×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Więcej zieleni, więcej zdrowia

Rozplanowanie przestrzeni wokół domu jest równie ważne, jak wyposażenie wnętrza. Warto otaczać się zielenią, roślinami i pięknym zadbanym ogrodem. Już kilka roślin na balkonie ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Dlaczego zieleń wokół nas jest taka ważna i dlaczego warto uprawiać rośliny w swoim otoczeniu?

Rośliny ogrodowe, krzewy, drzewa, rabatki, kwiaty doniczkowe lub cięte – nie tylko upiększają codzienne życie, ale mają także działanie terapeutyczne. Otaczanie się przyrodą wpływa kojąco na psychikę, pozwala odpocząć, odreagować, odstresować się, „naładować akumulatory”, ale też działa korzystnie na kondycję fizyczną – prace w ogrodzie dotleniają organizm, mobilizują do większej aktywności fizycznej, wzmacniają odporność i przeciwdziałają wielu poważnym chorobom. Powszechnie znany jest też dobroczynny wpływ koloru zielonego na psychikę człowieka. Zielony uspokaja, odstresowuje, daje odpocząć zmęczonym oczom i koi nerwy. Zaleca się, aby osoby pracujące przez wiele godzin przed komputerem do pewien czas kierowały wzrok na zielone rośliny lub przedmioty, aby uspokoić myśli, zregenerować wzrok i wzmocnić koncentrację.

Dobroczynny wpływ drzew

Najłatwiej otaczać się zielenią mając dom wolnostojący. Dobrze jest wybierać działki położone blisko lasu – doniesienia naukowe wskazują, że uprawianie sportu lub już same spacery po lesie niezwykle korzystnie wpływają na samopoczucie – intensywnie dotleniają organizm, poprawiają kondycję i działają niezwykle kojąco. Podobnie działa przydomowy ogród – drzewa, krzewy, rabatki lub ogródek warzywny nie tylko wpływają korzystnie na naszą psychikę, ale mogą mieć też wiele innych korzyści. Istnieje grupa roślin wydzielających tzw. związki fitoncydowe, czyli substancje o właściwościach bakteriobójczych i neutralizujących różne otaczające człowieka zanieczyszczenia. Jako przykłady roślin wydzielających fitoncydy są: jałowce, kasztanowce, wierzby, jarzębiny, dęby, sosny, jodły czy świerki – bliskość tych roślin tworzy swoistą barierę przeciwko bakteriom i innym chorobotwórczym patogenom.

W okolicy domu lub przy drodze dojazdowej warto też pomyśleć o posadzeniu drzew, które chronią przed nadmiernym wiatrem, w lecie dają przyjemny cień, a w przypadku drzew owocowych – na wiosnę pięknie kwitną, a latem i na jesieni pozwalają cieszyć się świeżymi i zdrowymi owocami prosto z drzewa.

Zieleń dla zdrowia

Mieszkając w bloku także powinniśmy otaczać się roślinami – przede wszystkim doniczkowymi i kwiatami. Należy jednak pamiętać, że można je stawiać wszędzie poza sypialnią. Fizjologiczne uwarunkowania metabolizmu roślin powodują, że w nocy pobierają one tlen z otoczenia, tym samym „okradając” śpiących z tego niezbędnego pierwiastka. Otaczanie się roślinami w sypialni nie jest korzystne dla zdrowia. Ale na balkonie, w kuchni, w pokojach dziennych rośliny często stanowią ciekawy element wyposażenia wnętrz. Coraz popularniejsze jest budowanie tzw. „zielonych ścian”, składających się z niewielkiego rusztowania oddzielającego strefy w pomieszczeniu (np. aneks kuchenny od salonu), po którym pną się rośliny. Te rozrastając się tworzą zwartą strukturę – żywą, oddychającą ściankę. Niektóre rośliny mają właściwość oczyszczania powietrza ze szkodliwych czynników. Są one szczególnie pomocne w pomieszczeniach, gdzie działają komputery. Warto o nie zadbać w codziennej pracy.

Duże znaczenie dla osób żyjących w mieście i dużo przebywających w pomieszczeniach mają weekendowe wypady za miasto. Podczas kilkugodzinnego wypoczynku na łonie natury można dotlenić organizm, ukoić nerwy i nabrać sił. Warto organizować takie wycieczki dla dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Warzywa, owoce i zioła z własnego ogródka

Coraz większą popularnością cieszą się także przydomowe ogródki warzywne i ziołowe. Uprawiając warzywa, owoce lub zioła we własnym ogrodzie mamy pewność, że uzyskane plony są zdrowe i wolne od chemicznych zanieczyszczeń, a co ważne – dostępne na wyciągnięcie ręki. Świeże aromatyczne zioła są bez porównania lepsze od suszonych i z pewnością urozmaicą niejedną potrawę. Planując taki przydomowy warzywnik warto wcześniej poznać zasady ekologicznej uprawy roślin, a także zastanowić się nad organizacją deszczowni i kompostownika. Można je ciekawie wkomponować w ogród, a bardzo się przydają w pielęgnacji ogrodu.

Niektóre rośliny, w tym przede wszystkim zioła, mają właściwości bakteriobójcze i odstraszające owady. Dla przykładu - olejki eteryczne bazylii lub lawendy skutecznie odstraszają nieproszonych gości w ogrodzie, w tym tych najbardziej uciążliwych latem – komary.

Praca w ogrodzie dobra dla zdrowia

Badania naukowe dowodzą, że praca w ogrodzie ma korzystny wpływ na szkielet, szczególnie u osób powyżej 50. roku życia. Prace w ogrodzie należy zaliczyć do ćwiczeń oporowych, które stymulują większą wytrzymałość kości i chronią przed osteoporozą. Tego typu ćwiczenia poprawiają także wytrzymałość ścięgien, zwiększają siłę mięśni, redukują ilość tkanki tłuszczowej (profilaktyka nadwagi!), obniżają poziom cholesterolu, a także obniżają ryzyko występowania chorób układu krążenia i cukrzycy. Łącząc te wszystkie czynniki z korzystnym wpływem roślin na psychikę, dostajemy prosty przepis na dobre samopoczucie przez długie lata – praca we własnym ogrodzie i otaczanie się roślinami.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Projektowanie ogrodów
Podobne: Jak wyposażyć ogród zimowy, Kominek w ogrodzie, Zielono mi … czyli piękny trawnik wokół domu, Prysznic bez brodzika, Eko uprawa: ogród warzywny
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów,