×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Urządzenie garażu

Miejscem bezpiecznego przechowywania oraz samodzielnej bieżącej obsługi samochodu jest garaż. Jest on tak popularny jak i sam samochód; jest częścią prawie każdej zabudowy podmiejskiej i wiejskiej, a w mieście obiektem pożądanym przez wszystkich właścicieli czterech kółek, bowiem szczęśliwych ich posiadaczy jest stosunkowo mało. Ci, którzy nie muszą parkować pod chmurką powinni zadbać o to, aby garaż był miejscem schludnym, uporządkowanym i dobrze zorganizowanym. Bo współczesny garaż, to nie tylko mieszkanie samochodu.

Samochód i coś jeszcze

Podstawową funkcją garażu jest chronienie samochodu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz kradzieżą. Ten swoistego rodzaju budynek gospodarczy jest nieodłącznym towarzyszem niemal każdego domu jednorodzinnego.

O ile sam garaż jest tak powszedni jak samochód, to budynek gospodarczy sensu strico już nie, chociaż to on przede wszystkim stanowi właściwe dopełnienie funkcjonalności budynku mieszkalnego. Przyczyna tkwi w wielkości działki; aby mogła ona pomieścić z powodzeniem na swoim terenie te trzy obiekty musi być niemała. Niestety, w polskiej rzeczywistości, większość działek nie grzeszy nadmiarem powierzchni. Podobnie wygląda też sytuacja w miastach, gdzie mieszkańcy borykają się z brakiem strychów, piwnic, których odpowiednia powierzchnia była dawniej przypisana do każdego lokalu mieszkaniowego, a obecnie jest przeznaczana na pomieszczenia użytku publicznego.

Z racji opisanej sytuacji, a zarazem z konieczności, część funkcji – odpowiednio – budynku gospodarczego lub strychu/piwnicy przejmuje garaż. Oprócz samochodu i rzeczy z nim związanych bezpośrednio (narzędzia do samochodu, oleje i smary, akcesoria i środki do mycia, zapasowe opony, bagażnik) można w nim zlokalizować podręczny warsztat amatorski oraz miejsce na składowanie lub magazynowanie różnych przedmiotów użytkowanych sezonowo, takich jak: narzędzia i meble ogrodnicze, sprzęt sportowy (narty, rowery, hulajnogi, motocykle, sanki, skuter śnieżny itp.), torby podróżne itd.

Najczęściej wszystkie te rzeczy zabezpieczone workami foliowymi upycha się po kątach, stopniowo zagracając pomieszczenie. Nie jest to ani wygodne, ani estetyczne. Alternatywą dla takich działań jest ekonometryczne zagospodarowanie powierzchni gwarantujące jej najlepsze wykorzystanie przy zachowaniu podstawowej funkcji miejsca. Oczywiście warunkiem tego jest pewien zapas metrażu ponad minimum niezbędne do garażowania danego samochodu. Dlatego zanim garaż zostanie wybudowany lub wynajęty trzeba mieć na uwadze, że prawdopodobnie pierwsze wymarzone, ale małe „autko” w przyszłości zostanie zastąpione już większym (przynajmniej jednym), odpowiednim dla rodziny i zmieniającego się trybu życia. Warto więc myśleć perspektywicznie i od razu zbudować większy i wygodny garaż; zagospodarowanie jego powierzchni nigdy nie będzie stanowić problemu, co więcej – pozwoli uniknąć niepotrzebnych uciążliwości.

Nie od macochy

Współczesny garaż domowy nie jest pomieszczeniem gorszego rodzaju. Standard jego wykończenia odpowiada nie tylko wymogom jakie stawiają przepisy budowlane, ale coraz częściej jest zbliżony do pozostałych stref domu. Nie jest też rzadkością to, że garaż jest ocieplony, a nawet ogrzewany (wówczas brama garażowa powinna być ocieplona – najlepiej rolowana - bo zajmuje najmniej miejsca, z napędem elektrycznym), a jego ściany i podłoga są wykończone trwałymi (odpornymi na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i działanie chemikaliów) i estetycznymi materiałami (np. płytki gresowe, klinkierowe, lastrykowe) łatwymi do utrzymania w czystości.

Wszystko to stwarza odpowiednie warunki do wydzielenia z części jego pomieszczenia małego warsztatu amatorskiego (najlepiej oddzielonego od garażu drzwiami), w którym domowy majster-klepka może spędzać wolne chwile nie zakłócając przy tym spokoju domowników.

Garaż z zapleczem wymaga dobrego doświetlenia (w miarę możliwości światłem dziennym i dodatkowo sztucznym z kilku punktów z możliwością regulacji kąta padania światła) oraz wyposażenia w kilka gniazd elektrycznych (w tym jedno na prąd trójfazowy; niezbędne w warsztacie z urządzeniami i narzędziami elektrycznymi). Równie korzystnym jest montaż małej umywalki lub zlewu.

Każde miejsce do wykorzystania

Garaż, to chyba jedyne pomieszczenie, w którym oprócz podłogi i ścian można również zagospodarować sufit. Trzeba jednak przy tym pamiętać, aby wszystko, co ma się w nim znaleźć miało swoje odpowiednie - czyli wcześniej dobrze przemyślane – miejsce. W przeciwnym razie, przypadkowe upychanie rzeczy i sprzętów zamieni wkrótce garaż w zagracony lamus, w którym trudno będzie przechowywać samochód.

Aby garaż był funkcjonalny i wygodny trzeba na wstępie zarezerwować powierzchnię:

  • podłogi - dla pojazdów: samochodu, motocykla, skutera śnieżnego, kosiarki do trawy
  • sufitu - dla dużych płaskich przedmiotów: bagażnika samochodowego, deski snowboardowej, deski surfingowej, nart, kajaka, sprzętu wędkarskiego
  • ścian – dla szaf, półek, regałów, tablic, listew i wieszaków do wieszania narzędzi oraz dla pojemników i kontenerów na kółkach.

Następnie należy pogrupować wszystkie przedmioty w zależności od ich przeznaczenia (związane z: a) samochodem i innymi pojazdami, b) sprzętem sportowym, c) ogrodem, d) sprzętem do odśnieżania i zamiatania chodników i podjazdu, e) warsztatem podręcznym itd.) i umieścić je razem w określonym miejscu.

Kolejno, trzeba zadbać o bezpieczeństwo, a więc o to, aby wszystkie przedmioty wieszane na ścianach i podwieszane pod sufitem były zamocowane stabilnie i na odpowiedniej wysokości. W tym celu należy korzystać ze specjalnych haków i zaczepów dostosowanych fabrycznie do konkretnych sprzętów i narzędzi, a nie ze zwykłych gwoździ i haków. Trzeba pamiętać, że rzeczy przechowywane w garażu są zazwyczaj dość ciężkie, a ich upadek z wysokości to zagrożenie zarówno dla osób jak i dla pojazdów.

Urządzanie garażu, tak jak i domu, to sprawa indywidualna każdego właściciela. Co więcej, garaż stanowi w pewnym sensie dopełnienie budynku mieszkalnego, szczególnie na małych działkach, na których nie ma miejsca dla budynku gospodarczego. Warto więc potraktować tę sprawę równie poważnie jak urządzanie samej siedziby rodzinnej. Przemyślane w każdym szczególe rozwiązania przyniosą korzyść zarówno właścicielom jak i sprzętom przechowywanym w tym pomieszczeniu. Efekt może być zadziwiający, bowiem zdarza się, że pan domu urządza w garażu swoje królestwo, w którym gości częściej niż w salonie.




autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Garaże / Altany
Podobne: Bramy garażowe, Dobór i montaż bramy garażowej, Garaż czy wiata – miejsce na samochód, Namioty ogrodowe
Słowa kluczowe: altana, garaże blaszane, garaż, wyposażenie garażu, jak urządzić garaż, ogrzewanie garażu, warsztat w garażu, przechowywanie narzędzi