×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wnętrza monochromatyczne

Wnętrza monochromatycznie to pomysł nie tyle dla osób odważnych, co przede wszystkim świadomych swojego gustu i upodobań. Są one ukoronowaniem wyczucia estetyki i elegancji w aranżacji wnętrza. Na pozór wydają się trudnym zadaniem do realizacji, ale na szczęście to nie jest do końca prawdą. Warto zatem dowiedzieć się co należy zrobić, aby uzyskać zawsze piękne wnętrze monochromatyczne. Jeśli brakuje nam pomysłów, a nawet i zapału żeby zadanie to realizować w pojedynkę należy pamiętać o profesjonalistach. Architekt wnętrz jest osobą, która oprócz swojego zmysłu artystycznego chętnie podzieli się z nami doświadczeniem i wiedzą na temat urządzania wnętrz monochromatycznych.

Jeden kolor to nie znaczy ten sam kolor

W przypadku kiedy podejmiemy decyzję, że nasze wnętrza chcielibyśmy urządzić w stylu monochromatycznym, czyli ograniczyć się do wprowadzenia tylko jednej barwy mamy szansę na stworzenie na prawdę interesującego pomieszczenia. Ograniczeni jednym kolorem musimy nauczyć się żonglować jego odcieniami w taki sposób, aby wnętrze mono nie okazało się mono-tonne.

Użycie tylko jednego koloru nie oznacza ograniczanie się tylko do jednego jego odcienia. Zmiana intensywności barwy może ciekawe urozmaicić klimat wnętrza. Pamiętajmy, że na przykład kolor niebieski to nie jest tylko jeden kolor! Niebieski to również błękitny, błękit paryski, granatowy... Wszystkich jego odcieni możemy użyć w dekoracjach, kolorach ścian, podłóg. Paleta barw wbrew pozorom nie jest ograniczona tylko do kilku wariantów. I tu pojawia się kolejne zagadnienie, czyli jaki wybrać kolor podstawowy? Jest to najważniejsza decyzja, która będzie odbijać się głośnym echem w kolejnych krokach przy urządzaniu całego wnętrza. Musimy liczyć się z tym, że jeśli nie jesteśmy w stu procentach pewni co do danej barwy to na pewno nasza dalsza praca nie sprawi, że zasłonimy ją innym kolorem.

Wnętrza monochromatyczne to wnętrza, w których będą czuć się osoby, które są świadome swoich wyborów. Świadome i zdecydowane na konkretne rozwiązania. Warto również w tym miejscu na chwilę się zatrzymać i przed dokonaniem jakiejkolwiek decyzji przypomnieć sobie jaki wpływ mają kolory na nasze samopoczucie. To że lubimy pomarańczowy nie oznacza iż będziemy w jego towarzystwie czuć się komfortowo na przykład w sypialni. Pomarańcz jest kolorem dodającym energii, pobudzającym. Natomiast w sypialni ważniejsze od pobudzenia jest nasze uśpienie, relaks, wyciszenie i odpoczynek. Jeśli boimy się soczystych kolorów zawsze możemy poszukać czegoś w delikatniejszej tonacji. Szarości, złamane beże to propozycje dla osób, które chciałyby zainwestować w coś mniej ryzykownego. Niestety kolory znacznie przykuwające naszą uwagę mogą się znudzić w szybszym czasie niż te uznawane za neutralne.

Struktura

Materiały, materiały i jeszcze raz materiały. Ten sam kolor użyty w różnych strukturach będzie wyglądać zupełnie inaczej. I tak zielone ściany będą przez nas inaczej postrzegane niż zielone zasłony, a tym samym zielone drewno, z którego zrobiony jest nasz stolik. Warto pobawić się różnymi strukturami, łączyć powierzchnie matowe z błyszczącymi. Dzięki temu pozbędziemy się nudy w pomieszczeniu monochromatycznym.

Światło i jego intensywność

Światło to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie całego wnętrza. Jest ono bardzo ważne w przypadku wnętrz monochromatycznych. Dzięki jego natężeniu możemy odpowiednio wpływać na postrzeganie całego pomieszczenia. Gra światłocieni jest ciekawym zabiegiem dekoracyjnym w przypadku, kiedy jesteśmy ograniczeni pod względem ilości barw, dekoracji, czy wyposażenia wnętrza.

Projektujmy i urządzajmy dla siebie

Decydując się na aranżację wnętrza w jednym kolorze powinniśmy przede wszystkim zadbać o nasze upodobania, a nie osób trzecich. Warto pamiętać, że nasz dom jest nasz, a nie naszych gości. Przede wszystkim wybierajmy takie rozwiązania jakie uważamy sami za słuszne i w jakich będziemy czuć się dobrze. Decydując się na wnętrza monochromatyczne najważniejszym naszym zadaniem będzie wybór tylko jednego, wiodącego koloru. Co więcej wybór powinniśmy dokonać sami wraz z mieszkańcami domu. Niestety jeśli będziemy podlegać wpływom osób trzecich, ich porady mogą okazać się opłakane w skutkach. Nie każdy bowiem lubi kolor zielony w takim samym stopniu jak biały.

Wnętrza monochromatyczne to odpowiedź dla osób lubiących nietuzinkowe rozwiązania, a nawet wyzwania w dziedzinie urządzania własnego domu. Na pozór wydają się nudne i nie mające nic do zaproponowania. Na szczęście to tylko pozory, które zrażają do siebie osoby niezdecydowane co do własnego stylu. Tym lepiej dla nich, gdyż wnętrza w jednym kolorze wymagają od nas pełnej konsekwencji w działaniu jak i podjęcia najważniejszej decyzji jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac projektowych. KOLOR! Co do jego wyboru musimy być pełni świadomi i zdecydowani czy to jest nasz strzał w dziesiątkę.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: 5 pomysłów na wykończenie domu, Zaproszenie na pokoje, Czym wykończyć ścianę w łazience cz. II, Architekt wnętrz – nowa moda, czy prawdziwa potrzeba, Aranżacja wnętrza ze słupami
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, kolor, barwa, tonacja, wnętrze, ściany, wystrój, paleta, jeden kolor, wybór koloru