×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Tynki wewnętrzne – gips

Tynki gipsowe do druga po tynkach cementowo wapiennych najchętniej stosowana forma wykańczania powierzchni ścian wewnętrznych. W skład zaprawy tynkarskiej wchodzi gips, piasek wapienny, wapno suchogaszone oraz dodatki chemiczne mające za zadanie między innymi poprawienie urabialności. Gotowy produkt dostępny jest w postaci suchej zaprawy sprzedawanej w workach i wymaga jedynie dodania odpowiedniej ilości wody.

Tynk gipsowy można nakładać ręcznie lub maszynowo za pomocą agregatów. Jak w przypadku każdego tynku pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ściana powinna być przede wszystkim sucha. W przypadku tynków gipsowych jest to niezwykle ważne, ponieważ wilgoć działa destrukcyjnie na tynk. Od momentu wykonania ściany do jej tynkowania powinny minąć minimum trzy miesiące a prace tynkarskie muszą być prowadzone w temperaturze minimum +5 °C w obiekcie. W momencie tynkowania powinny być już wstawione drzwi zewnętrzne i okna. Bardzo chłonne powierzchnie należy zagruntować aby z kolei nie odbierały wody z zaprawy tynkarskiej. Ze względu na to, że tynk nakładany jest tylko jedną warstwą, konieczne jest wcześniejsze zniwelowanie większych nierówności. W przypadku nakładania na duże powierzchnie można zamocować listwy prowadzące, które ułatwią uzyskanie równej powierzchni.

Tynk gipsowy nakłada się jedną warstwą, maksymalnie ok. 2,5 cm, i wyrównuje łatą aluminiową typu H. W momencie gdy gips zacznie wiązać należy ponownie wygładzić jego powierzchnię, tym razem za pomocą łaty trapezowej. Etap ten jest kluczowy i wymaga poprawnego i dokładnego wykonania. Następnie za pomocą metalowej pacy należy wygładzić nierówności i skazy powstałe podczas pracy łatą.

Ostatnim etapem jest wygładzenie powierzchni tynku. Polega on na skropieniu tynku wodą i wygładzenia pacą gąbkową. Ma to na celu wyciągnięcie tak zwanego mleczka gipsowego, które po zastygnięciu wygładza się za pomocą szerokiej szpachli lub metalowej pacy.

Ważne aby nie doprowadzić do zbytniego wybłyszczenia tynku. Doprowadza to do zatkania porów, co przekłada się na wydłużenie czasu schnięcia oraz utratę przez tynk zdolności pochłaniania wilgoci. Śliskie fragmenty mogą też sprawić problemy przy malowaniu, poprzez brak przyczepności farby w tych miejscach.

Jeżeli wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo, to po wyschnięciu otrzymujemy białą, równą i gotową do pomalowania powierzchnię. Jeśli jednak oczekujemy od wyglądu ścian czegoś więcej, zamiast wygładzać powierzchnię, możemy nadać jej dowolną fakturę, używając do tego zwykłej pacy lub specjalnych narzędzi do dekorowania.

To co odróżnia tynki gipsowe od tradycyjnych, to przede wszystkim mała odporność na wilgoć i wodę. Z tego powodu tynki gipsowe nadają się tylko do stosowania w suchych pomieszczeniach i nie można ich stosować na zewnątrz. W przypadku stosowania tego rodzaju tynków w miejscach narażonych na intensywne działanie wody, konieczne jest zabezpieczenie ich na przykład glazurą lub farbami lateksowymi. Tynk gipsowy ma zdolność do pochłaniania wilgoci z powietrza. Gromadzi on w sobie wodę gdy w pomieszczeniu panuje duża wilgotność i oddaje ją, gdy powietrze jest suche. Z jednej strony zapewnia to zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu a z drugiej osłabia tynk w przypadku przekroczenia 80% wilgotności przez dłuższy czas. Przyjmuje się że jest to 10 godzin na dobę. Tynki gipsowe są dosyć miękkie, co sprawia, że są również wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać na przykład na skutek lekkiego uderzenia podczas ustawiania mebli lub uderzenia twardą zabawką rzuconą przez dziecko. Na pocieszenie, tynki gipsowe łatwo uzupełnić i zamaskować miejsce przeprowadzonej naprawy.

Mimo licznych wad tynk gipsowy jest chętnie stosowany ze względu na łatwość wykonania. i uzyskania gładkiej i białej powierzchni, gotowej do malowania. Nakłada się go tylko jedną warstwą, która po zatarciu stanowi gładką powierzchnię, co eliminuje konieczność stosowania gładzi. Samo nakładanie i rozprowadzanie zaprawy gipsowej jest o wiele łatwiejsze, ze względu na jej konsystencję. Umożliwia to nadawanie powierzchni tynku dowolnych faktur stanowiących element ozdoby ściany. Sam czas wykonania i schnięcia jest również bardzo krótki i wynosi od jednego do dwóch tygodni, w zależności od warunków. Wszystko to przekłada się na niższą cenę w stosunku do tynku tradycyjnego i krótszy czas wykonania. Warto też wspomnieć, że gips posiada niższy współczynnik przenikania ciepła a więc jest lepiej izolującym materiałem niż tynk tradycyjny. Dzięki naturalnemu białemu kolorowi stanowi bardzo dobry podkład do malowania jasnymi kolorami.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne
Podobne: Gładzie gipsowe, Jak zabezpieczyć elewację przed graficiarzami, Usuwanie zagrzybienia z elewacji, Diagnostyka zarysowań murów i ich naprawa, Tynk tynkowi nierówny
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, gips, tynk gipsowy, nakładanie tynku, czas schnięcia, malowanie