×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wentylacja dachu

Wentylacja dachów w budynkach mieszkalnych wiąże się nierozerwalnie z dwoma aspektami: z zastosowanym rodzajem warstwy ociepleniowej, a ta z kolei wymusza zastosowanie warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Na pojemność cieplną budynku ma duży wpływ umiejscowienie izolacji cieplnej – zmieniając jej położenie uzyskuje się mniejszą lub większą masę zdolną do akumulacji ciepła (im bardziej jest ona przesunięta w kierunku wnętrza, tym mniejsza jest zdolność akumulacyjna).

Właściwe zabezpieczenia przeciwwilgociowe powinny być przyjęte już na etapie projektowania, tak aby nie przekroczyć maksymalnej wilgotności względnej powietrza pomieszczenia, czyli tzw. punktu rosy, po przekroczeniu którego następuje wykraplanie pary wodnej na powierzchni przegrody. A jest ono tym większe, im bardziej spadnie temperatura w głębi przegrody. Ze szczegółowych analiz wynika, że zjawiska tego nie należy spodziewać się w przypadku przegród jednowarstwowych i tych, w których termoizolacja występuje od strony zewnętrznej budynku. Nie powinniśmy się więc przejmować tym problemem w przypadku stropodachów, które docieplenie i warstwę przeciwwilgociową mają umiejscowione na warstwie konstrukcyjnej na zewnątrz pomieszczenia. Rozwiązania tego typu systemów zostały szczegółowo opisane w artykule: Stropodachy”.

Jednak gdy jesteśmy właścicielami domu z dachem drewnianym (szczególnie, gdy wykorzystujemy poddasze w celach użytkowych, czyli dla odpowiedniego komfortu przebywania w nim, ocieplamy dach), problem odpowiedniej wentylacji jest szczególnie ważny. Wentylację dachu drewnianego zapewnia się poprzez pozostawienie szczeliny pomiędzy pokryciem a warstwą membrany. Musi być ona drożna na całej długości połaci dachowej. Przy skomplikowanych układach dachowych i przy warstwie izolacji przeciwwilgociowej o słabych parametrach przepuszczalności, konieczne jest zastosowanie dwóch szczelin wentylujących - druga umiejscowiona jest pomiędzy folią a ociepleniem.

Elementami dachu, które wspomagają wentylację połaci są okapy, odpowiednio wykonstruowane kalenice i naroża dachu. Ich prawidłowe działanie uzyskujemy wówczas, gdy zapewnimy odpowiedni wylot powietrza. Przy czym należy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu i wykończeniu. Prawidłowość wykonania wpływa nie tylko na wentylację, ale również na szczelność przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych czy przedostawaniem się insektów do wnętrza.
Elementami systemu wentylacji są również kominki wentylacyjne, gwarantujące odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach lokum. Stosuje się je w miejscach, gdzie odległość od kominów głównych jest zbyt duża, aby można je było wykorzystać do wentylacji w danej części domu. Zastosowanie ich nie wiąże się z żadnymi ogranicznikami.
Obecnie na rynku znaleźć można wiele rozwiązań materiałowych wspomagających wentylację dachu. Do tej grupy zaliczyć trzeba dachówki wentylacyjne. Muszą być one zastosowane zawsze wtedy, kiedy nie ma możliwości zapewnienia odpowiednich parametrów wentylacyjnych otworom przy okapach i pod gąsiorem, nad facjatami i nad koszami oraz przy kalenicy, gdy nie ma tam zadowalającego przepływu powietrza przez zastosowanie uszczelniających taśm. Powinny być one ułożone w polach między wszystkimi krokwiami. Ich długość i sposób rozmieszczenia na dachu zależy od długości połaci.

Folia o wysokich parametrach paroprzepuszczalności pełni funkcję nie tylko wentylacji pokrycia dachowego, ale także i warstwy ociepleniowej. Należy jednak pamiętać przy doborze warstw wykończeniowych dachu, że warstwa zewnętrzna nie może być warstwą całkowicie szczelną, gdyż wtedy wszystkie cechy materiałowe pozostałych warstw służące wentylacji dachu nie spełniają całkowicie swoich funkcji. W przypadku zastosowania na przykład pokrycia z blachodachówki czy bitumicznego z ociepleniem międzykrokwiowym należy zastosować odpowiednie kształtki kalenicowe wmontowane w pokrycie, które zapewnią prawidłową wentylację.

Wykańczając dach przy zastosowaniu podbitki dachowej należy pamiętać, że nie może ona zakłócić prawidłowej cyrkulacji powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami. W tym celu należy pozostawić szczeliny wentylacyjne lub zastosować dodatkowe listwy wentylacyjne.autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy
Podobne: Bitumiczne pokrycie dachu, Dach z okapem czy bez, Dach wielospadowy, Zielony dach, Jak doświetlić poddasze
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe,