynosi ok. 45 cm a jego wysokość ok. 100 cm
Produkowane są wersje przeznaczone do tzw. zabudowy suchej (lekkiej) i do tzw. zabudowy mokrej (ciężkiej).
Najchętniej stosowane są produkty pierwszej z wymienionych grup. Stelaż z mocną i sztywną ramą nośną można usytuować pod ścianą stałą – murowaną lub z okładziną płytową. Montaż możliwy jest również w ściance działowej.
Do ściany murowanej i podłogi stelaż mocuje się przy pomocy wsporników oraz kołków rozporowych lub specjalnych przykręcanych szyn.
Umieszczenie stelaża w ściance płytowej nie nastręcza większych trudności – montuje się go w przygotowanym wcześniej otworze przytwierdzając wspornikami.
Obudowę całości stanowią zwykle, odporne na wilgoć, zielone płyty gipsowo – kartonowe lub uniwersalne – gipsowo – płytowe. Tak przygotowaną konstrukcję można pokryć płytkami ceramicznymi czy inną, wybraną okładziną lub pomalować.
Zabudowa mokra stosowana jest rzadziej i mniej chętnie, głównie ze względów praktycznych – montaż jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga użycia cięższych materiałów. Konieczne jest obmurowanie instalacji. Ściana do montażu musi mieć odpowiednią nośność. Nadają się do tego ściany murowane (ewentualnie glazurowane), ale nie lekkie ścianki działowe. Tradycyjnie stosuje się „puste” stelaże, które wypełnia się styropianem lub bloczkami z betonu komórkowego. Dostępne są również stelaże z gotowymi wypełnieniami.

Baterie podtynkowe
Montaż polega na usytuowaniu w ścianie mechanizmów sterujących wypływem wody zaś na zewnątrz jedynie elementów niezbędnych do bieżącej obsługi, wylewek, główek natrysku, słuchawek prysznicowych, dysz do hydromasażu i innych. Baterie mocuje się przy pomocy ram lub bezpośrednio śrub, w specjalnie wykonanej wnęce o głębokości od kilku do kilkunastu centymetrów – dopasowanej do konkretnego modelu wkładu i łączy z rurami doprowadzającymi wodę. Po otynkowaniu i pełnym wykończeniu ścian montuje się drugą – natynkową – część systemu.

Efekt?
Dyskretne wmontowane wyposażenie uładza przestrzeń, dodaje jej elegancji, a często splendoru pokoju kąpielowego, intymnej przestrzeni wypoczynkowej, osobistego SPA.
Swoboda konfiguracji urządzeń daje możliwość umiejscawiania ich w sposób klasyczny – wzdłuż ścian, czy w narożnikach, ale też np. centralnie w tzw. wyspach. Możliwości aranżacyjne są bardzo szerokie.
Systemy podtynkowe oszczędzają miejsce, co ma szczególne znaczenie w przypadku małej, ciasnej łazienki.
Powszechnie wiadomo też, jak niewdzięcznym zajęciem jest mycie i odkurzanie odsłoniętych połączeń rur i zaworów – wszelkich załomków i kącików, w których lubi gromadzić się brud, kurz i osady. Szczelne ukrycie instalacji zupełnie niweluje ten problem, pomagając utrzymać porządek i czystość. Urządzenia podwieszane pozostawiają też wolny dostęp do całej powierzchni podłogi, co ułatwia utrzymanie higieny w pomieszczeniu.
Będąc posiadaczami i użytkownikami instalacji tego rodzaju, jesteśmy też po prostu modni. Rozwiązania podtynkowe to dzisiaj powszechny trend.

A wady?
Rozwiązania systemowe kosztują więcej niż zwykłe. Do montaży podtynkowych potrzeba również większego nakładu pracy niż przy sposobach tradycyjnych. Ma to przełożenie na wyższy cenę takiej inwestycji. Jednak w tym przypadku – biorąc pod uwagę końcowy efekt – trudno to uznać za typową, znaczącą wadę, trafniej – jako właściwą, naturalną proporcję między kosztami a zadowalającą, funkcjonalną i wysoce estetyczną realizacją.
Głównym minusem tego rodzaju rozwiązań jest utrudniony dostęp do ukrytych w ścianach instalacji. Dlatego od razu na wstępie szczególną uwagę trzeba poświęcić doborowi jakościowemu. Części muszą być szczelne i sprawować się niezawodnie i trwale przez lata. Wszystkie elementy – zarówno wewnętrzne jaki zewnętrzne powinny być w pełni kompatybilne, dlatego warto wybierać produkty tej samej firmy – atestowane i z niezbędną gwarancją.


autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Urządzenia sanitarne / Armatura, Wodno - kanalizacyjne
Podobne: Prysznic bez brodzika, Zaoszczędzić na wodzie, Stylowa łazienka: jak obudować wannę?, Wanna kontra brodzik, Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. II
Słowa kluczowe: roca, cersanit, ferro, armatura, instalator, hydraulik, hydraulik, cennik usług budowlanych, instalacje sanitarne,