×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Tapetowanie nowych ścian

Tapetowanie ścian, to jeden ze sposobów na oryginalne wykończenie pomieszczeń w mieszkaniu lub domu. Jeśli z jakiś względów nie chcemy lub nie możemy mieć powierzchni pomalowanych farbą lub chcemy uzyskać oryginalne wnętrza, możemy sięgnąć właśnie po ten sposób pokrywania powierzchni.

Sam proces tapetowania jest dosyć skomplikowany i wymaga odpowiedniej wprawy i staranności, zwłaszcza mozolne wykańczanie newralgicznych miejsc. Jednak przy odrobinie samozaparcia i uwagi, efekt, nawet podczas pierwszego tapetowania, bywa zadowalający. Oczywiście możemy skorzystać z oferty profesjonalnych firm, jednak stosując się do kilku rad, sami doskonale poradzimy sobie z tym zadaniem.

Wybór tapety uzależniony jest od wielu czynników, od wzoru, rodzaju pomieszczenia, jakie chcemy pokryć tym materiałem, naszych możliwości finansowych. Zanim jednak przystąpimy do tapetowania ścian wzorzystymi połaciami, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni. Inne prace czekają nas w momencie, gdy tapetujemy stare podłoże, czyli ściany wcześniej malowane lub pokrywane tapetą, a inne w przypadku, gdy ściany są nowe.

Nowe, nieotynkowane jeszcze podłoże można pokrywać warstwą tapety tylko w określonych sytuacjach. Musi ono być przede wszystkim równe. Dzieje się tak, gdy ściana składa się z elementów z betonu komórkowego lub silikatów murowanych na cienka zaprawę. Zanim przystąpimy do nakładania tapety, ścianę taką należy wcześniej zagruntować, a pod najcieńsze tapety wykonać dodatkowo podkład z tapety izolacyjnej.

Jeśli nasz nowy dom posiada ściany wykonane z tradycyjnego tynku, prace wykończeniowe można rozpocząć po upływie trzech-czterech tygodni od ich ułożenia. Także tego rodzaju powierzchnie wymagają wcześniejszego zagruntowania.

W przypadku tapetowanie suchych tynków, czyli płyt gipsowo-kartonowych, należy odczekać aż wyschnie masa szpachlowa, która wypełnia spoiny. Następnie trzeba przeszlifować łączenie i zagruntować całą ścianę.

Warstwę gruntującą nakładamy na powierzchnię przynajmniej 24 godziny przed rozpoczęciem nakładania tapety. Nie należy tapetować mokrych ścian, a także przeprowadzać prac remontowych, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 5°C, gdyż klej słabo wtedy mocuje tapetę na ścianę, istnieje także ryzyko powstania pleśni.

Wybierając odpowiedni klej do tapet, należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Instrukcje zamieszczone są na opakowaniu tapety. Każdy producent może zaproponować konkretny produkt z dostępnych na rynku.

Oprócz odpowiedniego kleju, niezbędne do tapetowania są także określone narzędzia. Nie są to skomplikowane, drogie sprzęty, jednak ich obecność przy tego rodzaju pracach jest niezbędna.

By sprawnie, szybko i profesjonalnie wytapetować pokój, kuchnię, przedpokój lub salon, musimy mieć do dyspozycji stół do tapetowania, na którym będziemy mogli swobodnie ciąć materiał, ostry nóż z długim i szerokim ostrzem, nóż monterski i nożyce do krojenia tapet, a także stalową szynę pomocna przy przycinaniu tapety po jej przyklejeniu do ściany. Przygotować należy także około trzymetrową miarkę do odmierzania kawałków materiału na ściany oraz pion sznurkowy. Niezbędne są także dwa wiadra, jedno na klej, a drugie, wraz z gąbką lub miękką ścierką, służące do ścierania śladów ze świeżego kleju. Do nakładania kleju niezbędne są pędzel ławkowiec lub wałek z włosiem. Dodatkowo nie może zabraknąć także gumowego wałka lub szczotki do dociskania tapety. Bardzo pomocna okażą się także schodki lub drabinka, które ułatwią przyklejanie tapet bliżej sufitu.

Proces cięcia tapety w odpowiednich wymiarach i smarowania klejem powinno przeprowadzać się na specjalnym stole do tapetowania. Miarką mierzymy wysokość ściany, bez listwy podłogowej. Uzyskane dane przenosimy na rozwiniętą rolkę tapety, dodając po 5-10 cm. Nożyczkami ucinamy pierwszy bryt tapety. Ważne jest to, by sąsiadujące ze sobą bryty tapety pasowały do siebie. Jeżeli na tapecie jest wzór, który nie powtarza się w regularnych odstępach, kawałki przycina się kolejno, w miarę tapetowania. Tego rodzaju materiału należy zakupić odpowiednio więcej niż wynika to z obliczeń.

Tapetowanie najlepiej jest rozpocząć od krawędzi drzwi, okna lub od narożnika pomieszczania. Odległość od okna powinna być równa szerokości pasa tapety minus 3 cm, gdyż możliwa jest zła pionizacja stolarki okiennej. W takiej odległości najlepiej jest wyznaczyć, przy pomocy pionu, linię pionową na ścianie. Na specjalnym stole do tapetowania układa się przycięte bryty wzorem do dołu.

Zgodnie z wskazówkami producenta umieszczonymi na opakowaniu, przygotowujemy klej o odpowiedniej konsystencji. Za pomocą pędzla ławkowca rozprowadzamy klej na połowie brytu. Nakłada się go od środka brytu w stronę jego brzegów. Po nasiąknięciu tapety, składamy do środka część tylnią brytu powleczoną klejem, jednak bez przyciskania powstałego zgięcia. To samo robimy na drugiej połowie paska tapety. Tak przygotowany materiał przykładamy do górnej części ściany, rozkładamy pierwszą część brytu, a drugą pozostawiamy nadal złożoną. Brzeg paska materiału, który nakładamy na ścianę powinien pokrywać się z wyznaczoną wcześniej pionową linią. Pod sufitem natomiast pozostawiam 2-3 centymetrowy pasek wolnej ściany.

Dłońmi przyciskamy tapetę do ściany, aż klej nie zacznie wiązać, likwidujemy ewentualne pęcherzyki powietrza, wygładzamy bryt za pomocą szczotki lub suchej szmatki poruszając się od środka w stronę brzegów. Następnie rozkładamy drugą połowę brytu, przytrzymując jego górną część, by się nie ześlizgnęła. Dolną część dociskamy do ściany.

Kolejne bryty kładziemy w podobny sposób, dopasowując idealnie każdy następny do poprzedniego. Nie należy pozostawiać odstępów między poszczególnymi paskami tapety, a jeśli przykleimy je do ściany niedokładnie, wówczas należy je odkleić i jeszcze raz dopasować jego krawędzie do brzegów ostatnio położonego.

By miejsca stykania się brytów nie były widoczne, dociska się je gumowym wałkiem. Jednak w przypadku, gdy kładziemy na ścianach tapetę tłoczoną, po wykonaniu takiego zabiegu mogą pojawić się uszkodzenia. Dlatego też, zamiast wałka używa się czystej ściereczki.

Dla uzyskania idealnie równych brzegów tapety wzdłuż sufitu, listew podłogowych i innych miejsc tego typu, przycinamy bryty jeszcze przed wyschnięciem kleju. Jeśli używamy do tego nożyczek, trzymamy je w taki sposób, by tępą stroną ostrza ciąć wzdłuż krawędzi, by w ten sposób zaznaczyć zgięcie. Następnie lekko odklejamy tapetę od ściany i odcinamy jej brzegi wzdłuż wyznaczonej linii. Nożyczek używa się wyłącznie do przycinania tapety przy suficie. Natomiast do skracania zbyt długich brytów u dołu stosuje się noża. Za jego pomocą odcinamy uważnie część tapety wzdłuż stalowej szyny. By nie uszkodzić tapety, ostrze noża ustawiamy poziomo. Po odcięciu zbędnych kawałków, za pomocą wilgotnej gąbki, natychmiast usuwamy resztki kleju.

Jeśli tapetą pokrywamy także sufit, czynność tę wykonujmy z czyjąś pomocą. W takim przypadku składamy bryt tapety w harmonijkę, co około 40 cm i podtrzymujemy go przy suficie przy pomocy szczotki. Klejenie rozpoczynamy od rogu sufitu i stopniowo dociskamy do podłoża kolejne odcinki tapety. By łączenia były jak najmniej widoczne, następne bryty kładzie się zawsze prostopadle do okna.

W przypadku tapetowania rogów pomieszczeń, tapetę przyklejamy w taki sposób, by kilka jej centymetrów nachodziło na prostopadłą ścianę. Kilkucentymetrowa krawędź następnego brytu powinna natomiast nachodzić na bryt już przyklejony w rogu. Dwie nachodzące na siebie warstwy tapety przycinamy za pomocą noża wzdłuż linijki. Zdejmujemy odcięty pasek jednocześnie podtrzymując materiał linijką, by się nie podarł. Lekko unosimy krawędzie tapety, by zdjąć odcięty pasek, a następnie wygładzamy brzegi.

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się grzejnik, którego nie można zdjąć, rozcina się bryt tapety w miejscu, gdzie styka się ona z rurą doprowadzającą wodę i z miejscem przytwierdzenia grzejnika do ściany. Przyklejaną tapetę przyciskamy do ściany za pomocą np. rury PVC od odkurzacza lub kija od szczotki, który owijamy kartonem lub czystą tkaniną. Wsuwa się go za grzejnik i dokładnie dociska do podłożą. Nie można zapominać o natychmiastowym usunięciu śladów kleju z tapety i z grzejnika.

Czas schnięcia tapety w dużej mierze zależy od wilgotności i temperatury pomieszczania, a także od rodzaju kleju, jaki użyliśmy do tapetowania.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Malowanie / Tapetowanie
Podobne: Farby do wnętrz, Niebanalna ściana, Tynki dekoracyjne we wnętrzu, Naklejki na ścianę, Jaką farbę wybrać do malowania?
Słowa kluczowe: malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety, tapetowanie, przyklejanie tapety, układanie tapety, przycinanie tapety, kleje do tapet, jak tapetować