×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Betonowy taras to jedna z najczęściej wybieranych form tarasu. Duży wybór płytek ceramicznych umożliwia wykończenie jego powierzchni w dowolnej formie i stylu. Ponato taki taras jest niezwykle trwały i praktycznie bezobsługowy.
więcej »
artykuł Czyli co może inspektor nadzoru budowlanego w ramach pełnienia swoich obowiązków.
więcej »
artykuł Stolarka otworowa powinna być nie tylko solidna i bezpieczna ale również zadbana. Aby na długo zachowała swój atrakcyjny wygląd, należy ją właściwie czyścić i konserwować.
więcej »
Cześć. Myślicie, że jeden z takich scyzoryków:...
mistrzzz, 18 kwi 08:23
Salony urządzone w stylu nowoczesnym wydają się być przestronniejsze niż w rzeczywistości,...
bilo, 16 kwi 15:15
Bardzo mi się podoba imitacja kamienia w łazience, ale mam obawy jak to reaguje na wilgoć,...
bilo, 16 kwi 14:52
 

Wady i zalety drewna

naszmajster.plDrewno zawsze było chętnie wykorzystywane do budowy i wykończenia budynków, ale obecnie cieszy się jeszcze większą popularnością ze względu na panującą modę na domy ekologiczne i urządzanie wnętrz inspirowane naturą, np. w stylu rustykalnym. Jakie są jego wady i zalety? I o czym pamiętać, aby wydłużyć jego trwałość?


Drewno można wykorzystać niemal do wszystkiego – jako konstrukcję domu, do wykonania elewacji, wykończeń wewnątrz i na zewnątrz budynku, do budowy ścianek, schodów, ale także jako element dekoracyjny i materiał, z którego wykonane są meble i drzwi.


Zalety drewna

Materiały drewniane mają wiele zalet. Najważniejszą jest to, że drewno jest naturalne, ekologiczne, a przez to nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Duża różnorodność materiałów drewnianych, dzięki mnogości gatunków, rodzajów, kolorystyki, faktury, formy i właściwości daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o jego wykorzystanie. Jest materiałem łatwym w obróbce i montażu, szczególnie drewno pochodzące z drzew gatunków tzw. „miękkich”.

Drewno jest odporne na działanie wielu czynników chemicznych, jest bardzo dobrym izolatorem termicznym i elektrycznym. Jeśli jest prawidłowo i regularnie impregnowane – wykazuje dużą trwałość i nie niszczeje tak szybko, jak inne materiały budowlane. Drewno jest elastyczne i zmienia swoją strukturę pod wpływem zewnętrznych czynników. Dużą zaletą materiałów drewnianych jest ich waga – w porównaniu np. z konstrukcją stalową – oraz cena – domy i konstrukcje drewniane są po prostu tańsze.


Wady drewna

Drewno jest budulcem pochodzącym z żywego organizmu i stąd wynikają jego główne wady. Materiały drewniane bez odpowiedniego zabezpieczenia łatwo ulegają niszczeniu i uszkodzeniom przez takie czynniki jak:
• woda – zmienne warunki wilgotności prowadzą do paczenia się i pękania drewna – wszyscy znamy problemy z drewnianymi drzwiami w porach deszczowych i przy dużych upałach;
• temperatura – działa podobnie jak woda, wysoka temperatura i wilgotność sprzyja infekcjom i pleśnieniu, z kolei gdy jest gorąco i sucho – drewno jest bardzo wysuszone i może pękać, poza tym drewno jest materiałem łatwopalnym;
• owady – to przede wszystkim problem korników i innych pasożytów żywiących się tkanką drewna;
• grzyby i pleśnie – rozwijają się bardzo szybko na materiałach drewnianych, sprzyja im utrzymująca się przez długi czas znaczna wilgotność i wysoka temperatura.
Warto zaznaczyć, że wszystkie powyższe problemy można wyeliminować stosując odpowiednie preparaty zabezpieczające drewno przed pasożytami i zmiennymi warunkami zewnętrznymi.

Drugą poważną wadą jest jego brak jednorodności pod względem budowy. Jako budulec biologiczny, drewno posiada liczne wrodzone i nabyte cechy, anomalie, wady. Dodatkowo jest podatne na uszkodzenia przez owady i grzyby, które znacznie zmniejszają jego mechaniczną wytrzymałość. Te wszystkie czynniki obniżają wartość drewna i znacznie ograniczają jego zakres użyteczności. Drewno powinno charakteryzować się równomiernym rozłożeniem słojów i przebiegiem włókien równoległym do podłużnej osi. Elementy drewniane nie powinny mieć sęków, pęknięć, uszkodzeń wywołanych przez pasożyty, przebarwień i zgniłych fragmentów. Tylko materiały wolne od wymienionych cech należy wykorzystywać jako materiał budowlany.


Co zrobić, aby przedłużyć trwałość drewna?

Przede wszystkim do budowy i wykończenia należy wybierać materiały drewniane wysokiej jakości, dobrze wysuszone i odpowiednio przygotowane do montażu w pomieszczeniach. W tej sytuacji warto postawić na jakość materiałów i dopłacić więcej, ale ta inwestycja z pewnością zwróci się w przyszłości. Podstawową zasadą jest unikanie wykorzystania drewna pochodzącego z rozbiórki starych domów. Taki budulec będzie „wysłużony”, z uszkodzeniami, które nagromadziły się przez lata.

Drewniane elementy przez montażem powinny zostać dobrze wysuszone. Użycie wilgotnego jeszcze materiału nie jest dobrym pomysłem – zanim wyschnie, zmieni jeszcze swoją strukturę. Wilgotne drewno jest też bardziej podatne na infekcje. Z pewnością nie wolno takiego materiału pokrywać lakierem, impregnatem czy farbą olejną. Kiedy drewno już dokładnie wyschnie, warto pamiętać o dobrej ochronie przeciwwilgociowej i przeciwogniowej – istnieją do tego celu specjalne preparaty. Drewno trzeba też zabezpieczyć przed pasożytami – zaleca się pokrycie go impregnatami o działaniu pleśnio- i grzybobójczymi.

Drewno jest materiałem biologicznym, pochodzącym z żywego organizmu. Zmienia swoją strukturę pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, temperatura, uszkodzenia mechaniczne. Dobrze o tym pamiętać – należy o nie dbać regularnie i używać preparatów przeznaczonych specjalnie do drewna.


autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Domy drewniane, Materiały budowlane
Podobne: Deski kompozytowe, Silikaty, Kamień jako materiał budowlany, Korek - materiał budowlany, Blacha na dach
Słowa kluczowe: domy z drewna, domy z bali, domki z drewna, projekt domu,