×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Tynk czy siding

naszmajster.plPiękno każdej budowli zależy od trzech podstawowych czynników: kształtu bryły, materiałów użytych do realizacji oraz koloru wykończenia. Fasada budynku jest niczym wizytówka; to ten element architektoniczny, na który zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Staranne i niebanalne wykończenie detali nadaje budowli indywidualny charakter, wiąże ją z otaczającym krajobrazem, a nawet poprawia (przynajmniej optycznie) jej proporcje.Elewacja budowli musi mieć charakter uniwersalny, sprawdzający się przez wiele lat w różnych warunkach klimatycznych. Musi być trwała i odporna na działanie czasu oraz czynników zewnętrznych, wytrzymała na uszkodzenia, zabrudzenia, utratę koloru. Dobór odpowiedniego rozwiązania elewacji zależy m.in. od tego, czy budynek jest nowy, czy remontowany, w jakiej technologii zaprojektowano ściany zewnętrzne, jakie warunki klimatyczne panują na terenie, w którym przewidziano lokalizację budynku. Nie można też pominąć tradycji budowlanych danej okolicy.

Najpopularniejszą szatą budowli jest tynk, ale do wykończenia elewacji można wykorzystać także siding, kamień, drewno, klinkier, cegły elewacyjne i inne okładziny ścienne.

Wybierając konkretny materiał na elewację budynku trzeba zawsze brać pod uwagę nie tylko sam efekt wizualny, ale także wymagania, które on stawia. Istotne są zarówno warunki w jakich może on być zakładany na podłoże, jak i późniejszy sposób jego użytkowania i konserwacji. Nie można też pominąć kosztów. Nierzadko zdarza się, że ten sam budynek służy nawet kilku pokoleniom. Decydując się na dany materiał na elewacje należy więc brać pod uwagę nie tylko koszt jednostkowy surowca oraz koszty związane z jego kupnem i założeniem na podłoże, ale również z jego renowacją i konserwacją. Każdy remont to duży nakład finansowy, nie licząc już uciążliwości takiego przedsięwzięcia dla codziennego życia użytkowników.


Mokra metoda wykończenia elewacji

W Polsce najpopularniejszym i najbezpieczniejszym pod względem estetyki materiałem elewacyjnym są tynki, które mogą stanowić wykończenie zarówno ścian murowanych (jedno-, dwu- lub trójwarstwowych), jak i ścian w technologii szkieletowej, a nawet ścian domów z bali ocieplonych z zewnątrz. Prezentują się one doskonale nie tylko na budynkach klasycznych i zabytkowych, ale także nowoczesnych bez względu na złożoność kształtów ich bryły. Szeroka paleta barw współczesnych tynków umożliwia z jednej strony zastosowanie niepowtarzalnych rozwiązań kolorystycznych ścian, podkreślania detali oraz wyróżniania poszczególnych stref obiektów, z drugiej zaś łatwe ich dopasowanie do pokrycia dachu oraz do stolarki okien i drzwi.

Tynki jako materiał wykończeniowy charakteryzuje wyjątkowa trwałość; w naszym klimacie sięga ona około 80 lat. Pomimo swej wytrzymałości, w razie potrzeby, dają się łatwo usunąć nie powodując niszczenia podłoża. Tradycyjne tynki grube stosuje się bezpośrednio na mury, natomiast tynki cienkowarstwowe kładzie się przeważnie na warstwie ocieplenia, a także jako wierzchnią warstwę na tradycyjnym tynku, rzadziej na bardzo gładkich ścianach jednowarstwowych.

Nie ma tynku idealnego. To, co w pewnych przypadkach jest zaletą materiału, w innych stanowi niedogodność. Zewnętrzna powłoka tynku powinna być paroprzepuszczalna i wodoodporna, a równocześnie niepodatna na brud, łatwo zmywalna i dająca się odświeżać. Tynk powinien także dobrze wiązać się z podłożem, być odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz nie powinien pękać, rysować się, odbarwiać ani odpadać od ściany.

Aby tynk spełniał pokładane w nim nadzieje musi zostać położony fachowo i rzetelnie przy zachowaniu kilku podstawowych warunków. Tynk należy kłaść po upływie około sześciu miesięcy od postawienia ścian i przykrycia budynku dachem (aby budynek osiadł na gruncie) oraz po zakończeniu wszystkich prac mokrych wewnątrz i wyschnięciu tynków wewnętrznych i podkładów betonowych dzięki czemu uniknie się zawilgocenia od wewnątrz; przy sprawnym systemie rynnowym oraz po zakończeniu wszelkich prac instalacyjnych na zewnątrz budynku.

Tynki najlepiej nakładać wiosną lub jesienią, w czasie wolnym od opadów i intensywnego wiatru, przy umiarkowanym nasłonecznieniu i zachmurzeniu. Temperatura powietrza powinna wynosić od +5 do +25°C i nie może spaść poniżej 0°C w przeciągu najbliższej doby.

Bardzo ważny jest sposób wykonywania prac tynkarskich. Tynk należy nakładać warstwami z zachowaniem przerw technologicznych i nadając każdej kolejno nałożonej warstwie odpowiednią szorstkość. Obrzutka (tynk podkładowy grubości 8 – 10 mm) powinna być nakładana w co najmniej dwóch warstwach metodą "mokre na mokre"; każda warstwa nakładana jednorazowo może wynosić maksymalnie 20 mm. Przed nakładaniem tynku dekoracyjnego należy zachować przerwę technologiczną licząc po jednym dniu na każdy 1 mm grubości tynku podkładowego
Przy wyborze tynku należy zwrócić uwagę na jego indywidualne cechy – ich wady i zalety, np.: ciemny tynk przyciąga ciepło, ale też szybciej traci intensywność koloru, a tynk o fakturze kornikowej – jest bardzo atrakcyjny, ale chwyta brud.


Sucha metoda wykończenia elewacji

Zamiast tynku można wybrać na elewację okładziny ścienne, montowane na sucho, które są przymocowywane do ścian na stalowym lub drewnianym ruszcie. Najważniejszą ich zaletą jest łatwy, czysty i krótki montaż, nie wymagający przerw technologicznych, ani odpowiednich warunków atmosferycznych; praktycznie jest możliwy do wykonania o każdej porze roku. Taki sposób wykończenia elewacji można stosować przy odnawianiu budynków o zniszczonych fasadach oraz przy pracach związanych z ocieplaniem ścian. W takim przypadku można materiał izolacyjny (wełnę mineralną, styropian) układać pomiędzy listwami rusztu, na którym będzie układana okładzina elewacyjna.

Najpopularniejszym materiałem w metodzie suchej jest siding winylowy.
Materiał ten występuje w postaci paneli (o szerokości 10 - 30 cm i długości 2-6 m oraz grubości 1-2 mm) składających się z dwóch warstw PCW (spodniej – szarej i wierzchniej - barwionej oraz wzbogaconej środkiem zwiększającym wytrzymałość). Dzięki swej budowie komorowej ich grubość odpowiada mniej więcej grubości prawdziwych desek.
Panele mogą mieć formę jednej deski lub odwzorowywać układ kilku desek elewacyjnych. Nie bez znaczenia jest i to, że siding jest dostępny w całej gamie barw, wzorów i faktur imitujących rysunek słojów drewna, drewnianych bali, cegieł klinkierowych lub malowanych ścian.

Ten materiał elewacyjny jest wyjątkowo trwały (niektórzy producenci dają nawet 50 lat gwarancji), niepalny, odporny na czynniki atmosferyczne, działanie promieni UV, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne i biologiczne. Siding jest lekki (2kg/m2), umożliwia wentylację ściany, a na dodatek jest też łatwy do obróbki oraz tani.
Nie wymaga konserwacji, jest łatwy w utrzymaniu czystości - zabrudzoną elewację można umyć (raz na kilka lat lub doraźnie, w razie zabrudzenia) przy pomocy wody i łagodnych środków czyszczących. Nie wymaga malowania ani impregnowania.

Oferta producentów zawiera oprócz elementów podstawowych (paneli) także elementy wykończeniowe (listwy i kształtki) umożliwiające nie tylko samodzielne obłożenie – a w przyszłości i ewentualne reperowanie - elewacji, ale też gwarantujące estetyczny wygląd całości. Siding nie wymaga żadnych zabiegów wykończeniowych. W razie uszkodzenia wymienia się z łatwością cały panel.


Świadomy wybór metody i materiału wykończenia elewacji

Zanim zapadnie decyzja odnośnie przyszłego wyglądu fasady budynku warto poznać wszystkie możliwości, rozpatrzyć wady i zalety poszczególnych rozwiązań, a także zwrócić się o poradę i opinię do fachowców, w tym również projektantów architektury. Specjalistyczna konsultacja ułatwi dokonanie właściwego doboru materiałów wykończenia elewacji, dzięki czemu nowa szata obiektu będzie nie tylko harmonizować z otoczeniem, ale też współgrać z przeznaczeniem budynku i oczekiwaniami inwestora. Trzeba pamiętać, że decyzja w tej sprawie pozostanie brzemienną w skutki na wiele długich lat.


autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne
Podobne: Jak zachować urok drewnianej elewacji, Elewacja drewniana, Rodzaje zagrzybień murów i walka z tym problemem, Usuwanie zagrzybienia z elewacji, Renowacja elewacji drewnianej
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie,