×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Szklane ryzality

Każdy inwestor który decyduje się na budowę wymarzonego domu, chce aby jego dom był funkcjonalny, przestrzenny i nosił w sobie cząstkę luksusu. Wykorzystując dobra architektoniczne w postaci szklanego ryzalitu możemy urozmaicić nasz dom, który nabierze indywidualnego charakteru, a duże powierzchnie ścian ożywią się.

Czy wykusz to ryzalit?

Element wystający z lica ściany przeważnie określa się mianem wykusza, ale to nie jest określenie precyzyjne. Potocznie wykuszem nazywamy zarówno ten zgodny ze słownikową definicją występ budynku zawieszony nad ziemią (spoczywający na wysuniętej wspornikowo płycie i ulokowany na wyższej kondygnacji, a przynajmniej na wysokości parapetu), jak i poszerzenie na poziomie parteru, oparte na odpowiednio ukształtowanym fundamencie - czyli ryzalit.

Wybierając się do architekta, warto wiedzieć czym charakteryzują się oba elementy.

Różnica polega na tym, że konstrukcja określana mianem wykuszu musi być „przyczepiona” do ściany obiektu, nie dotykając fundamentu. Ryzalit natomiast to wypust budynku, który został oparty na podłożu. Tradycyjny kształt bazuje na formie prostokąta, co ułatwia późniejsze zagospodarowanie powstałej przestrzeni.

Dlaczego warto wziąć pod uwagę ryzalit?

Kiedyś ryzality były rzadkością, bo wychładzały ozdobione nimi pomieszczenia, podnosiły koszty budowy, wymagały sporych umiejętności oraz utrudniały ogrzanie. Stać było na nie tylko naprawdę zamożnych ludzi. Obecnie, dzięki postępowi technicznemu, sprawa nie jest aż tak skomplikowana jak dawniej: szczelne i ciepłe okna oraz radykalna poprawa izolacyjności termicznej przegród przyczyniły się do upowszechnienia tego eleganckiego detalu.

Współczesne ryzality nie są już unikalnymi elementami domów, ale wciąż pozostają droższe w budowie i eksploatacji niż prosty kawałek ściany nawet z ładnym przeszkleniem. Mimo wszystko chętnie dekorujemy nimi bryły budynków - dzięki takiemu urozmaiceniu domy nabierają indywidualnego charakteru, duże powierzchnie ścian ożywają.

Dzięki zastosowaniu szklanego ryzalitu uzyskujemy dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Dzięki w większości szklanej powierzchni, pomieszczenie, w którym znajduje się ryzalit jest doświetlone naturalnym światłem. Nie dość, że czas nasłonecznienia tego typu konstrukcji jest znacznie dłuższy, to nieoceniony jest również efekt estetyczny ryzalitu.

Szklane ryzality, ze względu na swoją konstrukcję, mogą z powodzeniem pełnić w naszych domach funkcję ogrodów zimowych. Dzięki nim możemy przez cały rok cieszyć się przydomową oranżerią, w której niezależnie od pogody na zewnątrz, będziemy relaksować się wśród ulubionych roślin. Dobrze zaplanowany i starannie wykonany ogród zimowy poprawia bowiem bilans energetyczny budynku! Ulokowana od południa szklana konstrukcja może zimą wychwytywać promienie słoneczne i oddawać ciepło do sąsiednich pomieszczeń, a latem chronić je przed przegrzaniem, blokując przenikanie upału w głąb domu.

Pamiętajmy że to nie jedyne zastosowanie ryzalitu. W zależności od upodobań i potrzeb prywatnych inwestorów, mogą one stać się częścią pomieszczeń o zupełnie innych funkcjach. Opcją, chętnie wykorzystywaną przez prywatnych inwestorów jest umieszczenie szklanego ryzalitu przy jadalni. Mówi się, iż centrum ogniska domowego znajduje się w kuchni. Kiedyś jadalnia była osobnym pomieszczeniem, dziś jest to zwykle część otwartej przestrzeni dziennej. Właściwie usytuowana, oświetlona i odpowiednio duża może być rodzinnym miejscem biesiadowania, w którym wszyscy siadają do codziennych śniadań i do niedzielnego obiadu.

Często jednak bywa tak, że nie posiadamy wystarczającej przestrzeni, by ustawić duży stół dla wszystkich domowników i gości. Powiększając domową przestrzeń szklanym ryzalitem możemy osiągnąć nie tylko więcej miejsca, ale i niepowtarzalną atmosferę rozkoszując się np. romantyczną kolacją w świetle świec i widokiem na niebo pełne gwiazd.


na podstawie materiałów OknoPlus

autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci
Podobne: Mieszkać niebanalnie – willa nad brzegiem, Komfortowy układ pomieszczeń, Koszty adaptacji gotowego projektu, Zmiana technologii w projekcie gotowym, Ekologiczna przyszłość budownictwa
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu, ryzalit, wykusz, przeszklenie, ogród zimowy, oranżeria, powierzchnia