×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Trawa na dachu – bez tajemnic

Zielony dach, to nie tylko kłopot czy ciekawy wygląd naszego budynku, to przede wszystkim bliższy kontakt z naturą. Dachy tego typu są ekologiczne, gdyż pochłaniają kurz, zanieczyszczenia, a także dwutlenek węgla wydzielając tlen. Pomimo wysokiej ceny mają coraz więcej sympatyków. Kiedyś kojarzone z ekstrawagancją i luksusem, ale także z wilgocią i pleśnią. Teraz coraz bardziej popularne, a pomału nawet stają się modne. Zielone dachy są obecnie dość popularne na zachodzie Europy, gdzie często pełnią funkcje parkowe czy rekreacyjne. Polacy jednak wciąż traktują je z dystansem, bojąc się wysokich kosztów wykonania zielonego dachu i późniejszych problemów z jego eksploatacją. W rzeczywistości, jeśli wykona się go z należytą starannością, daje wiele powodów do zadowolenia - nie tylko ze względu na estetykę.

Zielone dachy w miastach pełnią z powodzeniem podstawową funkcję terenów zielonych czyli pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Zatrzymują również różnego typu zanieczyszczenia czy chronią przed hałasem i promieniowaniem ultrafioletowym. Nie do pominięcia jest funkcja termoizolacyjna — zieleń na dachu doskonale chroni przed upałami, szczególnie dokuczliwymi w miastach. Dach zielony nie nagrzewa się zbyt mocno — w skali roku różnice temperatury wynoszą 30°C, podczas gdy na zwykłym dachu dochodzą do 100°C. Również zimą taki dach zapewnia izolację przed mrozem i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Szacuje się, że te oszczędności mogą sięgnąć nawet 30 %. Oszczędzić można również na ściekach, dachy magazynują wodę, co pozwala na odciążenie sieci kanalizacyjnej i dodatkowe nawilżanie powietrza w okolicy.

Dachy tego typu są trwałe pod warunkiem odpowiedniej dbałości o rośliny na nim hodowane. Oczywiście nie ma rozwiązań doskonałych, więc i zieleń na dachu ma swoje wady. Do głównych należą koszty związane z wykonaniem takiego dachu — w zależności od konstrukcji jest on od dwóch do trzech razy droższy od normalnego. Jest to jednocześnie bardzo ciężkie pokrycie — należy pamiętać, że oprócz materiałów konstrukcyjnych, podłoża i roślin dodatkowe obciążenie stanowić będzie również woda wsiąkająca w grunt. Należy się liczyć z obciążeniami nawet do 500 kg/m2. Zarówno projekt, jak i konstrukcja takiego dachu muszą być wykonane bardzo starannie. Wszelkie naprawy już gotowego dachu pociągną za sobą znaczne koszta i będą dość trudne technicznie. Z powodu ww. zastrzeżeń warto powierzyć wykonanie takiego dachu firmie oferującej kompletne rozwiązania, która dysponuje sprawdzonymi technologiami, odpowiednimi materiałami uszczelniającymi. Firma taka zadba o odpowiedni drenaż i filtrację. Jest to o tyle ważne, że nie mamy jeszcze krajowych norm określających zasady wykonywania zielonych dachów, samodzielny wykonawca nie będzie zatem dysponował wskazówkami pozwalającymi na prawidłowe wykonanie tego rodzaju pokrycia.

Decydując się na zielony dach musimy podjąć decyzję jakie rośliny chcemy posadzić i czy chcemy mieć coś więcej np. oczko wodne. Jeśli chodzi o zielone dachy, stosuje się jego dwa typy: z hodowlą intensywną i ekstensywną. W hodowli intensywnej na dachu sadzi się krzewy i drobne drzewa, a nawet zakłada oczka wodne — obciążenia takiego dachu sięgają 150 - 500 kg/m2. Drugi przypadek jest zdecydowanie prostszy, ale jednocześnie mniej atrakcyjny. W hodowli ekstensywnej na dachu sadzi się mało wymagające rośliny: trawę, mchy, rośliny skalne, porosty. Rośliny te nie potrzebują zbyt grubej warstwy wegetacyjnej, więc dach jest lżejszy (60 - 150 kg/m2). Gotowy, nie wymaga również wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

W najprostszej formie zieleń na dachu można zakładać, stosując tzw. rozwiązania biotopowe. Kilkucentymetrowa warstwa łącząca różne funkcje (drenującą, wegetacyjną i filtrującą) pozwala zasadzić na dachu rośliny niewymagające zbyt wielu zabiegów, np. mchy, czy trawę. Najczęściej jednak stosuje się konstrukcje wielowarstwowe. Ostatnio szeroko omawiane są tzw. wielowarstwowe dachy odwrócone, w których pokrycie znajduje się bezpośrednio na płycie nośnej, pod ociepleniem a nie na nim. Takie rozwiązanie nie wymaga stosowania paraizolacji.
Rozwiązanie takie można stosować na dachu płaskim (o nachyleniu nie większym niż 20%). Składa się ona z sześciu podstawowych warstw. Poczynając od stropu, są to: hydroizoloacja, termoizolacja, warstwa zabezpieczająca przed korzeniami, warstwa drenażowa, warstwa filtracyjna i ostatnia roślinno-wegetacyjna. Między hydroizolacją a stropem powinna się znaleźć papa z posypką piaskową lub włóknina poliestrowa. Hydroizolacja powinna przede wszystkim być wodoodporna, poza tym odporna na pleśnie i grzyby oraz na ściskanie. Warstwa termoizolacyjna może być wykonana ze styropianu, twardej wełny mineralnej czy pianki poliuretanowej. Koniecznie musi mieć rowki do odprowadzania wody. Na termoizolacji kładzie się warstwę dyfuzyjną. Jeśli hydroizolacja nie jest odporna na przerost korzeni należy zastosować dodatkową warstwę, która będzie pełnić tę funkcję. Można również dodatkowo umieścić dodatkowe warstwy zapobiegające sklejaniu się poszczególnych warstw czy reakcjom chemicznym między nimi, jeśli zachodzi obawa, że zjawiska takie mogą wystąpić. Odpływ wody zapewnia warstwa drenażowa (czy drenująca). Składają się na nią na ogół żwiry lub grysy. Grubość tej warstwy jest uzależniona od rodzaju roślin zasadzonych na dachu (uprawa ekstensywna lub intensywna) i wynosi od 6 do 30 cm. Nad nią znajduje się warstwa filtracyjna chroniąca drenaż przed zanieczyszczeniami. I wreszcie najwyższa warstwa to warstwa roślinno-wegetacyjna, stanowiąca podłoże dla roślin Nie może to być zwykła gleba, te dość szybko spływają wraz z deszczem, lub stają się wyschniętą skorupą podczas suszy. Do stworzenia tej warstwy stosuje się substancje mineralne (lawa, keramzyt, mielona cegła) zmieszane z humusem. Warstwa ta musi mieć odpowiedni skład chemiczny, kwasowość, zasolenie, zawierać substancje mineralne, organiczne, mieć odpowiednią strukturę. Jej grubość musi być dostosowana do tego, jakie rośliny będziemy sadzić. Im większy system korzeniowy wybranych roślin, tym grubsza musi być warstwa wegetacyjna. Dla traw i mchów warstwa wegetacyjna będzie miała grubość do 10 cm, a dla wysokich krzewów do 50 cm. Należy też dobierać odpowiednio rodzaj roślin — nie nadają się do tych celów te rośliny które mają mocno rozbudowany system korzeniowy.

Decydując się na zielony dach zwróćmy uwagę że ogród na dachu na pewno nie jest sprawą prostą, wymaga dużej wiedzy, staranności, odpowiedniego dobrania materiałów, pracy przy sadzeniu roślin i ich pielęgnowaniu. A zarazem może być naszą małą oazą wytchnienia i odpoczynku.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy
Podobne: Dach wielospadowy, Bitumiczne pokrycie dachu, Jak doświetlić poddasze, Kąt nachylenia dachu, a materiał na jego pokrycie., Zielony dach
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe,