×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Trochę o akustyce w domu

Komfort akustyczny powinien być nieodłączną częścią pakietu pozytywnych cech naszego mieszkania. Praktyka pokazuje jednak, że bardzo trudno jest znaleźć mieszkanie, które skutecznie izoluje od hałasu. Przyczyn tego zjawiska może być wiele – np. wadliwy projekt, zastosowanie niewłaściwych materiałów.

Docierające do wnętrza domu czy mieszkania dźwięki mają źródło zewnętrzne (hałas komunikacyjny) i wewnętrzne (hałas bytowy i instalacyjny). Dokuczliwość hałasu można zminimalizować. Najlepiej o ten bardzo istotny szczegół zadbać już na etapie projektowania oraz wyboru materiałów budowlanych i wykończeniowych. Wybrane materiały powinny posiadać odpowiednie parametry izolacyjności akustycznej. Jeżeli hałas utrudnia normalne funkcjonowanie i jest bardzo uciążliwy w budynkach już istniejących należy izolować akustycznie przegrody.

Mimo iż izolacja akustyczna najczęściej idzie w parze z izolacją termiczną, to jednak pozostaje wciąż zagadnieniem nieco bardziej skomplikowanym. Chociażby dlatego, że sam dźwięk jest zjawiskiem tak nieuchwytnym i trudnym do zbadania. Powinniśmy też wiedzieć, że nie istnieje materiał, który zabezpieczy wnętrze przed każdym rodzajem hałasu. Materiałami wygłuszającymi są np. wełna mineralna, styropian akustyczny, które skutecznie chronią przed dźwiękami uderzeniowymi, jednak znacznie słabiej przed powietrznymi.

Odwrotnie jest w przypadku pełnych materiałów konstrukcyjnych (cegła ceramiczna, cegła wapienno-piaskowa, beton), które ze względu na dużą masę jednostkową stanowią jedno z najlepszych i najtańszych rozwiązań, dając przy tym znakomitą ochronę przed dźwiękami powietrznymi. Cechują je jednak gorsze parametry dźwiękochłonne i niższa skuteczność w przypadku ochrony przed hałasem uderzeniowym.

Aby cieszyć się błogim spokojem w naszym wymarzonym mieszkaniu ważne jest z jakich materiałów wykonamy wykończeniówkę. Należy podkreślić, iż kubatura wnętrza oraz materiały zastosowane na podłodze, ścianach i suficie mają ogromny wpływ na sposób rozchodzenia się fali dźwiękowej, a tym samym na akustykę przestrzeni.

Przyczyn powstawania pogłosu, czyli wielokrotnych odbić dźwięku, jest we współczesnej architekturze bardzo wiele. Najczęściej zjawisko to powstaje w dużych, otwartych i wysokich przestrzeniach mieszkalnych w których kuchnia z jadalnią połączona jest z salonem i holem, gdzie efektownie wkomponowane schody łączą poszczególne kondygnacje. Nieprzyjemne zjawiska akustyczne pojawiają się już w otwartej przestrzeni o powierzchni 38 mkw. i wysokości 3 m. A przecież komfortowym pod względem akustyki wnętrzem określamy takie, w którym pogłos, potocznie nazywany echem, jest prawie niezauważalny.

Dyskomfort słuchowy w pomieszczeniach związany jest z nadmiernym pogłosem. Powoduje on, że nie rozumiemy wypowiedzi drugiej osoby, a także skutkuje koniecznością głośnego słuchania radia i telewizji oraz niską jakość, odtwarzanej z systemów audio, muzyki. Pozbawia nas także wyraźnych efektów przestrzennych kina domowego. Ponadto, z jednej strony sprawia, iż zbyt dobrze słyszymy rozmowy z dalszej części pomieszczenia, a z drugiej zmusza nas do obniżania głosu, by w ogóle stać się zrozumiałym. Na poczucie dyskomfortu mają także wpływ wzmocnione dźwięki upadających na podłogę przedmiotów oraz wrażenie panującego we wnętrzu chłodu.

Producenci adaptacji akustycznych zadbali, aby każde dowolnie wystylizowane wnętrze, mogło się poszczycić doskonałymi warunkami akustycznymi. Szeroka oferta systemów pozwala w dowolny sposób, zgodny z naszą wrażliwością estetyczną, kształtować przestrzeń przeznaczoną do doskonałego odbierania przekazu dźwiękowego.

Nowoczesne mieszkania a zwłaszcza te urządzone minimalistycznie mogą sprawiać iż słuchanie muzyki nie należy do przyjemności. Z reguły to właśnie im trzeba poświecić najwięcej uwagi jeśli chodzi o właściwości pogłosowe. Zbyt mała powierzchnia tkanin i innych materiałów, które pochłaniają dźwięk, uwypukla zjawisko pogłosu. Możemy go jednak ograniczyć, stosując nowoczesne systemy adaptacji akustycznej. I nie musimy przy tym wcale rezygnować z kolorystyki pomieszczenia. Należy jednak pamiętać iż elementy wystroju jak obrazy, rzeźby, zasłony korygują pogłos. Jednak, aby dekoracje miały wpływ na hałas pogłosowy muszą pokrywać co najmniej 15% powierzchni pomieszczenia po rozwinięciu. Zapewnienie tym wnętrzom odpowiedniej akustyki i izolacyjności akustycznej powinno być podstawowym wyznacznikiem przy ich projektowaniu i aranżacji.

Człowiek potrzebuje odpowiednich warunków, aby podczas odpoczynku lub snu regeneracja organizmu nie była zakłócana. W tym celu dobrze jest, gdy okładziny ścian na przykład w sypialni są miękkie, gdy na podłodze znajduje się dywan lub wykładzina, a w oknach wiszą zasłony, czyli zastosowane są materiały wykazujące wysoką izolacyjność akustyczną. Pamiętajmy że rozwój techniki i technologii przyczynił się do powstania nowych materiałów dźwiękochłonnych pełniących jednocześnie funkcję dekoracyjną dlatego ich wykorzystanie nie ogranicza architektonicznej swobody kreowania wnętrza. Coraz częściej są natomiast inspiracją dla nowych rozwiązań, których istnienie i wykonanie nie byłoby bez nich możliwe. Współczesna architektura wnętrz, oraz wieloletni dorobek akustyków jest w stanie ograniczyć zjawisko pogłosu. Dobór nowoczesnego rozwiązania zależy jedynie od warunków instalacyjnych oraz od oczekiwań inwestora.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Izolacje akustyczne
Podobne: Jak wyciszyć strop, Izolacja akustyczna, Cechy fizyczne i chemiczne materiałów izolacyjnych, Wełna mineralna szklana czy skalna
Słowa kluczowe: panele akustyczne, maty wygłuszające, akustyka, izalacje akustyczne, akustyka wnętrz, pogłos, echo, wyciszenie ścian