×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Usytuowanie domu na działce

naszmajster.plPołożenie domu na działce jest zasadniczą kwestią, która wpłynie na komfort życia w naszej posiadłości. Przede wszystkim istotny jest wybór lokalizacji działki przy zakupie.

Przy kupnie działki należy zwrócić uwagę na to, by była ona raczej wpadająca w kwadrat, niż prostokątna, gdyż taka działka jest o wiele bardziej ustawna. Dobrze też, by była to działka o dużej powierzchni, która umożliwi dużą swobodę w usytuowaniu domu na działce. Minimalna wielkość działki jest określana planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym dla danej gminy. Rzecz w tym, by działka nie była za mała, zwłaszcza jeśli dom ma stanąć za miastem. Wszak największą zaletą nieruchomości położonych z dala od dużych miast jest przestrzeń wokół domu. Bardzo dogodna jest sytuacja, kiedy działka nachylona jest na południe i gdy jest ona odsłonięta od północy. Wówczas słońce naturalnie ogrzewa dom i jest w nim dużo światła i ciepła w ciągu roku.
Najlepszą działką jest ta, która ma wjazd od strony północnej. Dzięki takiemu ułożeniu poszczególne pomieszczenia w domu będzie można rozmieścić w dogodnym miejscu. Także otoczenie takiego domu jest łatwiejsze do zagospodarowania. Część południowa, bardziej nasłoneczniona to teren za domem, a północna fasada wychodzi na ulicę. Właśnie za domem można zrobić część wypoczynkową w ogrodzie. Światłolubne rośliny szybko sprawią, że będzie to znakomite miejsce relaksu.
Istotną kwestią przy usytuowaniu domu na działce jest odgrodzenie go od otoczenia odpowiednią roślinnością. Świetnie od otoczenia izolują wysokie drzewa, które nie tylko stanowią zasłonę, ale także sprawiają, że do nieruchomości nie dochodzą hałasy z zewnątrz. Niejednokrotnie może okazać się, że niekorzystnie położona działka dzięki dobrze przemyślanemu układowi roślinności zyskuje na wartości i staje się oazą spokoju.
Decydując się na położenie domu na działce trzeba wziąć pod uwagę także najbliższe sąsiedztwo. Trzeba zwrócić uwagę na przebieg linii wysokiego napięcia, odległość od ruchliwej drogi. Warto też postawić dom na środku działki, tak by została zachowana jak największa odległość od sąsiadów. Przecież może się okazać tak, że postawią sobie oni dom blisko granicy z naszą działką. I w związku z tym trzeba uczynić wszystko, by odległość naszego domu od ich była jak największa. Czasami do odgrodzenia się od otoczenia wystarcza żywopłot, który dodaje uroku naszej działce.
Przy ustalaniu położenia domu na działce warto prześledzić, gdzie będzie biegła przez działkę instalacja gazowa oraz wodociągi. Musimy tak zarządzić posiadanym terenem, by nie tylko dom był funkcjonalny, ale także by obszar wokół niego był optymalnie wykorzystany. Wszak każdy marzy o pięknym ogrodzie na swojej posesji. Tak jak od strony zewnętrznej działki warto posadzić wysokie drzewa, tak na terenie działki dobrze umieścić niską roślinność, tak by światło mogło swobodnie operować i dostarczać ciepła.
Jak ustawić poszczególne pomieszczenia w domu? Przy zagospodarowywaniu przestrzeni domu trzeba zwrócić uwagę na to, by garaż był usytuowany od północy. Nie należy lokować wejścia do domu od strony zachodniej. W Polsce jest to główny kierunek wiatrów i wejście takie będzie non – stop skazane na ich oddziaływanie. Jeśli już z ułożenia działki i jej kształtu wyjdzie nam, że na zachodniej ścianie musimy dać wejście do nieruchomości, należy zaprojektować przedsionek. Pozwoli on osłonić drzwi wejściowe przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych.
Co umieścić w najzimniejszej części domu, od strony północnej? Wszystkie pomieszczenia nie wymagające okien. Będą to więc suszarnie, łazienki, czy kotłownie. Od północy należy ulokować także kuchnię ze spiżarnią oraz gabinet. Dzięki takiemu rozmieszczeniu w optymalny sposób będzie mogło być wykorzystane naturalne ciepło. Umieszczając pomieszczenia do pracy przy komputerze w kierunku północnym zapewnimy sobie dogodne warunki do pracy.
W południowej części domu należy umieszczać pokój dzienny i pokoje dla dzieci. Jeśli uda nam się osiągnąć dla pomieszczeń kierunek południowo-wschodni warto w nich umieścić pokoje sypialne, gdyż jest to najkorzystniejszy kierunek oświetlania pomieszczeń w ciągu roku.
Bardzo dobrym sposobem na wykorzystanie przestrzeni w domu jest zagospodarowanie górnych kondygnacji. Jeśli nieruchomość posiada strych można zrobić z niego część mieszkalną poprzez umieszczenie okien połaciowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenia te będą bardzo dobrze doświetlone. Poprzez odpowiednie przysłonięcie tych okien można operować światłem w ciągu doby – można je np. przysłaniać roletami, gdy słońce będzie za mocno operować.
Usytuowanie domu na działce to podstawa dobrego funkcjonowania w nim. Oprócz ogólnych założeń trzeba jeszcze brać pod uwagę indywidualne preferencje mieszkańców, którzy mają potrzebę posiadania np. patio czy ogrodu zimowego. Wówczas może się okazać, że niedobór promieni słonecznych na naszej działce jest dużym atutem. Każdemu według jego potrzeb.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci, Inne, Przed budową
Podobne: Zmiana technologii w projekcie gotowym, Aneks kuchenny czy osobna kuchnia, Prywatny basen – budowa, Jak zaplanować harmonogram budowy, Szklane ryzality
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu,