×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Układanie stropu gęstożebrowego

Strop gęstożebrowy jest bardzo popularny i szeroko stosowany w budownictwie jednorodzinnym. Jego cena i łatwość montażu zachęca do wyboru tego rozwiązania i umożliwia samodzielne wykonanie, dlatego warto się dowiedzieć jak zrobić to prawidłowo.

Procedura wykonania takiego stropu jest taka sama dla wszystkich jego rodzajów z wyjątkiem stropu akermana. Do wykonania prac potrzebne będzie: zblocze z liną i hakiem, rusztowanie przestawne oraz lina i szelki asekuracyjne, poziomica, stalowa brecha, winkiel, szlifierka kątowa wraz z tarczami do cięcia betonu, sznurek murarski.

Przed przystąpieniem do montażu musimy zadeklować część pustaków. Co to znaczy? Otóż chodzi o nic innego, jak tylko zatkanie otworów w pustakach z jednej strony. Pustaki te zostaną ułożone jako pierwsze od strony wieńców i gdyby nie były zatkane, beton dostałby cię do ich wnętrza, co jest niewskazane. To ile takich pustaków będziemy potrzebować, wynika z projektu stropu. Najprościej wykonać deklowanie układając pustaki na drewnianym blacie przykrytym folią lub sklejce albo płycie OSB. Z góry do otworów należy wlać beton na grubość ok. 3 cm i ubić kantówką.

Układanie możemy rozpocząć po związaniu i stwardnieniu podlewki cementowej na ścianach i zamontowaniu zbrojenia wieńców . Zaczynamy zawsze od zmierzenia stropu i sprawdzenia liczby belek i ich długości. W zasadzie powinniśmy to zrobić w czasie przyjmowania materiału na budowę, ale gdy ograniczyliśmy się wtedy tylko do sprawdzenia wymiarów na etykietkach, warto zmierzyć belki metrem przed montażem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Gdy wszystko się zgadza rozpoczynamy montaż belek. Metr belki w zależności od typu stropu waży ok. 15 kg, co przy sześcio metrowej belce daje 90 kg, dlatego do jej podniesienia konieczne są minimum dwie osoby. Podczas transportu na górę należy uważać, aby nie uderzać belkami o elementy budynku i nie pogiąć kratownicy. Belki należy układać prostopadle do ścian, co należy kontrolować za pomocą winkla oraz mierząc odległości pomiędzy belkami na ich końcach lub montując po jednym pustaku skrajnym (tym deklowanym). Belki należy również wypoziomować, czemu sprzyja dokładnie wykonana podlewka. Nierówne ustawienie belek w pionie lub poziomie zemści się w postaci pęknięć i rys na suficie, lecz nie należy popadać tu w skrajność i równać belek co do milimetra. Wystarczy dokładność do 0,5 cm.

Gdy wszystkie belki są już prawidłowo ustawione, należy zamontować podpory tymczasowe. Mogą to być drewniane stemple lub systemowe podpory, tak zwane sztyce. Podpory ustawia się pod belkami (pod co drugą lub co trzecią) na całej szerokości stropu, a pomiędzy wkłada kantówki 8 x 8 lub 8 x 10 prostopadle do osi belek. W zależności od typu stropu odległość podparć wacha się od 1,5 do 3 metrów. Niekiedy konieczne jest również podparcie przy ścianach. Przy wykonywaniu podparcia stropów o większej rozpiętości, ważne jest aby delikatnie unieść belki tworząc tak zwaną odwrotną lub ujemną strzałkę ugięcia. Dla przykładu podam, że dla stropu Terriva przy 5 metrach ugięcie odwrotne w środku rozpiętości powinno wynosić 20 mm. Zabieg ten ma na celu zrównoważenie ugięcia stropu pod ciężarem własnym, jakie nastąpi po usunięciu podpór. Po wykonaniu podparcia możemy przystąpić do układania pustaków.

Pustaki deklowane mamy już położone na krawędziach. Pozostałe układamy pomiędzy nimi docinając ostanie, które nie mieszczą się całe za pomocą szlifierki kątowej. Pustaki układamy po kolei polami, przesuwając się w kierunku prostopadłym do belek. Dzięki temu cały poruszamy się po stropie mając belki zabudowane pustakami po lewej i prawej stronie, zaś przed sobą poprzeczny układ belek. W razie utraty równowagi uchroni nas to przed wpadnięciem pomiędzy belki i upadkiem. Ważne jest, aby montując skrajne pustaki być ubranym w szelki lub pas asekuracyjny, którym będziemy połączeni liną z trwałymi elementami konstrukcji. Pustaki należy transportować na strop partiami, układając je na ścianach nośnych lub na ułożonym fragmencie stropu w osi belek. Dzięki temu przy udziale minimalnej ilości ludzi, można sprawnie transportować materiał, a potem montować go na stropie. Po ostatecznym sprawdzeniu ułożenia stropu oraz stabilności podparcia, możemy przystąpić do betonowania.

Przed przystąpieniem do lania nadbetonu, konieczne jest oczyszczenie powierzchni stropu oraz polanie go sporą ilością wody. Ma to na celu zapobiec wchłanianiu przez strop wody z betonu, co niekorzystnie wpływa na proces wiązania betonu. Jeśli betonowanie odbywa się z pomocą Pompy, należy polać od razu cały strop, ponieważ betonowanie postępuje w miarę szybko. W przypadku gdy beton dostarczany jest taczkami, polewamy go fragmentami tak, aby woda nie zdążyła odparować. Betonowanie prowadzimy w ten sposób, aby najpierw zalewać wieńce i belki, a potem pustaki. Ułatwi to równomierne rozprowadzenie betonu i uzyskanie jego wymaganej grubości nad pustakami. Ważne jest, aby nie dopuścić do zgromadzenia dużej ilości betonu na małej powierzchni z zamiarem późniejszego rozgarnięcia. W przypadku gdy beton podawany jest za pomocą taczek, konieczne jest przygotowanie sztywnych pomostów rozłożonych prostopadle do osi belek. W jednej taczce nie powinno się transportować więcej niż 0,07 m3 betonu.

Do kontroli grubości nadbetonu możemy posłużyć się bardzo prostym urządzeniem. Wystarczy do kawałka pręta zbrojeniowego przyspawać poprzeczkę w żądanej odległości od jego końca. Wtykając go w beton nad pustakami widzimy, czy jest go tam za mało czy za dużo. Ważne jest również odpowiednie zagęszczenie betonu, zwłaszcza w wieńcu i żebrach rozdzielczych, gdzie konieczne jest użycie wibratora pogrążanego, ponieważ łata wibracyjna nie poradzi sobie z taką warstwą betonu.

Po uzyskaniu żądanej grubości i wygładzeniu powierzchni pozostaje już tylko pielęgnacja dojrzewającego betonu polegająca na zachowaniu jego odpowiedniej wilgotności. Podpory można usuwać po 14 dniach.

Nieco inaczej wygląda układanie stropu akermana. W przeciwieństwie do pozostałych systemów, strop ten nie ma gotowych belek na których można układać pustaki. Ze względu na brak elementów nośnych w postaci belek, przy betonowaniu cały ciężar stropu spoczywa na deskowaniu i na stemplach dlatego do ich wykonania należy użyć więcej materiałów, niż w przypadku pozostałych systemów. Podparcie takiego stropu jest prawie identyczne jak w przypadku wylewanego stropu żelbetowego. Konieczne jest wykonanie deskowania, które zapewni podparcie w miejscu przebiegu zbrojenia przyszłych belek. Do wykonania wystarczą stemple z okrąglaków i ułożony na nich ruszt z desek lecz szybsze i mniej kłopotliwe jest wykonanie deskowania pełnego. Na tak przygotowanym deskowaniu układa się pustaki pomiędzy, które wkłada się zbrojenie belek. Pustaki należy układać z przesunięciem względem siebie o pół długości pustaka. Podobnie jak w przypadku innych stropów, skrajne pustaki należy zadeklować. Ze względu na konieczność dojrzewania zarówno nadbetonu jak i betonu w belkach nośnych konieczne jest dłuższe niż w innych stropach utrzymywanie deskowania. Można je usunąć dopiero po 28 dniach.

Kluczem do szybkiego i prawidłowego wykonania stropu gęstożebrowego jest odpowiednie rozplanowanie prac. Przy rozładunku palet z pustakami należy zamiast w jednym miejscu rozłożyć je na długości budynku, co usprawni ich transport na strop. W miarę postępu prac nie trzeba będzie ich nosić przez całą długość stropu, ponieważ będą cały czas mniej więcej na wysokości prowadzonych robót. Przed przystąpieniem do prac należy zaplanować, od którego miejsca zaczniemy układanie belek, które są elementami najbardziej kłopotliwymi do transportu.

Ważne jest aby przed rozpoczęciem prac, zapoznać się z wytycznymi producenta wybranego przez nas rodzaju stropu. Podane są tam między innymi szczegółowe informacje na temat nośności, rozstawu elementów i wymaganej klasy nadbetonu, a także sposobu podparcia.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stropy
Podobne: Ochrona drewnianego stropu przed ogniem, Naprawa stropów, Pielęgnacja betonu, Strop wylewany czy prefabrykowany, Rysy i spękania na stropie
Słowa kluczowe: strop, teriva, stropy, strop gęstożebrowy, strop akermana, pustaki terriva, strop terriva, belki, zbrojenie, betonowanie, jak ułożyć strop