×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Tynki wewnętrzne cementowo - wapienne

Tynki cementowo wapienne to jedna z najstarszych metod wykańczani powierzchni ścian, stąd nazwa tradycyjne. W ich skład oprócz „tytułowego” cementu i wapna wchodzi jeszcze pasek i woda. Wszystkie składniki zmieszane są ze sobą w odpowiednich proporcjach zapewniających uzyskanie materiału o odpowiedniej konsystencji i właściwościach. Obecnie tynki dostępne są w postaci gotowych suchych mieszanek wymagających rozrobienia z wodą.

Tynki tradycyjne mogą być nakładane ręcznie lub maszynowo na wszystkie podłoża z wyjątkiem drewna, tworzyw sztucznych i stali. Spowodowane jest to brakiem możliwości uzyskania odpowiedniej przyczepności. Mało kto dziś pamięta, ale dawniej aby otynkować drewnianą ścianę, przybijano do niej w kilkucentymetrowych odstępach trzcinę która stanowiła zaczepienie dla tynku.

Niezależnie od wybranego sposobu nakładania, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy je wyrównać, oczyścić z pyłu i luźnych kawałków gruzu a bezpośrednio przed tynkowaniem zwilżyć wodą. Nowo murowane ściany powinny stać przez przynajmniej 4 miesiące zanim będą tynkowane. W przeciwnym razie na powierzchni tynku pojawią się rysy i pęknięcia powstające na skutek osiadania ścian. W przypadku tynkowania bardzo chłonnych lub porowatych materiałów, takich jak ceramika, należy zagruntować powierzchnię ściany specjalnym środkiem. Powyższe zabiegi mają na celu zapewnić uzyskanie odpowiedniej przyczepności tynku do podłoża a także zapobiec nadmiernemu pochłanianiu wody zarobowej przez materiał, z którego wykonana jest ściana. W przypadku nakładania tynku na powierzchnie gipsowe, konieczne jest zwiększenie ich przyczepności, poprzez zarysowanie ich ostrym narzędziem tworząc skośna siatkę z głębokich rys.

Tynk nakłada się na dwa sposoby – dwu lub trzy warstwowo. Pierwsza warstwa, tak zwana obrzutka, ma na celu wytworzenie chropowatego podkładu będącego warstwą zczepną dla tynku nakładanego w kolejnym etapie. Nakłada się ją cienką i chropowatą warstwą i pozostawia do wyschnięcia. Ważne aby równomiernie pokryć ścianę nie pozostawiając gołych placków. Po nałożeniu obrzutki osadza się w niej listwy tynkarskie, które posłużą jako prowadnice dla łat przy wyrównywaniu drugiej warstwy, a także listwy narożne. Listwy prowadzące z reguły zostawia się w ścianie, gdyż tynk cementowy chroni je przed rdzewieniem.

Druga warstwa czyli narzut to właściwa warstwa tynku. Nakład się ją za pomocą kielni, warstwą około 2 cm i rozprowadza równomiernie za pomocą pacy lub nakłada agregatem. Po nałożeniu, za pomocą długiej łaty, wyrównuje się powierzchnię.

Trzecią warstwą jest tak zwana gładź. Pełni ona funkcję estetyczną a jej zadaniem jest nadanie ścianie gładkiej i równiej powierzchni. Wykonuje się ją z rzadszej zaprawy z piasku drobnoziarnistego. Nakłada się ją cienką warstwą od 1 do 3mm i rozprowadza pacą. Po stwardnieniu zaciera się ją gładką pacą drewnianą lub filcową. Całość na wyschniecie potrzebuje ok. 3- 4 tygodni.

Aby przyspieszyć proces schnięcia tynku w okresie kiedy panuje niska temperatura , można pomóc sobie ogrzewaniem. Ale tu kryje się haczyk. Popularnym sposobem stosowanym przez firmy budujące bloki mieszkaniowe jest podkręcenie temperatury na piecu centralnego ogrzewania w kotłowni. Tynki schną wtedy bardzo szybko ale niestety na skutek tego maja gorsze parametry. Objawia się to powstaniem rys i pęknięć a także miejscowymi przebarwieniami i różnicą w fakturze. Z tego powodu nie należy przekraczać normalnej temperatury jaką utrzymuje się w użytkowanych pomieszczeniach. Nie należy również zapominać o wietrzeniu w celu usunięcia nadmiaru wilgoci, którą oddaje wysychający tynk.

Tynk cementowo wapienny dzięki zastosowaniu naturalnych surowców jest ekologicznym i zdrowym materiałem. Bardzo dobrze przepuszcza parę wodną, co jest nie bez znaczenia dla komfortu użytkowania pomieszczeń. W przypadku ścian wykonanych z materiałów o dobrej paroprzepuszczalności, tynk tradycyjny jest wręcz samo narzucającym się rozwiązaniem. Tynk tradycyjny jest niewrażliwy na działanie wody i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Można go stosować w pomieszczeniach mokrych takich jak domowe łazienki, garaże, w których myte są samochody oraz miejscach gdzie jest narażony na uszkodzenia takie jak na przykład warsztaty czy korytarze budynków użyteczności publicznej

Możliwości nakładania tynku grubą warstwą pozwala na maskowanie nierówności ścian, bez konieczności wcześniejszego przygotowania lub wyrównania innym materiałem. Umożliwia ona również przykrycie przewodów biegnących po ścianie, bez konieczności prowadzenia ich w bruzdach.

Do wad tynków tradycyjnych należy przede wszystkim pracochłonność ich wykonania, niezależne od tego czy wykonywane są ręcznie czy maszynowo. Są one materiałem ciężkim o dużej gęstości co przekłada się na gorszą urabialność, a ta na tempo prac. Ponadto ze względu na stosowanie kliku warstw znacznie wydłuża się czas ich wykonania, do którego dokłada się jeszcze czas potrzebny na schnięcie poszczególnych warstw.

Przy wyborze tynku warto zdecydować się na tynk tradycyjny w piwnicy i łazience, natomiast w pozostałych pomieszczeniach, możemy z powodzeniem położyć tynk gipsowy.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne
Podobne: Fototapeta, Gładzie gipsowe, Tynki wewnętrzne – gips, Tynki ozdobne i farby dekoracyjne, Diagnostyka zarysowań murów i ich naprawa
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, tynk cementowo-wapienny, tynk tradycyjny, nakładanie tynku, czas schnięcia, wyrównywanie powierzchni