×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Technika kondensacyjna - nowoczesna instalacja grzewcza

Zjawisko kondensacji to proces który możemy zaobserwować w otaczającej nas przyrodzie. Z rana można zaobserwować jak para wodna zamienia się w wodę, tworząc krople rosy na liściach bądź trawie. Zjawisko kondensacji możemy w bardzo łatwy sposób przeprowadzić w warunkach domowych np. skroplić parę wodną. Para zetknąwszy się z powierzchnią, która ma niską temperaturę, skropli się. W wyniku tego procesu zostanie oddana taka sama energia, która wcześniej była potrzebna do odparowania.

Powyższą zasadę wykorzystuje się w technikach grzewczych. W kotłach kondensacyjnych kondensuje się zawarta w spalinach para wodna, dzięki czemu część energii jest przekazana do instalacji centralnego ogrzewania. Tradycyjne kotły charakteryzują się tym, że para wodna ucieka wraz ze spalinami, a wytworzona energia jest tracona bezpowrotnie. Dzięki odzyskiwaniu ciepła, kotły kondensacyjne są o wiele bardziej sprawne od konwencjonalnych. Technika kondensacyjna jest wysokosprawną techniką pozyskiwania ciepła użytecznego z gazu ziemnego i oleju opałowego. W kotłach kondensacyjnych, oprócz ciepła spalin, wykorzystuje się również energię cieplną zawartą w parze wodnej. Przez wykroplenie wody ze spalin (kondensacja), odzyskuje się znaczne ilości ciepła, które w kotłach niskotemperaturowych (niekondensacyjnych), jest bezpowrotnie tracone do atmosfery.

Ciepło kondensacji można wykorzystać do ogrzewania wody w kotle, o ile para wodna zostanie skroplona. Skroplenie (kondensacja) pary wodnej następuje, gdy spaliny zostaną schłodzone do odpowiednio niskiej temperatury, zwanej temperaturą punktu rosy. W praktyce wynosi ona około 55°C. Spaliny schładzane są przez wodę powracającą z instalacji centralnego ogrzewania do kotła, więc jej temperatura musi być odpowiednio niska. Z tego powodu parametry wody grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania zasilanej przez kocioł kondensacyjny są niższe, niż w instalacji z kotłem tradycyjnym. W związku z tym, aby wykorzystać zalety kotłów kondensacyjnych, należy je stosować w instalacjach niskotemperaturowych.

Stosowanie kotłów kondensacyjnych, w porównaniu z nowoczesnymi kotłami tradycyjnymi, pozwala zaoszczędzić do 11% gazu. Eksploatacja kotłów jest najbardziej ekonomiczna, gdy przygotowują wodę grzewczą o niskiej temperaturze, jaka wystarczy do podłogówki. Dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego, kotły kondensacyjne mogą uzyskiwać najwyższą sprawność sięgającą do 109%.

W ostatnich latach coraz częściej stosowane jest ogrzewane podłogowe, wpływa na to wiele czynników, między innymi to że ogrzewanie podłogowe równomiernie emituje ciepło, grzejąc całą powierzchnią podłogi, daje dobry komfort cieplny. Ogrzewanie podłogowe pracuje w niskich temperaturach co ma wpływ na oszczędność energii. Ciepło z całej podłogi unosząc się w górę powoduje odczucie, iż temperatura powietrza wewnątrz pomieszczenia jest wyższa niż w ogrzewaniu tradycyjnym. Dzięki temu możemy obniżyć temperaturę o około 2°C zaoszczędzając przy tym do 12% energii.

Maksymalna temperatura zasilania w instalacji ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 55°C, w praktyce najczęściej oscyluje na poziomie 40°C (przy maksymalnym spadku temperatury w obwodzie grzewczym do 10°C.)

Wartość temperatury zasilania ustalana jest na podstawie zapotrzebowania na ciepło w budynku i konstrukcji grzejnika podłogowego. Przy określaniu parametrów zasilania należy zwrócić szczególną uwagę na ich dobór – w ten sposób, aby nie powodowały przekroczenia granicznych wartości temperatury podłogi:

  • w strefie stałego pobytu ludzi: 29°C;
  • w strefie brzegowej: 35°C;
  • w łazience: 33°C;
  • wykładzina – parkiet, panele podłogowe: maks. 26°C.

 

Decydując się na ogrzewanie podłogowe powinniśmy zwrócić uwagę na to aby prawidłowo przeprowadzić cały etap przygotowawczy podłoża jak również montażowy. Płyta podłogowa powinna być pozbawiona wszelkich nierówności i oczyszczona po pracach tynkarskich. Podłoże musi być prawidłowo wypoziomowane tak, aby wysokość wylewki jastrychowej nad rurą była stała. Należy właściwie dobrać grubość i rodzaj styropianu aby uniknąć strat ciepła do gruntu. W pomieszczeniach na gruncie lub nad pomieszczeniami nieogrzewanymi grubość styropianu powinna wynosić 8 – 10 cm. natomiast nad pomieszczeniami ogrzewanymi minimalnie 4 – 5 cm. Biorąc pod uwagę nośność podłogi należy stosować płyty izolacyjne o gęstości 20 kg/m3. Należy bezwzględnie wykonywać izolację brzegową (taśma PE ok. 8 mm) oraz dylatację jastrychu. Wskazane jest stosowanie rur z wkładką aluminiową markowych producentów (100% bariery antydyfuzyjnej), które gwarantują wierność kształtu na całej długości rury i wysoką elastyczność rury. Przy układaniu rur wielowarstwowych trzeba stosować się do wytycznych zawartych w projekcie. Niedopuszczalnym jest pozostawianie pustych przestrzeni pod posadzką, pod którą nie ma poprowadzonych rur grzewczych – skutkuje to zawsze nierównomiernym nagrzaniem podłogi.

Najczęstsze rozstawy rur to 10, 15, 20 i 25 cm, a długość pojedynczej pętli nie dłuższa niż 110 mb. Najlepiej mocować rury na specjalnie przygotowanej folii z naniesionymi oznaczeniami rozłożenia przewodów i przytwierdzać odpowiednimi klipsami tworzywowymi. Rury nie mogą się przemieszczać więcej niż ±5 mm w pionie i ±10 mm w poziomie. Należy stosować specjalnie przeznaczone do podłogówki rozdzielacze systemowe. Nie większe niż 12 obwodowe. Przed pierwszym uruchomieniem należy przepłukać i odpowietrzyć instalację. Koniecznie należy wykonać próbę szczelności. Zawsze!!! Opór cieplny np. paneli podłogowych nie może przekraczać 0,15 m²K/W. Dobrze jest stosować automatykę sterującą pracą ogrzewania podłogowego pozwalającą oszczędzać energię oraz umożliwiającą optymalne ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń.

Należy również przestrzegać by temperatura pomieszczeń w zimie po wykonaniu wylewki przez pierwsze 7 dni oscylowała w przedziale 5–15°C. Próby obciążeniowe wykonujemy po 21 dniach (normalne użytkowanie po 28 dniach) przy wylewce betonowej i 7 dni przy anhydrytowej (normalne użytkowanie również po 7 dniach).

Przed pierwszym uruchomieniem i napełnieniem instalacji ogrzewania podłogowego należy:

  1. Zamknąć wszystkie zawory regulacyjne na rozdzielaczu zasilającym i powrotnym.
  2. Napełnić i odpowietrzyć instalację na odcinku między źródłem ciepła, a rozdzielaczem.
  3. Otworzyć zawory zasilające i powrotne dla poszczególnych pętli i napełnić je wodą, aż do całkowitego odpowietrzenia. Po odpowietrzeniu każdego obiegu zamknąć jego zawory.
  4. Po odpowietrzeniu i napełnieniu kolejno wszystkich pętli należy otworzyć na rozdzielaczu wszystkie zawory.
  5. Nastawić zawory regulacyjne (przepływ) zgodnie z projektem wykonawczym.
  6. Na zaworze mieszającym nastawić obliczeniową temperaturę zasilania (45–55°C).

 

Ogrzewanie podłogowe może stanowić samodzielną instalacje grzewczą w budynku lub może współpracować z instalacją tradycyjną (grzejnikową). W przypadku układu łączonego istnieje konieczność zastosowania układów redukujących temperaturę na potrzebę zasilania instalacji ogrzewania podłogowego.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Ogrzewanie na podczerwień, Dom pasywny, Grzejnikowe ABC, Wybór odpowiedniego grzejnika, Kaloryfery kontra ogrzewanie podłogowe
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, kotły kondensacyjne, ogrzewanie podłogowe, ciepło kondensacji, sprawność