×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wanna kontra brodzik

To odwieczny dylemat każdej remontującej mieszkanie lub budującej swój domek osoby. Jak ważna jest to decyzja można zrozumieć dopiero podczas dokonywania już konkretnego wyboru dostosowanego do określonej sytuacji. Gdy mamy do dyspozycji dwie łazienki – wówczas dylematu nie ma: jedną aranżujemy z wanną a drugą z prysznicem, ale w przypadku mieszkań w budownictwie wielorodzinnym bardzo rzadko się to zdarza.

Do całości rozważań należy dodać jeszcze indywidualne preferencje. Zwolennicy wanny nie zamienili by jej nigdy na prysznic i odwrotnie.

Nic tak nie relaksuje po ciężkim dniu jak kąpiel z aromatyczną pianą w pełnej wody wannie. Gdy dochodzą do tego bąbelki…już całkowicie można się rozmarzyć. Takie sesje sprzyjają kontemplacji i wyciszeniu. Miłośnicy książek niejednokrotnie spędzili godziny z ulubioną lekturą na odpowiedniej podstawce nałożonej na wannę. Również romantyczne chwile we dwoje z kieliszkiem szampana czy dobrego wina pozostaną niezapomniane.

Co innego, gdy temperament, czy szybkie tempo życia nie pozwalają na takie atrakcje. Szkoda czasu, wody, itp. – powie niejedna osoba – prysznic to najszybszy sposób na orzeźwienie bez rezygnowania z planów na cały wieczór.

UWARUNKOWANIA METRAŻOWE I NIE TYLKO

Poza analizą czysto teoretyczną pozostają jeszcze przyziemne sprawy takie jak ilość metrów kwadratowych, które są do dyspozycji. Należy polubić to co się ma i zastanowić się jak w najlepszy sposób ukształtować łazienkę pod własne wymagania i potrzeby.

Salonu kąpielowego nie stworzymy zapewne na siłę w małych przestrzeniach – olbrzymia wanna na pewno się nie zmieści w pomieszczeniu o powierzchni na przykład 3m². A zwykle taki lub nawet mniejszy kawałek podłogi stawia wyzwanie. I co z tym zrobić?

Można zastosować wannę o mniejszych wymiarach lub wybrać brodzik. Ten ostatni jest dość wygodnym rozwiązaniem, dającym duże pole manewru co do formy, kształtu i usytuowania. W małych łazienkach zarówno wannę jak i brodzik warto umieścić w narożnych częściach – wówczas zyskujemy najwięcej przestrzeni czynnej do wykorzystania pod pozostałe elementy wyposażenia łazienki, jak również zyskujemy naturalne pionowe płaszczyzny (zazwyczaj wykończone płytkami), które chronią przed rozpryskiwaniem się wody po całym pomieszczeniu.

Ogranicznikiem dla swobodnej aranżacji jest normowo określona odległość poszczególnych sanitariatów od siebie nawzajem i od ścian, jak również minimalne wielkości dopuszczalne dla produkcji poszczególnych elementów. Wszystko to zostało opracowane w trosce o naszą wygodę i bezpieczeństwo przyszłego użytkowania. Gotowych elementów takich jak wanny, czy brodziki nie kupimy w rozmiarach mniejszych od dopuszczalnych – certyfikowanych. Obecnie można oczywiście próbować samodzielnie kształtować powierzchnię dostępną na przykład pod prysznice poprzez wykonanie wszystkich elementów na miejscu w postaci oddzielających ścian murowanych, czy tworząc jednolitą przestrzeń zrezygnować z takich ograniczeń, wykorzystując podłogi bezpośrednio przystosowane do permanentnego kontaktu z wodą (pamiętając o odpowiednich spadkach posadzki), rezygnując z brodzika lub wanny i stosując deszczownicę.

Podczas podejmowania decyzji: wanna czy brodzik, warto czasami przyjrzeć się temu, co już zastaliśmy w mieszkaniu. Być może okaże się, że można wyeksponować pewne elementy konstrukcji, na które do tej pory nie zwróciliśmy uwagi, a które nadadzą ciekawy charakter wnętrzu. Gdy nie ma możliwości ich zabezpieczenia przed działaniem wody, a wszelkie przyłącza potrzebne do funkcjonowania łazienki poprowadzono w sposób nie dający wielkiego pola manewru i możliwości aranżacyjnych, warto iść na pewien kompromis.

Dla przykładu taka sytuacja wystąpi, gdy jedną ze ścian tworzy nieotynkowana cegła, którą chcielibyśmy zachować w niezmienionej postaci, a dodatkowo doprowadzenie wody „sugeruje”, że w pobliżu powinna znaleźć się wanna lub brodzik. Bez zabezpieczenia ściany chociażby szybą nie zapewnimy jej bezpieczeństwa żadnymi środkami – przy zastosowaniu wanny, z której woda nawet przy największej uwadze będzie chlapać na cegły – właściwości kapilarnego podciągania wody materiałów wcześniej czy później dadzą o sobie znać w postaci wykwitów u nas albo u sąsiada. Wygodnym, łatwym i szybkim rozwiązaniem jest wówczas brodzik z osłoniętymi wszystkimi ścianami – zachowa piękny wygląd ściany a nam zapewni beztroskie „kąpiele”.

Najgorszym chyba ograniczeniem jest stan zdrowia – nie każdemu będą sprzyjać długie sesje kąpielowe. Poza tym w miarę upływu czasu okazuje się, ze to co było trafionym pomysłem w „młodym” wieku nie koniecznie sprawdza się w wieku podeszłym. Dlatego wiele osób decyduje się na brodzik ze względu na łatwość korzystania z niego. Przy poziomie brodzika zrównanym z podłogą całkowicie eliminuje się jakikolwiek wysiłek fizyczny podczas wchodzenia czy wychodzenia spod prysznica. Jest to też duża wygoda dla osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych, spowodowanych innymi uszczerbkami na zdrowiu niż podeszły wiek.

KOMPROMISOWY MIX

Dla tych, którzy cenią zalety wanny i brodzika na równi, i którzy nie mogą się zdecydować co wybrać współczesne wynalazki przychodzą z odsieczą. Na rynku obecnie dostępny jest mix wannowo-prysznicowy. Wyglądem przypomina wannę posiada jednak przeszklenie odpowiednie dla ścian prysznicowych, zapobiegające rozpryskiwaniu się wody. Mocowanie słuchawki prysznica znajdować się może w tym przypadku na wysokości umożliwiającej kąpiel jak i szybki prysznic.

Poza tym dla większych łazienek problem dokonania wyboru staje się nieaktualny w sytuacji, gdy możemy sobie pozwolić na to, by w jednym pomieszczeniu znajdowała się i wanna i brodzik. Niezwykły komfort jaki płynie z takiego układu jest po prostu nieoceniony. W ciągu szybkiego i zapracowanego tygodnia korzystać można z prysznica – oszczędzając cenny czas, a w chwilach tylko dla siebie można zanurzyć się w otchłani wannowych bąbelków zapominając o całym świecie i wszystkich troskach.
autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Urządzenia sanitarne / Armatura
Podobne: Bateria naścienna czy podtynkowa?, Instalacja wodno – kanalizacyjna, Mała łazienka może być funkcjonalna, Biały montaż – jakie sprzęty powinny znaleźć się w łazience, Relaks w łazience
Słowa kluczowe: roca, cersanit, ferro, armatura, instalator, hydraulik,