×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Twój ogród też może być ekologiczny

Ogród ekologiczny, prowadzony w zgodzie z naturą, który nie zanieczyszcza środowiska, a do tego jest piękny, zadbany i daje wiele radości – niemożliwe? Możliwe, wystarczy tylko mądrze go zaplanować i odpowiednio o niego dbać!

Dużo ostatnio mówi się o ekologicznych domach, które są budowane z wykorzystaniem naturalnych materiałów, oszczędzają wodę i energię, a przez to chronią środowisko. Ale budynki to nie wszystko, przecież każdy dom ma swoje otoczenie, które jest z nim ściśle związane. Ogród, trawnik, a nawet przydomowe grządki, odpowiednio utrzymane pozwalają ochronić wodę, powietrze i glebę. Warto o tym pamiętać już na etapie planowania przestrzeni wokół zabudowań. W proekologiczne rozwiązania wcale nie trzeba zbytnio inwestować, a korzyści z nich płynące są nie do przecenienia.

Ekologiczny – czyli jaki?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ogród ma być miejscem, gdzie przyroda spotyka się z człowiekiem. Pamiętajmy, że w ekologicznym ogrodzie powinniśmy starać się, aby nie zaburzać naturalnych mechanizmów, nie ingerować zanadto w istniejące tam życie fauny i flory, a także nie przekształcać go w sztuczną przestrzeń spełniającą określone wymagania estetyczne. Ogród ekologiczny to przede wszystkim taki, w którym człowiek szanuje przyrodę i stara się na nią jak najmniej wpływać, do pielęgnacji używa tylko naturalnych produktów, unika chemicznych nawozów, a przy aranżacji wykorzystuje już istniejącą przestrzeń. Taki ogród oszczędza wodę i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Wykorzystuje naturalnie występujące rośliny, które dobrze „czują się” w konkretnych warunkach, najlepiej rodzime gatunki nie wymagające nawożenia. I to wcale nie musi oznaczać, że przestrzeń wokół domu będzie wyglądać jak dziko zarośnięty kawałek ugoru, a nam nie wolno go dotknąć.

Jak sprawić, aby ogród był ekologiczny?

Oto kilka prostych rad, jak tego dokonać:

  1. Zanim zaczniesz planować rozkład ogrodu, przyjrzyj się, jakie rośliny i gdzie rosną. Wykorzystaj je podczas własnej aranżacji. Jeśli już tam rosną, to znaczy, że „jest im tam dobrze i znalazły tam swoje miejsce” - po co to zmieniać?
  2. Wykorzystaj rodzime gatunki i zwróć uwagę na sąsiedztwo poszczególnych gatunków. Rośliny wytwarzają wiele substancji chemicznych, które mogą stymulować lub hamować wzrost innych gatunków. Doskonałym przykładem jest lawenda, którą warto posadzić koło róż. Nie dość, że pięknie się komponują kolorystycznie, to jeszcze lawenda wydziela do gleby substancje poprawiające wzrost i rozwój krzewów różanych. Jak widać mądre zaplanowanie sąsiedztwa pozwala wiele zaoszczędzić – czasu, energii oraz wydatków na pielęgnację roślin.
  3. Eko ogród można nawozić, a nawóz... można produkować samemu. Wystarczy wygospodarować w ogrodzie niewielką przestrzeń na kompostownik i wrzucać do niego wszystkie organiczne odpadki z kuchni oraz skoszoną trawę. A potem co pewien czas mieszać je z niewielką ilością ziemi. W ekologicznych ogrodach nie stosuje się sztucznych nawozów, a kompost powstały w ten sposób świetnie nadaje się do użyźniania gleby przed lub po zbiorach (wiosną lub jesienią wystarczy przykryć podłoże warstwą kompostu). Nie dość, że wzbogaci to ziemię w związki organiczne, to jeszcze przeciwdziała erozji i jej wysuszeniu, polepsza strukturę gleby, zwiększa ilość próchnicy i zapobiega wzrostowi chwastów.
  4. Drzewa owocowe, krzewy i kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale też dają pożywienie ptakom i owadom. Kwiaty są źródłem nektaru i pyłku dla pszczół. Na drzewach warto zawiesić budki dla ptaków.
  5. Naturalne sposoby ochrony roślin. Wyciągi lub napary z niektórych powszechnie rosnących roślin mogą posłużyć do odstraszenia nieproszonych gości. I tak wyciągi z pokrzywy zwyczajnej można stosować przeciw mszycom i przędziorkom, z czosnku – przeciw skoczkom, mączlikom, miodówkom, na pleśnie i bakterie, a z rumianku – do dezynfekcji nasion i poprawy ich kiełkowania.
  6. Zbieranie deszczówki jest dobrą alternatywą dla podlewania ogrodu wodą z wodociągów. Urządzenie do zbierania wody można sprytnie wkomponować w ogród – będzie to nie tylko ciekawym urozmaiceniem, ale też sposobem na spore oszczędności. O krok dalej idzie budowa przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków. To już większa inwestycja, ale z pewnością wartościowa.
  7. Wszystkie elementy małej architektury i wyposażenia ogrodu (altanki, stoły, ścieżki, murki, itd.) warto wykonać z naturalnych surowców. Drewno, kamienie, stare cegły – wszystko można pomysłowo wykorzystać. W ten sposób nie trzeba ponosić wydatków na zakup materiałów, a ogród nabierze naturalnego rustykalnego charakteru.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie ogrodów, Utrzymanie ogrodów
Podobne: Projektujemy i wykonujemy skalniak, Jedzenie z własnego ogródka – czy jest zdrowe?, Zielono mi … czyli piękny trawnik wokół domu, Więcej zieleni, więcej zdrowia, Zalety posiadania kompostownika
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów, ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza, ogród ekologiczny, eko ogród, uprawa ekologiczna, wybór roślin, kompost, kompostownik