×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Szkodniki w ogrodzie

naszmajster.plPiękny ogród to systematyczna i ciągła praca połączona z pielęgnacją roślin. Niestety często i to nie wystarcza. Dowiadujemy się o tym w momencie kiedy rośliny zaczynają usychać, żółknąć, albo po prostu znikać z naszego ogrodu. Dzieje się tak wtedy, gdy do naszego ogrodu wprowadzają się nieproszeni goście. Na wczesne odkrycie szkodników ma wpływ dokładne oglądanie roślin. Jest to zadanie dość kłopotliwe i czasochłonne, ale tylko w taki sposób jesteśmy w stanie uchronić wiele roślin przed zagładą. Im szybciej znajdziemy siedlisko szkodników tym lepiej.

Największe spustoszenie mogą wyrządzić owady. Nie chodzi jedynie o osobniki dorosłe, ale również i o larwy. Jednak należy mieć na uwadze, że niektóre zwierzęta uważana przez nas za szkodniki, mogą okazać się naturalnym lekarstwem na pozbycie się prawdziwych roślinożerców, którzy systematycznie dewastują nasz ogród. Warto więc dowiedzieć się wcześniej jakimi naturalnymi metodami możemy pobyć się pewnych owadów. Metody te będą najzdrowsze i najmniej kłopotliwe również dla nas samych.


Ślimaki

Z roku na rok ślimaki stają się coraz większym zagrożeniem dla naszych ogrodów. Ich liczebność jak i żarłoczność sprawia największe spustoszenia w uprawach. Najaktywniej żerują późną wiosną lub wczesną jesienią. Ślimaki nie gardzą roślinami, żerują na dosłownie wszystkim. Bez znaczenia czy rośliny są jednoroczne, czy wieloletnie, warzywne, ozdobne itp. Nie są zagrożeniem jedynie dla zielonej części rośliny, ale również często wgryzają się w korzenie spichrzowe.
naszmajster.plPomrów ogrodowy to ślimak nagi, który uważany jest za jednego z najgroźniejszych szkodników roślin. Masowe pojawienie się tego rodzaju ślimaka powoduje ogromne spustoszenie na rabatach kwiatowych, czy grządkach z warzywami. Mniej uciążliwe są śliniki i pomrowiki jak i ślimaki posiadające muszle. Do tych ostatnich należą winniczki, bursztynki podłużne, czy ślimaki ogrodowe. Kiedy jest zbyt sucho lub wilgotno rozwój ślimaków jest spowolniony.

Jak więc uniknąć ich w swoim ogrodzie? Pierwszym i najskuteczniejszym sposobem jest posadzenie roślin, których ślimaki po prostu nie lubią. Nie wyrządzą one szkód odmianom takim jak na przykład: lawenda, nacierpek, tymianek, wiesiołek, piwonia, barwinek, aster alpejski, ciemiernik, goździk pierzasty, języczka, orlik, ostrowiec, ułudka wiosenna, nawłoć, krwawnik.
Jedną z kilku metod zwalczania tych szkodników jest ich wyłapywanie i niszczenie. Do wyłapywania mogą służyć deski. Pozostawiamy je w miejscu, gdzie jest najwięcej ślimaków. Miejsce pod deską jest zacienione i zaciszne. Idealne schronienie dla tych zwierząt. Codziennie pod deską będziemy mieli okazję odnaleźć nawet kilkanaście sztuk tego szkodnika. Jeśli to nie poskutkuje można je wyłapywać nęcąc kawałkami marchwi, ziemniaków czy jabłek. Są to jedne z wielu ich przysmaków. Najaktywniej ślimaki zachowują się pod deszczu ja i również porą nocną.
Kolejną, jednak mniej zalecaną ze względu na szkodliwość dla roślin, jest wysypywanie soli w miejscach, gdzie znajdują się ślimaki. Sól powoduje odwodnienie ślimaka, a skutkiem czego jest jego zniszczenie.
Metoda chemiczna to inaczej aplikacja preparatów ślimakobójczych. Producenci preparatów oferują ekonomiczne i nowoczesne preparaty, które zwalczając szkodniki nie uszkadzają samych roślin.
Jeśli chodzi o mniej inwazyjne metody zwalczania szkodników, możemy liczyć na ich naturalnych wrogów. Jeśli w ogrodzie pojawią się jeże, jaszczurki, chrząszcze biegacze, ropuchy, czy ptaki mamy szansę na znaczne obniżenie populacji. Ślimaki są ulubionym przysmakiem tych zwierząt.

Norniki
Najliczniej występujące i wyrządzające najwięcej szkód są norniki. Mogą one rozmnażać się nawet zimą. Robią to nawet 7 razy w roku, często posiadając nawet 12 młodych. Żyją w dużych skupiskach, osobniki dorosłe pełnią opiekę nad najmłodszymi. Z reguły nie mają naturalnych wrogów. Zjadają nie tylko trawy, ale również warzywa i bulwy roślin ozdobnych. W porze zimowej jedzą również pędy i korę drzew.
W sprzedaży oferowane są trutki i preparaty do zabijania gryzoni. Jednak najlepszą z metod będzie naturalne wypłoszenie gryzoni. Można to uzyskać dzięki posadzeniu roślin, których zapachu te szkodniki nie lubią. Mogą nimi na przykład: cesarska korona, czosnek, ostrzeń, wilczomlecz, czarny bez, gorczyca.
Należy również pamiętać, że zimowe osłony dla roślin wykonane ze słomy są idealnym schronieniem dla norników zwyczajnych. Zbyt wczesne okrycie upraw w naszym ogrodzie spowoduje, że norniki już w jesieni zadomowią się na stałe.
Metoda naturalna? Kot. Zwierzęta te chętnie polują na szkodniki ogrodowe.

Karczowniki
Gryzonie z wyglądu przypominające szczury. Najchętniej zjadają cebule tulipanów i wielu innych ozdobnych roślin. Oprócz cebulek narcyzy, które im nie smakują. Nie pogardzą również korzeniami drzew, czy krzewów.
Karczowników można pozbyć się w podobny sposób jak nornic.

Kret
Ssak żyjący pod ziemią. Często utożsamiany z typowym szkodnikiem w ogrodzie przez niszczenie trawników w ogrodzie. Kretowiska są zmorą osób, które liczą na piękny i wypielęgnowany trawnik. Należy jednak pamiętać, że krety są pod ochroną. Są to zwierzęta, które pomimo negatywnego wpływu na wygląd naszego trawnika pomagają zwalczać wiele innych, bardzo uciążliwych szkodników. Żywią się one przede wszystkim owadami i ich larwami, ślimakami, drobnymi gryzoniami. Zatem warto o tym pamiętać kiedy mamy do czynienia z plagą ślimaków w ogrodzie. Jeśli nie chcemy narazić naszego trawnika na zniszczenie możemy postarać się po prostu zachęcić krety do zmiany miejsca zamieszkania. Możemy to uzyskać przez posadzenie mocno zapachowych roślin takich jak aksamitki, czy bazylia. Można włożyć do kopców spleśniałe skórki cytryny, albo umieścić puste butelki w korytarzach wydrążonych przez krety.

Turkuć podjadek
Duże, ciemnobrązowe owady, które mogą być nawet 6 cm wielkości. Występują w glebie. Drążą w niej korytarze, tuż pod samą powierzchnią. Obecność turkuci podjadków możemy zaobserwować na podstawie wyglądu samych roślin. Kiedy w naszym żeruje ten szkodnik, rośliny są powywracane, wciągnięte pod ziemię oraz ich bulwy mają wygryzione dziury.
Sposobów zwalczania turkuci jest kilka. Najprostszym, ale również najbardziej kłopotliwym jest wyłapywanie poszczególnych osobników. Można również wykopać 50 cm doły w miejscach, gdzie ich śladów jest najwięcej. Dół wypełnia się końskim obornikiem, który zaczyna pełnić funkcję schronienia dla turkuci. Wczesną wiosną lub jeszcze zimą należy wydobyć zawartość dołów i wyciągnąć szkodniki.

Przędziorki
Małe pajęczaki w różnych kolorach, które żywią się sokami z liści i pędów wielu gatunków drzew ogrodowych. Są najgroźniejszymi szkodnikami drzew, między innymi dlatego, że rozmnażają się kilkakrotnie w ciągu całego roku. Powodują brązowienie i żółknięcie liści, a co za tym idzie ich obumieranie.
Zwalczać je można chemicznie. Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do usunięcia tego szkodnika.

Zwójkówki
Zmora liści, kwiatów i nawet samych owoców. W fazie gąsienicy szkodniki te zjadają kwiaty jak i również pąki liści. W późniejszym czasie, kiedy posiadają już skrzydła zaczynają żywić się owocami. Drążą w nich dziury, siejąc tym spustoszenie w uprawach.
Środki chemiczne zapobiegające niszczeniu roślin są przystosowane do osobników dorosłych jak i również do gąsienic.

Mszyce
Soczyste liście i szczytowe pędy to idealna pożywka dla mszyc. Hamują one wzrost zaatakowanych roślin i przyczyniają się do skręcania liści. Mszyce lubią pojawiać się przede wszystkim na drzewach brzoskwini, ziemniakach, czy różach.
Mszyce zwalcza się opryskami preparatów chemicznych. Najlepiej jeśli zrobimy to od razu po zauważeniu pierwszych owadów. Innym sposobem jest umieszczenie naftaliny w pobliżu miejsca, gdzie występują te szkodniki.
Naturalnymi wrogami są dla nich biedronki, szczypawki czy muchołówki.

Nasionnica trześniówka
Szkodnik odpowiedzialny za robaczywe owoce czereśni. Występuje jedynie w czereśniach oraz niektórych odmianach wiśni. W okolicy pestek nasionnica trześniówka składa małe larwy. W późniejszym czasie przeobrażają się one w dorosłe owady, czyli muchy.
Owad ten zwalcza się opryskami chemicznymi, które należy wykonać około 8 dni po wylocie pierwszych much.
Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek działania warto zastanowić się nad metodą naturalną, która pomoże pozbyć się szkodników w ogrodzie. Nie zawsze musimy kupować preparaty chemiczne. Czasami wystarczy zasadzenie nowego gatunku roślin, które będą ozdobą jak i również staną się sprzymierzeńcem w walce z natrętami. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre pożyteczne stworzenia są naturalnymi wrogami szkodników, z którymi mylnie się je utożsamia.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Walka ze szkodnikami
Podobne: Ochrona upraw, Naturalne środki odstraszające owady
Słowa kluczowe: szkodniki, ochrona roślin,