×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Sztuka aranżacji małego mieszkania

Określenie - małe mieszkanie – od razu kojarzy się z dwoma porzekadłami: „Małe, ciasne, ale własne.” oraz „Małe jest piękne.” Z połączenia obu sloganów rodzi się myśl dotycząca małego własnego lokum, a mianowicie taka, że mieszkanie chociaż małe, to wcale nie musi być ciasne, co więcej - może być piękne. Wszystko zależy od właściwego doboru barw, światła, odpowiedniego ustawienia mebli, zastosowania pomysłowych rozwiązań. Aranżacja małego apartamentu musi zostać przemyślana w najdrobniejszym szczególe. Bez względu na nazwę, każda kawalerka, studio, garsoniera czy małe mieszkanie zagospodarowane ekonomicznie i gustownie może być niczym bombonierka, w której wszystkie elementy składowe tworzą harmonijną, a zarazem oryginalną całość. Urządzenie takiego lokalu nie jest rzeczą łatwą, wymaga kompromisu życzeń i możliwości, a nierzadko i wyrzeczeń. Nie lada sztuką jest bowiem zmieszczenie pełnego programu użytkowego mieszkania na stosunkowo małej powierzchni. Ponieważ nie ma rzeczy niemożliwych, to i w tym przypadku sukces jest pewny. Prawdziwa sztuka aranżacji wnętrz czyni z małego apartamentu istną perełkę zacisza domowego.

Mini – Maxi

Na małym metrażu obowiązują dwie zasady – minimum faktur, wzorów i dekoracji oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni – od podłogi aż po sufit. Najważniejszą rzeczą jest niezagracanie pomieszczenia oraz eliminowanie ostrych wystających elementów i wszystkiego co niepotrzebne. Aby uniknąć wrażenia natłoku sprzętów trzeba je dopasować do kształtu i rozmiaru danego lokalu oraz potrzeb i stylu życia jego mieszkańców. Należy wykorzystać wszystkie wnęki i skosy, które nie stanowią przestrzeni użytkowej, a są doskonałym miejscem do zabudowy, a tym samym do pozyskania dodatkowych schowków. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce i być na nie odkładany za każdym razem aby nawet na moment nie powstało wrażenie bałaganu. I jeszcze jedno – w całym mieszkaniu obowiązuje tylko jeden styl.

Strefy

W małym mieszkaniu funkcje salonu, sypialni, gabinetu i kuchni zostają ograniczone do odpowiednich stref: wypoczynku, pracy, jedzenia i sporządzania posiłków. Ponieważ znajdują się na tej samej powierzchni, muszą być wyraźnie zaznaczone, ale niekoniecznie oddzielone od siebie ścianami i drzwiami wewnętrznymi. Lepiej aby się płynnie przenikały tworząc otwartą, spójną przestrzeń, co pozwala wykorzystać w pełni metraż lokalu. Podłoga powinna być jednolita, a wszystkie strefy muszą harmonizować ze sobą kolorystycznie.

Jeżeli tylko wysokość pomieszczenia umożliwia zbudowanie antresoli, to trzeba z tej okazji skorzystać. Antresola to idealne miejsce do urządzenia sypialni. Takie rozwiązanie pozwala oddzielić strefę nocną od reszty mieszkania; zapewnia intymność nocnego wypoczynku i klarowność strefy dziennej.

Jeżeli już, to...

W małym mieszkaniu lepiej zrezygnować z drzwi wewnętrznych. Jeżeli jednak mają być to tylko pod warunkiem, że będą takie, które prawie nie zajmują miejsca - składane, harmonijkowe lub przesuwne (najlepiej chowane w ścianie). Idealnym rozwiązaniem są drzwi szklane – niewidoczne, których zadaniem jest wyłącznie podział funkcjonalny przestrzeni. Odpowiednio oświetlone od góry oddzielą poszczególne strefy mieszkania magicznymi kurtynami tworząc niepowtarzalny klimat. Ciekawie wyglądają również zasłony sznurkowe ze szklanymi paciorkami oraz półprzeźroczyste lub ażurowe przegrody i parawany.

Więcej światła

Światło odgrywa ważną rolę w tworzeniu architektury każdego wnętrza. Im go więcej, tym lepiej, bo dzięki niemu można powiększyć niewielkie pomieszczenie; rozświetlone nie tylko sprawia wrażenie większego, ale też wpływa pozytywnie na nastrój domowników. Z tego powodu nie powinno się zastawiać okien, ani zasłaniać ich ciężkimi kotarami. Lepszym rozwiązaniem są delikatne, transparentne (tiulowe, sznurkowe) białe firanki i cienkie gładkie zasłony, albo rolety rzymskie (np. z organtyny), wertikale, żaluzje. Nie należy też przesadzać z kwiatami ustawianymi w doniczkach na parapetach.

Umieszczenie vis-á-vis okna dużego lustra postaci tafli bez ram, która będzie odbijała promienie słoneczne, spotęguje oświetlenie wnętrza a zarazem sprawi, że będzie się ono wydawało o wiele większe.

Należy również zadbać o doświetlenie mieszkania światłem sztucznym pochodzącym z trzech źródeł:

 • głównego - spełniającego funkcję użytkową polegającą na równomiernym oświetleniu lokalu; w tej roli w niskich pomieszczeniach sprawdzają się oprawy sufitowe, a w wysokich lampy wiszące i żyrandole
 • punktowego – kreującego plastykę wnętrza i budującego swoisty klimat; kilka światełek punktowych umieszczonych w jednym rzędzie poziomym na jednej ze ścian poszerzy pomieszczenie optycznie, a w rzędzie pionowym sprawi, że będzie się wydawało wyższe
 • dekoracyjnego – podkreślającego elementy wyposażenia warte wyeksponowania, np. obrazy, wnęki z rzeźbami, półki z trofeami, szafki ze szklanymi frontami itp.

Uzupełnieniem tych źródeł światła, a zarazem elementem dekoracyjnym tworzącym nastrój w mieszkaniu są lampy stojące w narożach pomieszczenia, równomiernie rozmieszczone kinkiety oraz oprawy LED-owe, których światło o różnym natężeniu podkreśla podział mieszkania na poszczególne strefy, a zarazem pogłębia przestrzeń. Gra światłem może wywoływać złudzenie mniejszej lub większej wysokości wnętrza. Światło skierowane ku dołowi zaciemniając górną część pomieszczenia obniża je, i odwrotnie, skierowane ku górze sprawia wrażenie, że jest ono wyższe.

Blask i połysk

Błyszczące powierzchnie odbijają światło dzięki czemu wzmocnieniu ulega efekt rozświetlenia wnętrza. Tę właściwość trzeba wykorzystać w małym mieszkaniu. Im więcej jest w nim blasku, tym bardziej staje się przestronne. Sprzyjają temu błyszczące farby, połyskliwe kafelki, chromowane elementy, lśniące szkło, duże lustra, przeźroczyste szyby.

Szklana pogoda

Szkło to idealny materiał do małych mieszkań. Z racji swojej przeźroczystości jest prawie niewidzialne, a tym samym sprawia wrażenie, że nie zajmuje przestrzeni. Transparentne i podświetlone od wewnątrz sprzęty wydają się lżejsze i mniejsze, a przy tym tworzą pogodny nastrój. Warto więc je wykorzystać maksymalnie przy projektowaniu wystroju wnętrza, a możliwości jest wiele: ściana z luksferów (np. oddzielająca aneks kuchenny od pozostałej części lokalu), szklane schody prowadzące na antresolę z miejscem do spania, płyty z żywic syntetycznych z zatopionymi fragmentami roślin (idealne do wypełniania ścianek działowych), lustrzane fronty szaf, szklane drzwi przesuwne, lustrzane płytki, przezroczyste stoliki i fotele, szklana armatura w aneksie kuchennym, transparentne i podświetlone od wewnątrz szafki lub półki.

Szkło tradycyjne można z powodzeniem zastąpić szkłem akrylowym (pleksiglas) lub lexanem (płyta poliwęglanowa), które są lżejsze, tańsze i bardzo trwałe. Dla utrzymania czystości i wygody warto pokryć szkło powłoką odporną na zabrudzenia.

Zdrowa anemia

Odpowiedni dobór barw wystroju mieszkania wpływa nie tylko na samopoczucie, ale też i na optyczne złudzenia osób w nim przebywających. W małym wnętrzu lepiej zrezygnować z nasyconych, ciemnych kolorów i dużych wzorów, które sprzyjają klaustrofobii i przygnębieniu, a wybrać delikatne pastele i jasne ich odcienie. Dotyczy to zarówno ścian jak i wyposażenia lokalu. W tej materii sprawdzają się najlepiej tonacje bieli, ècru, beżu, kremu i szarości oraz – tyle ekstrawaganckie co i oryginalne – np. różu, błękitu, pistacji, fioletu.

Wszystkie ściany małego lokum powinny być utrzymane w jednej tonacji. Nie należy pozostawiać białego pasa pod sufitem ani stosować listew podsufitowych, które powodują wizualne obniżenie pomieszczenia. Aby wnętrze sprawiało wrażenie wyższego sufit musi być biały, ściany jasne (można umieścić na nich pionowe pasy kolorowe, np. przy narożnikach), a podłoga ciemniejsza (panele, dywan lub wykładzina). Ciekawym rozwiązaniem dla pomieszczenia prostokątnego jest pomalowanie go dwoma różnymi kolorami lub jednym, ale w dwóch odcieniach, np. ciemniejszym ściany dłuższe, a jaśniejszym krótsze. Mocniejszą i głębszą tonacją można też wykańczać wnęki, a później podświetlić je lampkami halogenowymi, co też stwarza swoisty klimat aranżacyjny.

Małe, ale wysokie mieszkania w starym budownictwie można optycznie obniżyć malując sufit kolorem ciemnym, a ściany jasnym. Zastosowanie wspomnianych już barwnych wstęg, tym razem poziomych, uczyni wnętrze optycznie szerszym.

Jeżeli jednak powab ściany o mocnym nasyconym kolorze jest silniejszy niż urok pasteli, wówczas trzeba iść na kompromis – tylko jedną ścianę pomalować ciemnym kolorem, a na jej tle ustawić jasne meble.

Meble

Mały metraż mieszkania wymusza ograniczenie do niezbędnego minimum użytkowego jego umeblowanie. Trzeba przy tym pamiętać, że w strefie zastępującej pokój najważniejsze sprzęty muszą być zwrócone do jej środka. Na małej powierzchni najlepiej zdają egzamin meble robione na zamówienie oraz uniwersalne - wielofunkcyjne (kompaktowe) z nieregularna linią – niskie i lekkie, pełne półek, szuflad i skrytek: komódki, sofy z funkcją spania, łóżka z szufladami na pościel albo chowane w szafie, rozkładane ławy i stoły, pufy ze schowkami w środku, skrzynie z siedziskami, stoliki i małe biurka z półkami. Jeżeli doda się do nich jeszcze profile stalowe o prostych kształtach, które nadają sprzętom lżejszy wygląd, to efekt wizualny jest imponujący.

Oprócz wyżej wymienionych mebli niezbędne są szafy wnękowe z lustrzanymi drzwiami przesuwnymi, ażurowe - półki lub regały, meblościanka (tam, gdzie to możliwe) pawlacz (w wysokim mieszkaniu), narożnik.

Aneks kuchenny

Kuchnię należy zredukować do aneksu kuchennego oddzielonego od strefy dziennej ladą, barkiem lub ścianą ze szklanych pustaków albo przegrodą ażurową, na której można np. powiesić małe doniczki z kwiatami. Wybierając rodzaj i rozmieszczenie sprzętów oraz mebli kuchennych trzeba mieć na uwadze, że muszą one tworzyć z pozostałą częścią pomieszczenia harmonijną całość. Zabudowa powinna się składać z: lodówki, zlewozmywaka, kuchenki i szafek kuchennych (najlepiej z systemem cargo i wysuwanymi blatami) połączonych blatami. Przestrzeń nad nimi, aż do sufitu, można zabudować pełnymi szafkami wiszącymi z frontami podnoszonymi do góry lub półkami, które nie będą się kłóciły z wystrojem reszty mieszkania. W aneksie lepiej zrezygnować z okapu tradycyjnego na rzecz szufladowego zabudowanego w ciągu szafek, albo ograniczyć się do pochłaniacza. Zamiast urządzeń wolno stojących korzystniej jest wybrać te, które nadają się do zabudowy albo - jeszcze lepiej- zestawy zintegrowane, które w ramach jednej powierzchni łączą dwa-trzy urządzenia AGD.
Dobrym pomysłem jest również przymocowanie do ściany blatu, który będzie pełnił funkcję stołu, przy którym można spożywać posiłki.

Mała łazienka może być funkcjonalna

O tym można przeczytać w artykule pod powyższym tytułem.

Diabeł tkwi w szczegółach
Aby wnętrze nabrało osobistego akcentu musi zostać przyozdobione tym, co bliskie sercu i drogie naturze jego mieszkańców. W małym mieszkaniu detale trzeba jednak ograniczyć do niezbędnego minimum pod względem ilości i jakości, aby niepotrzebnie nie wprowadzały optycznego chaosu. W trosce o osiągnięcie efektu uspokojenia wnętrza, należy wprowadzić perspektywiczną harmonię, czyli:

 

 • wybierać meble o takiej samej wysokości
 • zadbać aby uchwyty we wszystkich meblach były takie same (najlepiej wtopione we fronty) lub zrezygnować z nich na rzecz mechanizmu typu click-clack
 • zrezygnować nawet z najbardziej wartościowego, ale dużego obrazu w pięknej, ale ciężkiej ramie na rzecz kilku małych obrazków w delikatnych ramkach
 • zadbać aby krawędzie przedmiotów zawieszonych na ścianach były na tej samej wysokości, co linia już wcześniej w pomieszczeniu wyznaczona; odnośnikiem może być np. górna krawędź drzwi, lustra
 • ustawiać elementy dekoracyjne (np. kwiaty, świece zapachowe, małe lampki, bibeloty – ale z umiarem!) we wszystkich strefach mieszkania dzięki czemu stworzą obraz harmonijnej całości
 • pochować w szafkach z pełnymi frontami wszystko co tylko się da, by jak najmniej przedmiotów pozostawało na widoku
 • pamiętać o świeżych kwiatach w wazonie
 • dbać o czystość i porządek.

Aranżacja małego mieszkania wymaga dokładnego przemyślenia i zaprojektowania oraz zachowania dbałości o każdy detal. Jest to sztuka niełatwa, ale warta zachodu, a jej efekt imponujący – mieszkanie wprawdzie małe, ale piękne i funkcjonalne.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Biuro w domu, Jak urządzić małe wnętrze aby optycznie je powiększyć?, Wnętrza według Feng Shui, Wygodny salon, Styl ekologiczny
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, małe mieszkanie, aranżacja małego mieszkania, urządzenie małego mieszkanie, małe lokum, kawalerka, optyczne powiększenie pokoju, podwyższenie sufitu, dobór oświetlenia, dobór kolorów, rozjaśnienie pomieszczenia, meble do małego mieszkania