×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

System rozprowadzania ciepła z kominka

naszmajster.plPisząc o budowie kominka wspominałem, że może on służyć do ogrzewania nie tylko jednego pomieszczenia, w którym jest zlokalizowany, ale także pozostałych pomieszczeń budynku czy mieszkania i to nie tylko sąsiadujących bezpośrednio z pomieszczeniem z kominkiem, ale także w całym mieszkaniu lub w domku jednorodzinnym. By jednak było to możliwe konieczne jest zbudowanie systemu rozprowadzania gorącego powietrza.

Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być nie tylko wydmuchiwane z okapu przez otwory pod sufitem i ogrzewać pomieszczenie, w którym ustawiono kominek, ale może być także rozprowadzane do innych pomieszczeń. Stosuje się dwa sposoby dystrybucji ciepłego powietrza – grawitacyjny lub wymuszony. Metodę grawitacyjną stosujemy w sytuacji, gdy chcemy ogrzać tylko pomieszczenia sąsiadujące z pomieszczeniem, w którym zlokalizowano kominek. Niestety, przepływ grawitacyjny nie może być stosowany jeśli kanały rozprowadzające ciepło są dłuższe niż 4 m od okapu kominka. Przewody rozprowadzające elastyczne i wykonane zazwyczaj z aluminium, dla niskich oporów przepływów, muszą być odpowiednio izolowane, a ich ilość nie może być też zbyt duża. Rozwiązanie to nie wymaga zbyt wielu nakładów finansowych, ale też nie pozwala na ogrzewanie wszystkich pomieszczeń, a poza tym nie pozwala na sterowanie skutecznością systemu.
Charakterystyczną cechą tego rozwiązania jest wysoka temperatura nawiewu, co wynika z niewielkiej odległości od paleniska, która może powodować przypalanie się kurzu, a tym samym odbijać się niekorzystnie na zdrowiu mieszkańców.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest wymuszony system dystrybucji ciepłego powietrza. Co prawda jest to rozwiązanie droższe i bardziej pracochłonne na etapie instalacji, ale zyskujemy za to zwiększenie zasięgu działania instalacji, także na inne kondygnacje, co pozwala na ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu lub domku.
Najważniejszym elementem systemu jest sterowany elektrycznie aparat nawiewny zasysający powietrze ogrzane przez wkład kominkowy i tłoczący je do wszystkich odnóg systemu. Ze względu na obecność w aparacie klasycznego silnika elektrycznego musimy pamiętać, że nie może być on obudowany, ani izolowany, gdyż ważna jest możliwość pobierania powietrza do chłodzenia silnika. Rura łącząca okap kominka z aparatem nawiewnym powinna mieć możliwie największy przekrój i możliwie jak najmniejszą długość. Pozostałe rury, ich kształty i wymiary powinny być dostosowane do potrzeb, a więc lepiej by prawidłowo parametry te określiła wyspecjalizowana firma. Nie jest to zadanie łatwe, bo trzeba rozwiązać kilka ważnych problemów, jak dotarcie do odległych pomieszczeń i innych kondygnacji, a także eliminacja szumów pracy systemu, które mogą być uciążliwe dla mieszkańców.
Fachowcy dokładnie wyliczą nasze zapotrzebowanie na ciepło i dostosują ilość dostarczanego ciepłego powietrza do powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Jednocześnie uwzględnią opory powietrza w kanałach poszczególnych odnogach i sprawdzą, czy do ich pokonania dostosowane są możliwości aparatu nawiewnego oraz czy konieczne jest stosowanie w odnogach przepustnic regulujących strumień powietrza w poszczególnych kanałach.
Ważne też by nie zapomnieli o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza we wszystkich ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach, a więc by wszystkie drzwi wyposażone były w otwory, jak drzwi łazienkowe czy kuchenne. Nieraz otwory takie może zastąpić szczelina między drzwiami a podłogą o szerokości minimum 2 cm. Fachowcy określą też kształt przewodów rozprowadzających ciepło (okrągłe lub płaskie) ich przekrój oraz długość (nie powinna być większa niż 10 m).
Problemem jest też samo prowadzenie przewodów nawiewnych, gdyż ewentualne prowadzenie ich na zewnątrz ścian nie stanowi elementu ozdobnego pomieszczeń. Dlatego przewody zazwyczaj prowadzone są poddaszem nieużytkowym, pod sufitami podwieszanymi, a jeśli w ścianie, to tak, by do niektórych ich elementów, np. przepustnice zachowany był swobodny dostęp. Kanały powinny być izolowane termicznie by zapobiec stratom ciepła w trakcie dystrybucji, a także poprowadzone tak, by po drodze było jak najmniej załamań i rozwidleń. Na wylotach przewodów nawiewnych montuje się kratki lub anemostaty, które umożliwiają regulację strumienia powietrza. Powinny one mieć przekrój dostosowany do przekroju kanałów dolotowych. Ze względu na cyrkulację powietrza kratka powinna być umieszczona w podłodze lub w ścianie nie wyżej niż 30 cm nad podłogą, bo ciepłe powietrze i tak będzie wypychane do góry. Dobrze też by lokalizacja kratek wylotowych była w pobliżu okna lub na ścianie zewnętrznej. W zasadzie nie montuje się nawiewów ciepłego powietrza w tzw. pomieszczeniach ciepłych, jak kuchnia i łazienka. Wszystkie przewody nawiewne powinny być odporne na temperaturę min. 250oC, Kratki i anemostaty – 150oC, aparat nawiewny, powinien posiadać oznakowanie CE, jako urządzenie elektryczne, a elementy filtrujące, jeśli zostały zastosowane, atest higieniczny.
System nawiewu ogrzanego powietrza powinien zawierać także urządzenia sterujące, które włączą działanie systemu przy odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniach i wyłączą przy równie określonej, by nie doprowadzać do przegrzania w pokojach. Trzeba też rozwiązać problem dystrybucji powietrza, gdy kominek grzeje, a w wyniku zewnętrznej awarii zabrakło zasilania prądem elektrycznym. Nowoczesne sterowniki automatycznie dostosowują prędkość wentylatora do temperatury powietrza w okapie kominka, zapewniając stabilność cieplna budynku i komfort jego mieszkańcom.
Niestety, system ten nie może być stosowany, jako podstawowy i jedyny sposób ogrzewania mieszkania czy domu, ale jako dogrzewający. Wynika to z tego, że chcąc szybko w zimie zapewnić znaczący wzrost temperatury w pomieszczeniu dalszym od kominka musielibyśmy zastosować wyjątkowo wydajny wkład kominkowy i wyjątkowo wydajny wentylator w aparacie nawiewnym, co wiązałoby się z dużą hałaśliwością urządzenia.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Kominki, Centralnego ogrzewania
Podobne: Wybór odpowiedniego grzejnika, Dekoracyjne grzejniki, Najczęstsze błędy przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego, Jaki rodzaj ogrzewania wybrać: prąd, gaz, paliwo stałe, Dom pasywny
Słowa kluczowe: kominki, kominek, centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,