×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Usuwanie zagrzybienia z elewacji

naszmajster.plGrzyby i algi są jednymi z najstarszych i najprostszych organizmów na ziemi, ale też są jedną z najczęstszych przyczyn korozji i degradacji materiałów budowlanych, szczególnie gdy znajdują sprzyjające warunki rozwoju, czyli wilgoć i ciepło – wystarczy dłuższe zamakanie elewacji i jej nasłonecznienie. Ściany pokrywają się zielonym lub brązowym nalotem, który z czasem czernieje, a to oznacza, że grzyby wnikają coraz głębiej w strukturę tynku niszcząc nie tylko jego wygląd, ale także samą ścianę ułatwiając dalszą penetrację jej przez wilgoć, co sprzyja dalszemu rozwojowi grzybów.
Doskonałą pożywką dla grzybów są też kurz, pył i fragmenty roślin osadzające się z czasem na elewacjach. Grzyby na ścianie, a z czasem w ścianie, to także zagrożenie dla zdrowia mieszkańców wywołując choroby płuc, alergie, a nawet nowotwory.


Przyczynami zawilgocenia ścian bywają zazwyczaj błędy w montażu daszków, rynien i obróbek blacharskich lub ich uszkodzenia, ale także nieodpowiednia grubość izolacji ścian, co prowadzi do ich przemarzania, a tym samym utrzymywania się wilgoci w ścianach i ich degradacji w wyniku zamarzania i rozmrażania wody w porach tynku i ścian. Dlatego tynki elewacyjne warto zabezpieczać odpowiednimi chemikaliami, zazwyczaj dwuetapowo, to znaczy najpierw środkiem grzybobójczym, a następnie środkiem tworzącym na tynku powłokę zabezpieczającą przed osadzaniem się na ścianie kurzu, zarodników grzybów i przenikania w pory wilgoci. Innym sposobem antygrzybicznego zabezpieczenia powłoki elewacji jest dodanie środka chemicznego do tynku przed jego nakładaniem, ale dotyczy to wyłącznie nowych elewacji, a skuteczność tego rozwiązania tez nie jest wieczna, gdyż tzw. biocyd powłokowy systematycznie uwalnia się z tynku działając przez ok. 6 lat. Po tym okresie trzeba zdecydować się na malowanie powłokowe.

Oczywiście, rozwiązanie to dotyczy tynków nowych. Tynki starsze i zaatakowane już przez algi i grzyby należy wcześniej oczyścić zarówno z samych grzybów, jak i wszystkiego co może stanowić dla nich pożywkę. Brud i pył usuwamy szczotkami drucianymi lub stosując mycie ciśnieniowe. Przy zmywaniu warto użyć wody z detergentami. Gdy zagrzybienie jest już zaawansowane będziemy musieli skuć tynk aż do cegieł i w promieniu 1 metra od miejsca zagrzybienia.
Tak przygotowaną powierzchnię należy zdezynfekować środkiem grzybobójczym używają pędzla, wałka lub metody natryskowej. By działanie było skuteczne trzeba je wykonać kilkakrotnie w ciągu kilku dni, dbając o to by powierzchnia nie została zalana przez deszcz, ale też by nie została pod wpływem słońca zbyt szybko wysuszona. Po dwóch dobach i ewentualnym uzupełnieniu braków w tynku, należy pokryć całą powierzchnię środkiem hydrofobizującym, który ograniczy nasiąkliwość tynku zachowując jednocześnie wysoką przepuszczalność gazów. Po wyschnięciu powierzchni można ścianę pokrywać odpowiednio dobranymi farbami i w ten sposób zakończyć jej odgrzybianie.

Oczywiście najlepiej zadbać wcześniej, by grzyb w ogóle nie pojawiał się na fasadzie dlatego pierwszą zasadą jest częste dokonywanie przeglądów, w trakcie których można wykryć i usunąć już pierwsze objawy skażenia ścian oraz likwidując zanieczyszczenia powstające w sposób naturalny, a jednocześnie będące pożywką dla grzybów. Przeglądy takie pozwolą przy okazji na usunięcie wszelkich drobnych uszkodzeń elewacji powstałych w trakcie eksploatacji. Dobrze by takie przeglądy i drobne konserwacje odbywały się regularnie co rok.

Natomiast w trakcie remontu elewacji warto sprawdzić prawidłowość warstwy docieplającej budynek, odkazić istniejącą elewację szczególnie w miejscach skażonych zarodnikami grzybów, w razie nakładania nowych tynków zadbać, by zawierały odpowiednią ilość biocydów powłokowych, a następnie pokryć cała powierzchnię preparatem ograniczającym jej chłonność wilgoci, także, gdy elewacja jest wcześniej malowana.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne, Inne
Podobne: Jak zachować urok drewnianej elewacji, Rysy i spękania na stropie, Jak montować kołki rozporowe, Tynk czy siding, Tynk tynkowi nierówny
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie,