×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Tynki dekoracyjne we wnętrzu

naszmajster.plTynk dekoracyjny jest alternatywą dla ścian malowanych, tapet i pokrywanych gipsową sztukaterią. Co więcej jego faktura może doskonale maskować wszelkie nierówności ściany i uszkodzenia jej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że tynk strukturalny potrzebuje przestrzeni, a więc jedna ściana w pomieszczeniu w ten sposób w zupełności wystarcza. Wykonanie tą techniką wszystkich ścian i to niewielkiego pomieszczenia może dać efekt przytłaczający.

Zaletą farb strukturalnych jest możliwość stosowania ich na niemal każdą ścianę - beton, tynk, płyty gipsowo-kartonowe, płyty drewnopochodne itd., a przed ich nałożeniem nie trzeba zbyt wielkich zabiegów. Wystarczy je oczyścić z kurzu i odtłuścić, np. zmywając wodą z płynem do mycia naczyń, a po wyschnięciu zagruntować. Oczywiście w przypadku starych ścian należy zadbać, by podłoże było spójne, a słabo przylegające fragmenty farby i tynku zostały usunięte.
Duże uszkodzenia tynku należy uzupełnić masą tynkarską lub gipsem szpachlowym. Dobór gruntu należy dostosować do rodzaju i producenta farby. Od producentów zależy też rodzaj stosowanych farb, a raczej mas – akrylowe lub mineralne.

Przystępując do malowania musimy sobie zapewnić następujące narzędzia: wiertarkę z mieszadłem, wiadro, pacę oraz inne przedmioty, którymi będziemy chcieli kształtować powierzchnię, jak pace zębate, szczotki, gąbki, wałki o różnej strukturze, grzebienie. Najpierw należy farbę dokładnie wymieszać zgodnie z przepisem na opakowaniu, w zależności od rodzaju masy barwiąc ją w masie lub nie. Nakładanie masy na ściany nie wymaga specjalnych umiejętności, tym bardziej, że nie musimy jej równo zacierać, jak tynku, czy gładzi gipsowej. Używamy do tego celu pacy, szpachelki lub wałka w zależności od gęstości produktu. Po nałożeniu masy możemy przystąpić do kształtowania faktury zgodnie z naszą fantazją lub według określonego wzoru używając odpowiednich narzędzi. Może to być np. specjalny wałek do wyciskania określonych wzorów, szablony lub nawet narzędzia tak nietypowe, jak grzebienie, czy grabie. Trzeba jednak pamiętać, że czynność tę wykonujemy zanim masa wyschnie. W przypadku pokrywania masą nie całej ściany, powierzchnie ograniczamy taśmą malarską.

Farb strukturalnych nie należy nakładać w pomieszczeniach o temperaturze niższej niż 8°C, a w trakcie jej nakładania należy masę co jakiś czas mieszać, gdyż wypełniacze opadają na dno opakowania lub wiadra.

Masy strukturalne twardnieją już po 8 godzinach, a w pełni wysychają po dwóch dobach. Możemy wówczas malować powierzchnie lakierem bezbarwnym, a jeśli masa nie była wcześniej barwiona, także lakierem z kolorem, a jeśli uznamy to są stosowne, nim on wyschnie przetrzeć powierzchnie gąbką różnicując nacisk, co pozwoli na uzyskanie różnych odcieni tego samego koloru w zależności od kształtu powierzchni. W niektórych przypadkach do farby nawierzchniowej można dodać jeszcze różnego rodzaju płatki dekoracyjne, które nadają ścianom specyficzny i oryginalny wygląd.
Stosowanie mas strukturalnych do dekoracji ścian wewnętrznych jest znacznie droższe niż w przypadku użycia zwykłej farby emulsyjnej nawet o 20 zł ma metr kwadratowy powierzchni, choć powszechnie uznaje się, że efekty estetyczne są tego warte. Do tego trzeba doliczyć wyjątkową trwałość powłoki i łatwość jej uzupełniania w przypadku uszkodzeń mechanicznych. W Internecie można znaleźć oferty wykonania ścian tą metodą w cenie 60 – 100 zł za metr kwadratowy ściany, liczonej wraz z materiałem. Bez kłopotu też kupimy masy (farby) strukturalne różnych producentów i o różnej strukturze i składzie, w popularnych marketach budowlanych, gdzie możemy sobie zamówi nawet odpowiednie ich barwienie stosownie do naszych oczekiwań.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne, Malowanie / Tapetowanie, Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Rodzaje zagrzybień murów i walka z tym problemem, Styl eklektyczny, Antresola w domu, Kolorowa ściana, Wykończenie ścian kuchennych cz. I
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety, aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,