×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

System przeciwoblodzeniowy rynien

Oblodzona rynnaZima, to niewątpliwie jedna z piękniejszych pór roku. I choć doskwiera nam wtedy niejednokrotnie chłód, jesteśmy zmuszeni zakładać na siebie cieplejsze ubrania i czasem niestety utkniemy w zaspie, to jednak widok ośnieżonej okolicy wprawia wszystkich w zachwyt. Co prawda zimy w ostatnich latach stały się nieco łagodniejsze, mniej jest śniegu, a także zalega on znacznie krócej niż jeszcze kilkanaście lat temu, a mrozy także sporadycznie przekraczają skalę -20°C, to jednak nadal do tej specyficznej i trochę trudnej pory trzeba się odpowiednio przygotować. Nie tylko gromadzimy paliwo grzewcze, przygotowujemy nasz ogród, wymieniamy opony w samochodzie na zimowe, ale także musimy zadbać o nasz dom. Bo choć plastikowe okna zapewniają nam odpowiednią szczelność i zabezpieczenie przed mrozem jest raczej niekonieczne, to jednak zimno, śnieg i lód mogą niekorzystnie działać na inne elementy naszego domu. W niektórych przypadkach działanie zamarzniętej wody może być także niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia mieszkańców i przechodniów.

Zmienność pogody zimą, ciepłe, słoneczne dni przeplatane mroźnymi i śnieżnymi sprawiają, że niejednokrotnie na dachach i w rynnach zalegają nie tylko ciężkie połacie śniegu, ale pojawiają się także niebezpieczne, czasem nawet kilkumetrowe sople zwisające niebezpiecznie nad chodnikami. Tradycyjny sposób ich usuwania, poprzez strącanie z dachu może stworzyć spore zagrożenie zarówno dla osoby wykonującej tę czynność, jak również dla osób, które akurat będą przechodzić w okolicach prowadzonych prac. Także zalegający na dachach, w rynnach i rurach spustowych śnieg i lód, może prowadzić do poważnych uszkodzeń tych elementów, od drobnych spękań, aż nawet po oderwanie rur i rynien, co wiąże się niestety ze sporymi stratami także finansowymi.

Na szczęście istnieje bezpieczniejsze rozwiązanie, o którym jednak musimy pomyśleć zanim nadejdą pierwsze zimowe, a nawet jesienne chłody. By zapobiec zaleganiu śniegu na dachu, a także zamarzaniu wody w rurach i rynnach, można zainstalować specjalne systemy przeciwoblodzeniowe. Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele rodzajów takich instalacji, które nie tylko ułatwiają zimowe zmagania się z pogodą, ale także w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko nie tylko uszkodzenia dachu i jego elementów, ale także chronią przechodniów i domowników przed spadającym śniegiem i soplami lodu.

Systemy przeciwoblodzeniowe rynien i rur spustowych zapewniają swobodny odpływ zalegającego śniegu i lodu w rynnach i rurach spustowych. Innego rodzaju systemy instalowane mogą być nie tylko w rurach, ale także na niemal wszystkich rodzajach dachów i likwidować nagromadzony na nich śnieg i lód. Niezależnie od zastosowanego typu tego rodzaju instalacji, ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie drożności systemów rynnowych oraz zapobieganie uszkodzeniom konstrukcji dachowej i fasad budynków spowodowanych przez oblodzenie i niekontrolowany spływ wody. Montaż systemu ogrzewania rynien i rur spustowych zapobiega ich uszkodzeniu przez zamarzająca wodę oraz gwarantuje skuteczne odwodnienie powierzchni dachu.

Większość instalacji ogrzewania rynien opierają się na zastosowaniu stałooporowych przewodów grzejnych lub przewodów samoregulujących. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych. Dzięki specjalnym uchwytom, ich montaż jest niezwykle łatwy, a dodatkowo zapewniają one właściwą pozycję kabla grzejnego. Niezależnie od typu przewodów, jaki zdecydujemy się zamontować na dachu naszego domu lub kamienicy, oba rodzaje przewodów wykonane są z materiałów, które wykazują się odpornością na promieniowanie UV.

Jeśli budynek posiada dach o dużym nachyleniu, dodatkowo montuje się progi, które zapobiegają zsuwaniu się śniegu. W takich przypadkach należy zastosować ogrzewanie dolnej powierzchni dachu.

Przewody samoregulujące, jak sama nazwa wskazuje, samodzielnie dostosowują moc do warunków otoczenia, w którym pracują. W praktyce oznacza to, że w przypadku spadku temperatury powietrza ich moc jednostkowa wzrasta. Natomiast w momencie, gdy temperatura otoczenia podnosi się, moc przewodów maleje. Ich zastosowanie nie wymaga montowania termostatu. Tego rodzaju przewody mogą z powodzeniem służyć jako zabezpieczenie rur z wodą, a także siłowników hydraulicznych, zaworów itp. Sprzedawane są jako produkty gotowe do instalacji w postaci odcinków 1 – 20 m (na zamówienie dostępne są przewody o maksymalnej długości do 80 m), w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. „Zimny” przewód posiada wtyczkę, która ułatwia jego instalację. Zestaw zawiera także specjalną taśmę montażową.

Przewody grzejne instaluje się luźno w rynnach i rurach spustowych zarówno tych metalowych, jak również plastikowych. Niektóre systemy umożliwiają regulację lokalnej mocy grzejnej przez przewód. Oznacza to, że w zależności od tego, czy rynna znajduje się na południowej czy północnej powierzchni dachu, możemy, umieszczone w niej przewody grzewcze ustawić na większą lub mniejszą moc grzewczą. Daje to znaczne oszczędności w porównaniu z systemami opartymi o przewody oporowe grzejące z jednakową mocą na całej długości rynny.

Jednak niska temperatura nie zawsze oznacza wystąpienie zimą opadów śniegi lub marznącego deszczu, a co się z tym wiąże, nie ma konieczności uruchomienia systemu ogrzewania rur znajdujących się na dachach. Sprawia to, że czasem ich podgrzewanie jest zbędne, co naraża nas na niepotrzebne zużycie energii.

Do najbardziej skutecznych i ekonomicznych systemów przeciwoblodzeniowych dla rynien, należy ten wyposażony w czujniki temperatury oraz wilgoci. Instalacja ta załączana jest jedynie wtedy, gdy zarówno temperatura, jak i wilgotność sygnalizują opady śniegu, marznącego deszczu oraz wystąpienie oblodzenia. Na rynku dostępne są regulatory, które przeznaczone są do sterowania większymi systemami (obciążenie do 3 x 16 A). Pozwalają one na kontrolę dwóch stref grzejnych. Podłączając odpowiednio dwa czujniki do kontroli rynien lub dwa czujniki do kontroli powierzchni i ciągów komunikacyjnych do jednego regulatora, uzyskujemy możliwość sterowania niezależnie dwoma różnymi strefami. Możliwa jest także kombinacja wymienionych wcześniej czujników by sterować dwoma różnymi obszarami, np. rynnami i zjazdem do garażu. Natomiast regulatory do mniejszych systemów (obciążenie do 16 A) przeznaczone są do obsługi jednej strefy. Regulatory montuje się na tablicy sterującej. Doprowadza się do niej także kable zasilające, tzw. „zimne”, przewodu grzejnego lub maty grzejne, a także przewody czujników temperatury i wilgoci.

By system przeciwoblodzeniowy rur działał naprawdę efektywnie, konieczne jest zainstalowanie przewodów o odpowiedniej mocy grzewczej, by określić moc jednostkową instalacji grzewczej (W/mb) konieczne jest określenie strefy klimatycznej, w jakiej ustawiony jest obiekt, uwzględnienie usytuowania w stosunku do stron świata, a także przeanalizowanie konstrukcji dachu, rynny i rury spustowej. Dobra moc jednostkowa powinna zwierać się w granicach 30 – 50 W/mb rynny lub rury spustowej. Na maksymalną moc jednostkową wpływ ma także materiał, z jakiego wykonana została rynna. W przypadku dużych rynien wewnętrznych zamontowanych na dachach wielospadowych, moc jednostkową dobiera się w zakresie 200 – 300 W na każdy m2 powierzchni dachu. Wartość mocy jednostkowej uzależniona jest także od tego, czy pod powierzchnią dachu znajduje się warstwa termoizolacji. Dla dachów posiadających termoizolację należy przewidzieć większą moc jednostkową.

Do każdego nabywanego systemu przeciwoblodzeniowego dołączona jest instrukcja montażu instalacji. W typowych rynnach o przekroju okrągłym kable mocuje się do rynny wykorzystując taśmę montażową, którą przytwierdza się do obrzeża rynny. Zaleca się, by zachować 30 – 50 cm odległość pomiędzy sąsiednimi odcinkami taśmy. Taśmę wykorzystuje się także do montowania kabla w rurach spustowych. Za konstrukcję nośną może posłużyć łańcuch wykonany z materiału odpornego na korozję lub linka. Uchwyty wykonane z taśmy służą zachowaniu dystansu między dwoma odcinkami kabla. W rurach spustowych, które odprowadzają wodę bezpośrednio na powierzchnię gruntu, zainstalowany kabel powinien kończyć się około 5 – 10 cm przed wylotem rury. W przypadku rur odprowadzających wodę do kanalizacji ściekowej, kabel powinien być ułożony około 1 – 1,5 m poniżej poziomu gruntu. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zasady, iż dwa równoległe odcinki kabla zainstalowane w rurze spustowej nie mogą się stykać.

W przypadku rynien i rur spustowych wewnętrznych występujących na dachach wielospadowych, kabel instalacji przeciwoblodzeniowej układamy równomiernie na dnie rynny. Moduł ułożenia kabla nie może być mniejszy niż 5 cm. Sposób zamocowania uzależniony jest od materiału z jakiego została wykonana rynna. Wykorzystuje się uchwyty z taśmy klejone, lutowane lub mocowane wkrętem do rynny.

Natomiast przy instalowaniu kabla na powierzchni dachu, układamy kable na części dachu, która przylega do rynny. Powinno się go ułożyć w taki sposób, by tworzył pętlę przebiegającą wzdłuż linii spadku dachu. Dolne fragmenty pętli kabla grzejnego umieszcza się w rynnie, jeśli oczywiście nie znajduje się w niej instalacja przeciwoblodzeniowa. Jeśli jest zamontowana, wówczas dolne fragmenty przewodów powinny być zamocowane przy krawędzi rynny. Do przytwierdzenia wykorzystuje się uchwyty z taśmy.

Tego rodzaju instalacje znacznie ułatwiają życie w zimie i sprawiają, że śnieg, i sople lodu nie zagrażają już ludziom, samochodom i samym rynnom.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Rynny i rury spustowe, Centralnego ogrzewania
Podobne: Wymieniamy grzejniki c.o., Dekoracyjne grzejniki, Dach z okapem czy bez, Ogrzewanie podłóg drewnianych, Ogrzewanie podłogowe – komfort i dobre samopoczucie czy zbędny wydatek?
Słowa kluczowe: rynna, rynny, rynien, centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, oblodzenie rynien, sople, zamarznięte rynny, system przeciwoblodzeniowy