×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wiosenne porządki w ogrodzie

naszmajster.plWiosna jest jedną z najpiękniejszych pór roku. Zimne i długie wieczory powoli zaczynają odchodzić w niepamięć. Wszystko ponownie budzi się do życia. To samo dzieje się również i w naszym własnym ogrodzie. Niestety topniejący śnieg odkrywa przed nami nie tylko przebiśniegi i krokusy, ale także…ogrom prac, które musimy wykonać. Wiosna jest najwspanialszą, ale i najbardziej pracowitą porą dla prawdziwych miłośników domowych ogrodów. Porządki z nią związane, będą tym przyjemniejsze im mniej wysiłku w nie włożymy. Jest to dobry czas na skorzystanie z pomocy firm zajmujących się pielęgnacją ogrodów. Wraz z fachowcami nasze prace ogrodowe będą mogły zostać przeprowadzone szybciej i sprawniej. To zaoszczędzi nam zmartwień i rozczarowań w lecie, kiedy zauważymy, że nasza praca nie poszła na marne.

Zima to nie tylko czas przerwy w ogrodzie. Ta pora roku niesie ze sobą nie tylko widmo wielu uszkodzeń, ale też poważnych zniszczeń. Im więcej egzotycznych gatunków roślin znajduje się obok domu, tym większe ryzyko ich rychłego końca.
Przemarzanie to podstawowe zagrożenia dla wszystkich roślin, w których na skutek niskich temperatur zamierają tkanki. Z tym przypadkiem mamy do czynienia głównie, gdy jest mroźno, ale bez opadów śniegu. Niestety w przypadku uszkodzeń korzeni, przemarznięta roślina nie jest już do odratowania. Ciemne, brunatne lub szarobure liście są efektem nadmiernego wysuszenia. Zamarznięta ziemia i cień mają negatywny wpływ na jakość życia roślin w trakcie zimy. Nie posiadają one odpowiedniego dostępu do wody, tak więc efektem jest ich obumieranie. Dodatkowo wahania i spadki temperatur przyczyniają się do pęknięć mrozowych. Widoczne są one przede wszystkim na pniach drzew.

Warto zatem wcześniej zastanowić się jak ochronić rośliny przed mrozem i śniegiem. Jesienna praca nigdy nie pójdzie na marne. Jej efekty będą najlepiej widoczne wczesną wiosną, kiedy to właśnie zaczniemy robić porządki przygotowujące ogród do lata. Ochrona poszczególnych roślin będzie zależeć przede wszystkim od ich budowy i gatunku. Osłony z agrowłókniny to sposób na krzewy, dodatkowa warstwa ściółki pomocna okaże się w przypadku bylin, styczniowe bielenie za pomocą wapna dotyczyć będzie drzew itp.

Pamiętajmy, że zima to nie tylko czas odpoczynku dla roślin, ale i również dla nas samych. Miejmy jednak na uwadze, że niektóre porządki możemy zacząć wykonywać już pod jej koniec. Dobry plan i podział prac uchronią nas od przemęczenia we wiosennym ogrodzie. Kupno odpowiednich nasion, czy rozsadzanie wczesnych warzyw można rozpocząć w miesiącach przedwiosennych. Dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz pieniądze. Ceny nasion w zimie są nieco niższe niż w sezonie. Donice z cebulą, sałatą, a nawet pomidorami możemy trzymać nawet w mieszkaniu. Ważne jest aby znajdowały się one w nasłonecznionym i ciepłym pomieszczeniu.

Koniec lutego i początek marca to czas kiedy warto pomyśleć o przycinaniu drzew i krzewów. Pamiętajmy jednak, aby nie spieszyć się i poczekać na odpowiedną pogodę. Nie może odbywać się to w czasie mrozów, ani nawet deszczy. Krzewy ozdobne to rośliny, które należy przycinać zanim pojawią się na ich gałęziach wiosenne liście. Te, które bujnie kwitną w lecie, mogą być skracane nawet o połowę.

Nie zapomnijmy o trawnikach! Kiedy już zniknie ostatni śnieg, powinniśmy zająć się jego wygrabieniem. Sucha trawa, liście opadłe z drzew to jedne z przeszkód, które negatywnie wpływają na wzrost nowej trawy. Porządki związane z trawnikiem należy robić ostrożnie. Podmokła ziemia, kałuże, przemarznięcia to wszystko osłabia trawę rosnącą w ogrodzie. Ważne, aby nie przyczynić się do jego zniszczenia.

Marzec to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla każdego ogrodnika. Pod jego koniec, kiedy temperatura jest już bardziej unormowana można pomyśleć o przygotowaniu rozsad i o wysiewie nasion niektórych jednorocznych roślin. I tak w skrzyniach, w chłodnym pomieszczeniu powinniśmy posiać na przykład aksamitki, cynie, lwie paszcze, a w pomieszczeniu cieplejszym szałwie, czy werbeny. Wiosna to również odpowiednia pora na sadzenie roślin, które sprzedawane są z odsłoniętymi korzeniami. Decydując się na zakup takich krzewów i drzew należy zwrócić uwagę na to żeby ich korzenie nie były zbyt wysuszone. Początek kwietnia to czas kiedy w ogrodzie mogą znaleźć się już gipsówki, nagietki, maki itp. Jest to także dobry czas na usuwanie osłon zimowych z roślin. Należy pamiętać, że ich zdejmowanie może odbyć się tylko w dni pochmurne. Inaczej promienie słoneczne mogą uszkodzić nowe i delikatne pędy roślin.

Wiosenne porządki w ogrodzie to nie tylko przycinanie drzew i krzewów oraz sadzenie nowych roślin. Nie zapomnijmy, że w naszym ogrodzie jest jeszcze wiele innych miejsc, które należy odświeżyć po zimie. I tak na przykład meble ogrodowe to rzeczy, na które mróz i śnieg również nie ma korzystnego wpływu. W zależności od materiału z jakiego są zrobione, musimy dostosować sposób ich czyszczenia oraz konserwacji. Często wystarczy jedynie sama woda pod ciśnieniem. To samo tyczyć się będzie wszelkich podjazdów, ścieżek w ogrodzie, czy twardych nawierzchni przed domem. Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne lub fontanna, również powinniśmy i te miejsca uwzględnić w swoich wiosennych porządkach.

Piękny ogród to również “zdrowy dom”. Aby w pełni cieszyć się czasem spędzanym na tarasie musimy zadbać o elewację zewnętrzną całego budynku. W tym przypadku najważniejszym miejscem, które należy oczyścić oraz przygotować na wiosenne ulewy są rynny. Im więcej drzew znajduje się w naszym ogrodzie tym większe jest ryzyko, że rynny są zatkane po zimie. Pamiętajmy o nich, jeśli chcemy aby elewacja zewnętrza domu pozostawała nienaruszona przed długi czas.

Wiosna to jedna z piękniejszych pór roku. Niestety jest to również czas, który wymagać będzie od właścicieli ogrodów większej uwagi i większej pracy. Jest to konieczne, aby ogród mógł być zdrowy i piękny przez kolejne miesiące. Prace porządkowe nie należą do najprzyjemniejszych ani najlżejszych. Zastanówmy się czy nie warto zatem zamówić na czas tych kilku dni firmy ogrodniczej, która wykona całą “brudną robotę”, a nam pozostanie jedynie cieszyć się urokami wiosennego ogrodu.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Ogród, Utrzymanie ogrodów
Podobne: Zakładanie kompostownika, Kosiarki, Zalety posiadania kompostownika, Błędy popełniane przy urządzaniu ogrodu, Ogród zimowy, czyli zielona oaza na cały rok
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, ogrodnik, ogrodnicy, projekty ogrodów, ogrody przydomowe, ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza,