×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Trudne zanieczyszczenia – jak sobie z nimi radzić?

Kamienny osad w łazience, trudne do wywabienia plamy na dywanie, zaschnięty przypalony tłuszcz – to codzienność w każdym domu. Te nie poddające się czyszczeniu plamy potrafią spędzić sen z powiek niejednej gospodyni domowej. Ale nie musi tak być! Znając kilka prostych domowych sposobów, można sobie łatwo poradzić nawet z najcięższymi zabrudzeniami.

Ze wszystkimi tymi trudnymi zanieczyszczeniami można sobie poradzić stosując chemiczne środki czyszczące dostępne w sklepach. Ale detergenty mają w swoim składzie wiele drażniących związków chemicznych, mogą działać szkodliwie na błony śluzowe, układ oddechowy, oczy, skórę, a nawet wywoływać alergię. Nie wspominając już o ich szkodliwym wpływie na środowisko naturalne. Chcąc uniknąć stosowania drażniących detergentów, warto sięgnąć po naturalne domowe sposoby zwalczania trudnych zabrudzeń. A tych jest mnóstwo, a do ich stosowania wystarczą powszechnie dostępne w każdym domu substancje jak ocet, sól, cytryna czy soda oczyszczona.

W walce z uporczywym tłuszczem, brudną kuchenką i przypalonymi garnkami warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Na przypalony garnek lub patelnię wystarczy wysypać 2 łyżki sody i zalać wodą (około 1 litra), pogrzać, zagotować i zostawić do ostygnięcia. Potem wystarczy tylko spłukać bieżącą wodą, przypalenizna „odchodzi sama”. Podobnie soda będzie działać na przypaloną i zatłuszczoną kuchenkę. Wystarczy przygotować preparat wody z sodą (w proporcji: na około 4 litry wody wsypać pół kubka sody) i takim roztworem obficie przecierać zabrudzone powierzchnie. Soda świetnie się też sprawdza do usuwania trudnych plam na dywanie. Wystarczy rozsypać ją obficie na powierzchni dywanu, następnie pozostawić na około 15 minut i po tym dokładnie zebrać odkurzaczem. Taki zabieg nie tylko usunie plamy, ale też pozostawi dywan czystym i świeżym.

Sól kuchenna jest w każdym domu i warto wykorzystywać ją nie tylko do doprawiania potraw. Świetnie nadaje się do usuwania rdzy z wyrobów metalowych i blaszanych. Wystarczy miejsca pokryte rdzą pocierać surowym ziemniakiem obficie posypanym solą. Świetnie sprawdza się też przy czyszczeniu zaparzaczy do kawy z trudnych zabrudzeń. Wystarczy napełnić je wodą, dodać kilka łyżek soli i zagotować. Następnie pozostawić do wystygnięcia i obficie spłukać, aby pozbyć się słonego smaku.

Do walki z trudnymi zanieczyszczeniami warto też uzbroić się w ocet. Ten naturalny uniwersalny „detergent” ma działanie podobne do chloru, a najlepiej sprawdza się przy usuwaniu osadu z kamienia i ciężko zakurzonych powierzchni. Przede wszystkim polecany jest do usuwania kamienia z wanny i kabiny prysznicowej – wystarczy nanieść gąbką mocno ciepły ocet i intensywnie szorować szczoteczką. Uporczywy kamień w toalecie można usunąć wlewając do niej podgrzany ocet. Wystarczy pozostawić go na pół godziny, aby pozbyć się trudnych do czyszczenia osadów i innych zanieczyszczeń. Z kamiennym osadem na kranie i baterii łatwo sobie poradzić, jeśli owinie się go szmatką nasączoną w occie i pozostawi na 2 godziny. Do pozbycia się kamienia i osadu z płytek można zastosować pastę z sody oczyszczonej i octu w proporcji 2:1. Można nią także czyścić trudne zabrudzenia kuchenki, baterii i kabiny prysznicowej.

Z kolei sok z cytryny doskonale nadaje się do czyszczenia wyrobów miedzianych, a jeśli dodatkowo pomieszamy go z octem, to otrzymujemy skuteczny preparat do usuwania zanieczyszczeń z wyrobów mosiężnych. Sok z cytryny świetnie nadaje się również do usuwania zaschniętych resztek jedzenia z kuchenek mikrofalowych. Kubek z wodą i sokiem z cytryny trzeba wstawić do mikrofalówki i zagotować. Pozostawić na chwilę wewnątrz, a następnie przetrzeć wnętrze szmatką moczoną w roztworze z kubka. Potem wystarczy tylko wytrzeć do czysta, a kuchenka pozostanie czysta i odświeżona.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Prace porządkowe
Podobne: Zapachy domu, Zmieniasz wystrój? Dowiedz się, co zrobić z niepotrzebnym sprzętem!, Remontujesz? Zrób przy okazji gruntowne porządki!, Sprzątanie po remoncie, Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. I
Słowa kluczowe: sprzątanie, domowe sposoby, naturalne metody, czyszczenie, usuwanie plam, soda oczyszczona, cytryna, ocet, czyszczenie kuchenki, czyszczenie dywanu, usuwanie rdzy, czyszczenie mosiądzu