×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wiosenny ogród

naszmajster.plPo ciemnej i długiej zimie nie ma nic przyjemniejszego jak pierwsze ciepłe promienie wiosennego słońca. Kolorowy ogród to zastrzyk energii dla każdego, kto zimą czuje się zmęczony. Przebiśniegi, krokusy, forsycje, tulipany, szafirki, żonkile, hiacynty, narcyzy, magnolie…to tylko kilka z wielu roślin, które wprowadzą życie do naszego ogrodu.

Zanim jednak wpadniemy w szał pozimowych porządków powinniśmy przygotować odpowiedni plan pracy. Wiele z roślin, które zachwycają nas wiosną po przekwitnięciu zaczyna po prostu szpecić ogrodowe grządki.
Dobrze jest więc umieścić je w niedalekiej odległości roślin, które przez większość czasu są zielone i będą w stanie zasłonić ubytki. Odpowiedni plan to również doskonała pomoc na kolejną wiosnę. Od razu będziemy w stanie określić miejsca, w których sadziliśmy rośliny jednoroczne. W przypadku kiedy nie czujemy się na siłach, aby samemu zaplanować wygląd i kolorystykę wiosennego ogrodu warto skorzystać z usług specjalistów. Firmy ogrodnicze zatrudniają specjalistów, którzy pomogą nam urządzić przydomowy zieleniec. Możemy również zastanowić się nad skorzystaniem z ich pomocy w przypadku sadzenia roślin, jak i samej pielęgnacji ogrodu.

Ogród wiosenny to przede wszystkim barwy. Powinniśmy zatem przewidzieć, które z kwiatów odpowiadają najbardziej naszym upodobaniom. Nie wszystkie będą podlegały takiej samej pielęgnacji i nie wszystkie możemy posadzić w tym samym terminie. Dobrze jest połączyć kilka różnych odmian roślin, w taki sposób abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się kwitnącymi rabatami, a nie pośród pustych grządek oczekiwać kiedy pojawią się wreszcie liście na drzewach i zasłonią szarość. Datą kluczową jest termin 12-14 maja (około połowa miesiąca), po którym nie powinniśmy spodziewać się już przygruntowych przymrozków. Tak wiec dopiero po tym czasie możemy zaplanować sadzenie do gruntu, tych roślin, które są nieodporne na chłody.

Wiosna jest najlepszym czasem dla roślin cebulowych. Idealne dla nich miejsca to rabaty znajdujące się w półcieniu lub nawet pełnym słońcu. Dobrze jest posadzić obok nich rośliny o fantazyjnych liściach, wiecznie zielone. Będą one wspaniałą dekoracją w momencie, gdy kwiaty przekwitną i zostaną z nich tylko zeschłe łodygi.

Pomimo ogromu prac związanych z porządkowaniem ogrodu po zimie, wiosna jest najprzyjemniejszą porą roku w domowym ogrodzie. Ułatwia ona prace pielęgnacyjne, nie mamy do czynienia z ogromem chwastów – jak to bywa w lecie, a sama ziemia jest wilgotna po zimie i nie wymaga dodatkowego nawadniania.

To co może przydać się podczas sadzenia pierwszych roślin to dobry nawóz. Niestety coraz częściej sięgamy po preparaty chemiczne, które nie są aż tak skuteczne. Przezorny ogrodnik jest przygotowany i na tą ewentualność. Nawóz ma „pod ręką”. Mowa o niczym innym jak o kompoście. Najtańszy i najlepszy sposób na zapewnienie odpowiednich składników mineralnych roślinom znajdującym się we własnym ogrodzie. Kompost polepsza jakoś gleby, dostarcza odpowiednią ilość tlenu, zatrzymuje wodę itd. Jego zalet jest naprawdę wiele, a jedną z najważniejszych jest cena.

Piękny ogród to przemyślany ogród. Już na samym etapie projektowania i planowania wiosennych prac musimy zastanowić się jak i ile roślin zamierzamy dosadzić w najbliższej wiośnie. Delikatne, niewielkich rozmiarów kwiaty powinniśmy sadzić w miejscach widocznych. Dobrze jest pogrupować rośliny według kolorów, wielkości, czy nawet ilości kwiatów. Dzięki temu unikniemy zasłaniania kwiatów drobnych przez te bardziej okazałe.

W przypadku ogrodów wiosennych nie można, nie wspomnieć o jednym z najpiękniejszych ogrodów na świecie. Mowa o holenderskim ogrodzie Keukenhof w Lisse. Jego powstanie datowane jest na rok 1950 z inicjatywy importerów jak i samych holenderskich hodowców kwiatowych cebulek. Jest to chyba najwspanialszy wiosenny ogród jaki możemy spotkać w obecnym czasie. Mieści się na około 32 hektarach i żyje dzięki pracy około 400 sezonowych ogrodników oraz 50 stałych pracowników. Każdej wiosny rozkwita w nim kilka milionów kwiatów. Co ciekawe kolorowe rabaty znajdujące się w ogrodzie kwitną nawet dwa miesiące. Jest to możliwe dzięki specjalnej wielopoziomowej metodzie nasadzania kwiatowych cebulek.

Keukenhof to inspiracja dla każdego miłośnika wiosny we własnym ogrodzie. Dzięki niemu mamy okazję przekonać się że wiosna to chyba najpiękniejsza pora w całym roku. Pamiętajmy zatem, że im lepiej zaplanujemy jej nadejście obok własnego domu tym bardziej będzie ona nas cieszyć i pozytywnie nastrajać każdego dnia.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Ogród, Utrzymanie ogrodów
Podobne: Ogród zimowy, czyli zielona oaza na cały rok, Pomysł na ogród , Zalety posiadania kompostownika, Zakładanie kompostownika, Mini ogród na balkonie
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, ogrodnik, ogrodnicy, projekty ogrodów, ogrody przydomowe, ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza,