×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Tynki ozdobne i farby dekoracyjne

naszmajster.plTynki i farby dekoracyjne to zagadnienia tak szerokie, że prawie nie sposób je opisać. Każdy z producentów tych materiałów wykończeniowych na ściany, oferuje setki, a nawet tysiące pomysłów i możliwości. Każdy z nich również posiada swoją własną ofertę, ale w większości są one do siebie bardzo podobne. Z takiej bogatej oferty jesteśmy w stanie zakupić produkt dokładnie pasujący do naszych potrzeb. Propozycji jest mnóstwo, ważne, aby w tym wszystkim odnaleźć jakiś sens dla siebie i swoich wnętrz.


Przy wyborze odpowiednich tynków jak i farb dekoracyjnych powinniśmy kierować się przede wszystkim konsekwencją stylu, jaki chcemy utrzymać w naszym domu. Tak jak kolor ścian, ich faktura tak i meble, podłoga oraz dodatki powinny ze sobą współgrać, a nie przeszkadzać. Nawet najpiękniejsze wyposażenie wnętrza zniknie, kiedy nie zostanie dobrane do niego odpowiednie tło. Tym właśnie tłem powinny być ściany. Kiedy jednak decydujemy się na dom w stylu minimalistycznym, surowym to właśnie ściany mogą odegrać rolę najpiękniejszej dekoracji. Przesyt, czy nieumiejętne dobranie odpowiednich barw może spowodować prawdziwą katastrofę. Często, gdy nie korzystamy z porad architektów, wybieramy sami wszystkie detale mamy prawdziwą zagadkę, w jaki sposób poskładać wszystkie elementy, tak aby utworzyły spójną całość. Na szczęście firmy oferujące swoje produkty dysponują również specjalistami. Wykwalifikowani sprzedawcy mogą okazać się bardzo pomocni. Dlatego nie bójmy się pytać i prosić o poradę. Nie uzyskamy gotowego projektu, ale każda podpowiedź i spojrzenie z trochę innej strony niż nasza, może okazać się na wagę złota.

I tak do wnętrz, które chcemy, aby nawiązywały do czasów starożytnych możemy użyć tynku trawertyn. Jest to pokrycie bazujące na spoiwach wapiennych oraz naturalnym pyle marmurowym. Idealnie imituje naturalny trawertyn, widoczne są ubytki i niedoskonałości, które tylko podkreślają naturalność tego pokrycia. Występuje on w formie proszku, który miesza się z odpowiednią ilością wody. Aplikacja tynku jest różnorodna. Najpopularniejszą jest nakładanie wałkiem a następnie wygładzanie itp. Nadaje się on na pokrycie powierzchni zarówno ścian jak i sufitów.

Innym przykładem może być pokrycie dekoracyjne, które idealnie będzie dla ekskluzywnych wnętrz w domu, jak i budynkach użyteczności publicznej. Jest nim specjalny tynk, który imituje wygląd marmuru. Tworzy on równą i gładką powierzchnię, która jest zimna w dotyku. Ten rodzaj pokrycia, jest najczęściej stworzony na podstawie mączki marmurowej oraz odpowiednich spoiw akrylowych. Można go nakładać tylko na stabilne podłoża takie jak beton, płyty gipsowo-kartonowe itp. Sama powierzchnia, na której umieścimy ten rodzaj tynku powinna zostać wzmocniona odpowiednim podkładem. Taki typ tynku najlepiej sprawdza się w kopiowaniu dawnych technik dekoracyjnych.

Kolejnym tynkiem, który może ciekawie odmienić każde wnętrze jest tynk dający efekt chromatyczny. Daje on różnorodny efekt w zależności od kąta padania światła. Najlepiej prezentuje się na salonowych kominkach, kolumnach czy filarach wewnątrz domu, a nawet kuchniach. Swoje uznanie zyskuje nie tylko w domach prywatnych, ale również hotelach, czy restauracjach.

Idąc dalej w takim stylu wykańczania ścian we wnętrzu można zastanowić się nad wyborem farby dekoracyjnej, która daje efekt masy perłowej. W zależności od naszego wyboru może to być kolor perłowy idący w odcień szary, miedziany itp. Dzięki odpowiedniemu światłu możemy liczyć, że elementy pokryte tą farbą będą największą dekoracją w całym domu. Często producenci oferują ten rodzaj farby dekoracyjnej, który można nakładać nawet szczotką lub zwykłym wałkiem.

Kiedy mamy do czynienia z wnętrzem industrialnym lub mieszkamy w loftach powinniśmy wybrać farbę lub tynk dekoracyjny, który będzie pasować do nowoczesnego wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem do zimnych i prostych wnętrz jest farba dekoracyjna, która odtwarza efekt rdzy. Daje ona ogromne możliwości dekoracyjne. Można ją stosować nie tylko na same ściany, ale również i na wiele innych powierzchni takich jak: plastik, drewno, metal itp. Elementy pokryte farbą dającą efekt rdzy wprowadzają surowy, ale wyrazisty punkt dekoracyjny.

Popękana, kolorowa powierzchnia ściany to kolejny zamierzony efekt w naszym domu. Do jej zrobienia będzie potrzebny specjalny grunt, który później musi zostać pomalowany farbą dekoracyjną o wybranym przez nas kolorze. Następnie należy nałożyć specjalny preparat, który po wyschnięciu musi zostać pomalowany innym niż wcześniejszy (najlepiej kontrastowym) kolorem farby. Złudzenie popękanej ściany nadaje się do każdego rodzaju wnętrza.

W miejscach, które są szczególnie narażone na zabrudzenia możemy zastosować farbę dekoracyjną, która da efekt złotej lub srebrnej poświaty. Odpowiednio wykonane pokrycie ściany jest odporne na zmywanie. Jest to jedno z bardziej wyrazistych, metalicznych dekoracji wnętrzarskich. Ważne jest, aby nie przesadzić z ilością powierzchni wykonywanych tą metodą. Więcej niekoniecznie znaczy lepiej. Metaliczna poświata będzie nadawać się do nowoczesnych wnętrz, w których dominuje surowe drewno i aluminium. Jak i również może zostać zastosowana w bardziej tradycyjnych aranżacjach przykładowo w romantycznych sypialniach.

Złudzenie złotej foli to idealne wykończenie dla elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Nadaje blask również i samym ścianom, które wyglądają jakby zostały zrobione z metalu. Jest odporny na zmywanie, dlatego może tworzyć ciekawe aranżacje w kuchni czy korytarzu. Dzięki swojej ogromnej dekoracyjności może stać się głównym punktem dla całego domu.

Brokat, złota rosa to kolejne dodatki w farbach dekoracyjnych, które mogą stworzyć ciekawy klimat w każdym wnętrzu. Najlepiej widoczne będą odpowiednio oświetlone ściany. Brokat jest ceniony nie tylko we wnętrzach domowych, ale również w miejscach takich jak mała gastronomia, czy hotele. Dla osób ceniących połysk – rozwiązanie idealne.

Pomysłów na ciekawe wykończenia ścian jest mnóstwo. Aby w tym wszystkim się nie pogubić, warto przed zakupem przemyśleć kilka spraw. Najważniejszy jest styl, w jakim chcemy utrzymać dane wnętrze. Najlepiej, jeśli będzie on spójny w całym domu, czy mieszkaniu. Wtedy zastosowanie tynków, czy farb dekoracyjnych będzie mieć największy sens. Powierzchnie nimi pokryte staną się prawdziwą ozdobą.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne, Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Kolorowa elewacja, Styl eklektyczny, Urządzenie sypialni, Domy w Prowansji i Toskanii, Jak zachować urok drewnianej elewacji
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,