×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Taras na dachu

BLIŻEJ NIEBA

Rozrastające się aglomeracje miejskie pochłaniają bezpowrotnie coraz większe połacie terenów zielonych. Jakby tego było mało, co roku giną kolejne hektary lasów Amazonii, bo człowiek (o ironio - jego miano ponoć brzmi dumnie) podporządkowuje sobie, a praktycznie niszczy, naturę zamiast żyć z nią w zgodzie. Problem w tym, że to nie człowiek jest potrzebny naturze tylko ona jemu. Bezmyślnie, a raczej z premedytacją, wycinane ostatnimi czasy drzewa na skwerach i ulicach miast, które ponoć zagrażają budynkom i samochodom, w rzeczywistości pozbawiają nas tlenu, cienia – jakże potrzebnego w upalne dni, nie wspominając już o samym ich uroku. Nie uwierzę, że komuś bardziej podoba się kamienna aleja niż piękne Planty Krakowskie. Czy w zamian za każdy hektar terenu zajętego pod zabudowę można się czymś odwdzięczyć naturze, a przy okazji zrobić jeszcze coś dla siebie? Oczywiście, że tak. Można i to nawet w tym samym miejscu, które zostało zajęte pod budowę budynku, tylko parę lub nawet kilkadziesiąt metrów powyżej zajętego terenu. Rozwiązanie jest bardzo proste – zielone tarasy na dachach budynków. Im ich będzie więcej, tym będzie piękniej i zdrowiej.

Nie tylko dla ochrony

Każdy budynek ma dach, który często jest nazywany piątą elewacją. Jego rola jest nie do przecenienia. Nie bez przyczyny przyjęło się mówić, że najważniejszy jest bezpieczny dach nad głową. To na nim spoczywa w głównej mierze ciężar ochrony obiektu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podstawową funkcję zabezpieczania poszerzyć o jeszcze dwie – wypoczynkowo-rekreacyjną i upiększającą. Dach można wykorzystać do urządzenia na nim tarasu lub ogrodu albo jednego i drugiego równocześnie. Gdyby w tym celu wykorzystać dachy wszystkich otaczających nas budynków – domów, biurowców, hoteli, szkół – wymieniać można długo, to ponad naszymi głowami mogłaby szumieć puszcza. Oczywiście nie każdy dach się do tego nadaje i nie każdy jego właściciel życzy sobie zamieniać go na taras czy ogród, ale zapewne jest też wielu takich, którzy z ochotą przystaną na takie rozwiązanie. Może tylko trzeba poddać im do rozważenia taką propozycję nie do odrzucenia? Być może im samym zabrakło pomysłu, a może tylko odwagi jego realizacji? Postaram się troszeczkę pokusić i roztoczyć rozkoszny obraz „nieba do wynajęcia z widokiem na raj” jak mówią słowa pewnej piosenki.

Zacznijmy od dachu

Bazą do działań związanych z budową lub modernizacją każdego obiektu są założenia techniczno-ekonomiczne. W tym przypadku jednym z kluczowych ich ustaleń będzie postanowienie o budowie tarasu na dachu. Punktem wyjścia do jego prawidłowego zaprojektowania jest: precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a następnie na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych obejmujących systemowe izolacje przeciwwilgociowe, izolacje termiczne, urządzenia odwadniające, systemowe rozwiązania materiałowe ochrony strukturalnej i powierzchniowej.

Jeżeli budynek ma powstać od podstaw, to sprawa jest stosunkowo prosta, bo dach od razu będzie przystosowany do założenia na nim tarasu i ogrodu. Ścieżka postępowania jest przecież znana od dawna: pomysł, opracowanie projektu, formalności i procedury, uzyskanie pozwolenia na budowę i w końcu realizacja. O funduszach na realizację inwestycji nie wspominam, bo wiadomo – pieniądze trzeba mieć. Sprawa komplikuje się jeżeli taras ma powstać na już istniejącym dachu. Ten wymaga dokładnej inwentaryzacji, badań inżynieryjnych, projektu z dokładnym podaniem uwarstwienia z odprowadzeniem wody włącznie, konstrukcyjnych obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, formalności prawnych, uzyskania pozwolenia na budowę i dopiero realizacji przedsięwzięcia. Ale nie trzeba się zrażać, bo sprawa jest warta zachodu.

Na pozór może się wydawać, że jak budynek ma dach płaski, to zawsze, w każdej chwili i bez problemu można zrobić na nim taras. Kolejny raz pozory mylą. Prawdą jest tylko to, że w naszym pięknym kraju większość budynków, szczególnie w miastach, ma dachy płaskie kryte papą. Typowy dach płaski składa się z płyty betonowej ocieplonej warstwą żużla, na którym ułożona jest hydroizolacja z papy łączonej na gorąco lepikiem. Właśnie ze względu na tę delikatną ich hydroizolację dachy te nie mogą być użytkowane w żaden sposób. Na dodatek są wyjątkowo zawodne: przeciekają, przemarzają, ulegają uszkodzeniom, wymagają częstych napraw. Nie zmienią tego nawet nowoczesne materiały o najlepszych parametrach, bowiem problem tkwi w układzie warstw, a nie w samych materiałach jako takich. Nie oznacza to wcale, że z pomysłu o zielonym tarasie muszą pozostać tylko nici. Na wszystko jest rada, a w tym przypadku jest nią stropodach odwrócony.

Grajmy w zielone

Stropodach odwrócony odróżnia od tradycyjnego dachu płaskiego i stropodachu przede wszystkim to, że można go użytkować w prawie nieograniczony sposób. Jest to możliwe dzięki odwróceniu kolejności ułożenia jego warstw, a mianowicie: na spodzie (bezpośrednio na płycie żelbetowej) jest hydroizolacja, potem termoizolacja odporna na wilgoć i warstwy wierzchnie (żwir, betonowe płyty, żyzna gleba jeżeli dach ma być obsadzony roślinami). Ten dach nie wymaga paroizolacji, jego hydroizolacja nie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne ani bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych, a termoizolacja jest łatwo dostępna w razie konieczności naprawy, jego temperatura latem nie przekracza 25oC, a zimą nie spada poniżej 0oC. To jego zalety, ale są też i wady - ale coś za coś – duże obciążenie stropu, trudny dostęp do hydroizolacji w razie konieczności jej naprawy, wyższa cena, wymagana od wykonawcy znajomość fachu i kultura pracy (trudność wykonania), konieczność systematycznej kontroli systemu odwadniającego. Tyle samo zalet co i wad, ale warto iść na całość i przeprowadzić modernizację dachu, bo cel jest szczytny.

W zależności od końcowego przeznaczenia wyróżnia się dwa rodzaje konstrukcji dachu odwróconego:

  • dachy przeznaczone na parkingi, ogrody i miejsca wypoczynkowe
  • dachy zielone.
Te drugie mogą być zazielenione ekstensywnie (niską roślinnością, która nie wymaga intensywnej pielęgnacji) lub intensywnie (wymaga grubej warstwy humusu i intensywnej pielęgnacji, ale umożliwia swobodę kształtowania sposobu zazielenienia i doboru roślinności). Koronnym argumentem „za” dachem zielonym niech będzie to, że powiększa on wymaganą przepisami, biologicznie czynną powierzchnię działki. Ogród założony na nim zatrzymuje znaczną ilość wody opadowej, która jest potem częściowo odprowadzana, ale z pewnym opóźnieniem, co jest dodatkowo korzystne. Byłoby więc grzechem nie skorzystać z okazji i zrezygnować z niego lub przynajmniej z tarasu w otoczeniu bujnej zieleni, a przy tym i ze świetnego miejsca na rekreację, nie wspominając już o „dobrym uczynku” dla spraw ekologii; nawet niska roślinność poprawia mikroklimat, a co dopiero cały ogród. Zielony dach redukuje negatywny wpływ warunków atmosferycznych na pokrycie i podnosi jego trwałość. Jest także swoistą izolacją akustyczną, co jest szczególnie istotne w budynkach wielkich miast.

 

Cztery gwiazdki to pikuś

Zmodernizowany dach zamieniony na dach odwrócony umożliwia urządzenie na nim czego tylko dusza zapragnie. Może to być prawdziwy ogród lub jego namiastka – salon zielony, może też być taras – zwyczajny widokowy, a widok z niego na całą panoramę Krakowa, Tatr, a może Sopotu z molem, albo taras zielony z basenem, placem zabaw dla dzieci. Czyż można sobie wyobrazić lepsze miejsce do wyciszenia i odpoczynku po dniu pełnym bieganiny za czymś i po coś, albo plażowania z dala od oczu wścibskich sąsiadów, lub odwrotnie - dla dużych spotkań towarzyskich np. przy grillu, a może takich romantycznych - tylko we dwoje pod gwiazdami? Na tym dachu może być każdy lokal i to najwyższej kategorii. Wszystko zależy od pomysłowości i możliwości realizacji tych pomysłów. Oczywiście największe pole do popisu dają dachy wielkich budowli, ale i na domach jednorodzinnych można zagospodarować dachy i urządzić je podobnie jak te niżej położone – zwyczajnie, za pomocą donic i skrzyń obsadzonych karłowatymi drzewkami, krzewami, bylinami i roślinami sezonowymi, mebli ogrodowych, dekoracyjnych lampek, minifontanny, hamaku, huśtawki. To nie wielkość tarasu jest ważna, ale jego lokalizacja – bliżej nieba, a ono jest to samo nad wszystkimi tarasami i ogrodami i nad każdym z nas z osobna też. Więc ruszmy się i zróbmy coś bo jest „niebo do wynajęcia, niebo z widokiem na raj”.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne pokrycia dachowe
Podobne: Zielony dach, Naturalne pokrycia dachowe, Dachówka, blachodachówka czy papa – jakie poszycie dachu będzie najlepsze, Obróbka komina, Wymiana pokrycia dachowego
Słowa kluczowe: gont, papy, budowlane, zielony dach, taras na dachu, ogród na dachu, dachowy ogród, zagospodarowanie dachu