×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Urządzenie sypialni

Sypialnia, to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu lub mieszkaniu. Bo przecież sporą część naszego życia spędzamy w łóżku, na spaniu, czytaniu, oglądaniu telewizji i… nie tylko. To jedno z najintymniejszych miejsc w całym domu, do którego nie wpuszczamy każdego, gdzie panuję swojska, luźna atmosfera. Sypialnia to przede wszystkim miejsce odpoczynku, dlatego też urządzając ją należy zwrócić szczególną uwagą na wygodę i komfort korzystania, na urządzenie jej w taki sposób, by wszyscy jej użytkownicy mogli w niej wypocząć, by dobrze się w niej czuli.

Dlatego też na sypialnię najczęściej wybiera się pomieszczania, które gwarantują zaciszny i komfortowy wypoczynek, czyli najlepiej w takich, które są oddalone od strefy dziennej, nie wystawione na widok obcych i gości. Nie powinno się jej umieszczać np. w sąsiedztwie salonu, w którym domownicy zazwyczaj oglądają telewizję, a odgłosy mogą przeszkadzać w odpoczynku. Pewnym dyskomfortem będą także okna wychodzące na ruchliwą ulicę. Dla podniesienia komfortu możemy także, w miarę możliwości, postarać się o dodatkowe wyciszenie pomieszczenia za pomocą ścianki działowej o wyższym poziomie izolacyjności akustycznej. Pokój sypialny nie powinien być także otwarty na inne pomieszczanie, a dla zapewnienia intymności i lepszego tłumienia hałasu, najlepiej jest odgrodzić go drzwiami bez przeszkleń.

Ważnym czynnikiem w kształtowaniu intymnej i komfortowej atmosfery w sypialni są okna i ich położenie względem stron świata. Ich usytuowanie wpływa na dostęp do światła dziennego a także na temperaturę panującą wewnątrz pomieszczania. Te skierowane na południe zapewniają słoneczny, ale też chłodny klimat. Wschodnie okna gwarantują nam funkcjonowanie zgodnie z zegarem biologicznym człowieka. Takie usytuowanie sprawi, że będziemy się budzić wraz ze wschodem słońca, a wieczorem, gdy przychodzi pora zasypiania, w pomieszczeniu będzie panował przyjemny chłód i półmrok. Jeśli na sypialnię wybierzemy pomieszczenie o oknach zwróconych na zachód, musimy liczyć się z tym, że latem będzie się ona bardzo nagrzewała. Zdecydowanie należy jednak unikać sytuowania pomieszczeń do spania w miejscach, gdzie okna wychodzą na północ. Takie usytuowanie skutkuje całodziennym brakiem słonecznego światła, choć wieczorem nie będzie nam to sprawiało problemów, to jednak poranne wstawanie może być naprawdę trudne.

Jeśli możemy swobodnie wybierać pomieszczania, najlepiej jest na sypialnię przeznaczyć to, które jest przestronne, by można było wyposażyć je w garderobę lub dużą szafę na ubrania. Niestety, często sypialnie, zwłaszcza tych w mieszkaniach w blokach są bardzo małe. Jednak dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu i kilku sztuczkom, możemy bez problemu sprawnie i funkcjonalnie urządzić nawet bardzo ograniczoną powierzchnię. Niezależnie od rozmiarów sypialni, bardzo ważny jest także bezpośredni dostęp do osobnej łazienki. Pozwoli nam to na uniknięcie porannego biegania w poszukiwaniu elementów garderoby i ustawiania się w kolejce do skorzystania z porannego prysznica.

Urządzając sypialnię kierujemy się modą, własną wygodą, wielkością pomieszczenia, a także gustami i potrzebami osób, które będą w niej mieszkać. Jednak jest kilka uniwersalnych zasad, którymi powinniśmy się kierować w czasie projektowania tego pomieszczania.

Odpowiedni dobór kolorów

O komforcie mieszkania i użytkowania sypialni, wbrew pozorom nie decyduje wyłącznie wyposażenie. Bardzo często zapominamy, że równie ważne jak meble, czy dodatki, są kolory. Odpowiednio dobrane pozwolą nam odpocząć, zrelaksować się po ciężkim dniu. Wybierając kolorystykę sypialni, należy unikać kolorów jaskrawych i intensywnych. Relaksującymi i ułatwiającymi zaśnięcie barwami są kolory neutralne, jasne i pastelowe. Jeśli preferujemy wnętrza sprawiające wrażenie czystych i rześkich, można wybrać kolory chłodne: zielone, niebieskie i fioletowy. Natomiast przytulny klimat stworzą kolory ciepłe: żółty czy różowy. Jeśli posiadamy sypialnię o małym metrażu, możemy ją optycznie powiększyć za pomocą jasnych farb, którymi pomalujemy ściany.

Co bardziej odważni mogą jednak skorzystać z bardziej intensywnych barw, jednak unikać tych naprawdę jaskrawych. Wybierając odcień farby należy jednak pamiętać, że poszczególne kolory wpływają przede wszystkim na nasz nastrój. I tak, biorąc pod uwagę te bardziej intensywne kolory, czerwień jest kolorem energetycznym, podnosi ciśnienie krwi i działa stymulująco. Podobne działanie posiada kolor pomarańczowy, który wywołuje ekscytację i entuzjazm. Dlatego też te kolory nie sprzyjają wyciszeniu i relaksowi. Jednak wszystko zależy od naszych upodobań i marzeń. Ale wybierając kolor ścian do sypialni, zwłaszcza wtedy, gdy dzielimy ją z inną osobą, nie zapominajmy o preferencjach obu jej mieszkańców. Dlatego też bardzo często trzeba będzie podjąć po prostu kompromis, który zadowoli obie strony. A jeśli chcemy mieć sypialnię z więcej niż jednym kolorem dominującym, to najlepiej jest połączyć barwy znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie na palecie barw. Jednak unikajmy stosowania zbyt dużej liczby różnych kolorów we wnętrzu, gdyż więcej niż cztery wprowadzają wrażenie bałaganu koncepcyjnego.

Idealne umeblowanie

Jeśli mamy już pomalowane ściany, możemy przystąpić do meblowania sypialni i dobierania dodatków, które stworzą w niej niepowtarzalny klimat. Meblem, od którego zwykle rozpoczynamy kompletowanie wyposażenia, jest łóżko. Producenci mebli mają dla nas ogromny wybór tego rodzaju sprzętów, począwszy od małych, jednoosobowych, poprzez składane wersalki, aż po wielkie, małżeńskie łoża, na które pozwolić sobie mogą jednak tylko właściciele przestronnych pomieszczeń. Równie ważne jest miejsce jego usytuowania. Najczęściej łóżko umieszcza się w centralnym punkcie pomieszczenia, na środku, z wezgłowiem meble dosuniętym do ściany. Daje to wygodny dostęp niemal z każdej strony do łóżka.

Jednak nie jest to jedyny mebel, który znajduje się w sypialni. Dobierając resztę sprzętów, najlepiej jest zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać to pomieszczenie. Bo przecież oprócz snu, możemy w niej wykonywać także inne czynności: oglądać telewizję, czytać książki, rozmawiać przez telefon, a nawet pracować. Co prawda nie powinno się wykonywać ich w sypialni, a tym bardziej w łóżku, jednak czasem nasze przyzwyczajenia biorą górę nad zaleceniami specjalistów.

Oprócz wspomnianych już wcześniej łóżka i szafy na ubrania, w sypiali powinien znaleźć się jeden lub dwa stoliki nocne, toaletka, którą od reszty pomieszczenia można oddzielić stylowym parawanem, lustro, półka pod telewizor, jeśli planujemy przed snem relaksować się oglądaniem ulubionych filmów lub seriali, a także komoda. Jeśli lubimy relaksować się w łóżku czytając książkę lub z ulubioną lekturą spędzać leniwe, weekendowe przedpołudnia, dobrze jest także przewidzieć w sypialni półkę na książki.

Oczywiście całkowicie innymi prawami rządzi się meblowanie pokoju dziecięcego, czy młodzieżowego. Oprócz snu, nasza pociecha bowiem także w tym miejscu bawi się, uczy, czy przyjmuje przyjaciół. W takim przypadku sypialnie musimy jeszcze doposażyć w biurko, regały na książki, zabawki, szafę na ubrania.

Dodatki z charakterem

Powróćmy jednak do sypialni dla rodziców. Jej charakter zależy nie tylko od mebli i koloru ścian, ale także od różnego rodzaju dodatków. Te, które wywierają największy wpływ na wygląd pomieszczenia, to przede wszystkim zasłony, narzuta na łóżko, dywanik i inne ozdoby, takie jak choćby obrazy, lampy nocne, ozdobne poduszki. Wszystkie one powinny być dopasowane kolorystycznie do ścian i mebli, a także wprowadzać nastrój przytulności i sprzyjać odprężeniu i relaksacji.

Wybierając kolor i rodzaj tkanin na zasłony, lepiej jest unikać tych ciężkich w ciemnych kolorach, które optycznie pomniejszają i przytłaczają pomieszczenie. Starajmy się wybierać tkaniny lekkie, w niezbyt jaskrawych kolorach. Jeśli nie chcemy, by w porannym leniuchowaniu w łóżku przeszkadzały nam promienie słońca, to dodatkowo zamontujmy w oknach rolety, które zatrzymają światło, ale nie będą sprawiały wrażenia przytłaczających.

Natomiast wybierając pokrycie podłogi, lepiej jest sięgać po ciepłe materiały, takie jak klepki drewna czy miękkie dywany. Kafelki i kamień, choć są bardzo praktyczne i eleganckie, to jednak do sypialni raczej się nie nadają. Niezbyt przyjemnie jest bowiem stąpać z samego rana po zimnej podłodze.

Nastrojowe światło

Dopełnieniem odpowiednio urządzonej sypialni będzie dobrze dobrane światło, które, jak wiadomo, potrafi stworzyć niepowtarzalny nastrój. W pomieszczeniu przeznaczonym na odpoczynek i sen, oprócz lampy głównej znajdującej się na suficie i lampki nocnej przy łóżku, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie także oświetlenia relaksująco - dekoracyjego. Wystarczy tylko w różnych zakamarkach pokoju umieścić malutkie lampki o żółtym świetle z możliwością regulowania jego natężenia. Pozwoli to, w zależności od potrzeb, stworzyć uspokajającą lub romantyczną atmosferę. Dla wygody regulator natężenia najlepiej jest umieścić przy łóżku.

Urządzając sypialnię pamiętajmy o tym, by nie przesadzać z byt barwną kolorystyką ani bogactwem dodatków, gdyż to wszystko rozprasza przed snem naszą uwagę i nie pozwala się wyciszyć i zasnąć. Jednak nie dajmy się też ponieść modom i trendom. Najważniejsze jest to, by nam było dobrze zasypiać i odpoczywać w takim pomieszczeniu. Wtedy na pewno będzie spełniała swoje funkcje.




autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Fotografia we wnętrzu, Wnętrza w stylu francuskim, Fototapeta, Tkanina w domu, Pomysły na komfort w małym mieszkaniu
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, sypialnia, urządzenie sypialni, meble do sypialni, kolory w sypialni, oświetlenie sypilani