×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wnętrza w stylu francuskim

Nie da się ukryć, że styl pochodzący z nad Loary to niezwykłe oblicze luksusu. Elegancja i szyk dominują w każdym prawdziwie francuskim domu. Odpowiednie połączenia kolorów, dodatki, a przede wszystkim oś symetrii sprawiają, że nawet niskim nakładem kosztów możemy poczuć uroki Paryża i to bez wychodzenia z domu.

Symetria jest podstawą każdego francuskiego wnętrza. Dzięki niej możemy liczyć na ład i harmonię, które są niezbędne do okiełznania tego jakże czarującego stylu. Barok i klasyka stały się pierwowzorem dzisiejszego stylu francuskiego. Regularność z którą ściśle powiązana jest symetria pozwala na okiełznanie bogactwa dodatków, kolorów i pomysłów nawet samych właścicieli. Przykładem tego mogą być posadzki. W większości układane w typową czarno-białą szachownicę, lub w przypadku podłóg drewnianych w jodełkę. Bez symetrii wnętrza francuskie na pewno byłyby bogato zdobione, ale nie miały by nic wspólnego z harmonią.

Co do samego wyposażenia, nie da się ukryć iż główną rolę odgrywają tutaj meble i dekoracje. Najlepiej jeśli jeszcze równocześnie są one antykami. Oryginalne "ludwiki" znajdują swoje miejsce w salonach, sypialniach, kuchniach, a nawet łazienkach i to tuż obok mebli całkowicie nowoczesnych. Popularna nazwa "ludwiki" została zapożyczona od imion samych francuskich królów. Do dnia dzisiejszego największą popularność zdobywają meble, które wzorowane są na czasach panowania dwóch Ludwików: XIV oraz XV. Pierwsze z nich to monumentalnie i bogato rzeźbione szafy, komody, skrzynie. Drugie natomiast bardziej skierowane ku wygodzie delikatności. To właśnie w tych ostatnich można dostrzec wpływ innych kultur, a przede wszystkim kultury wschodniej. Delikatne i lekkie sekretarzyki, gablotki, meble idealnie pasujące do każdej kobiety.

Styl francuski to przede wszystkim miękkie kształty. Nie ma w nim miejsca na "ostre" kanty, jak i również na blokowe, minimalistyczne akcenty. Kobiece linie, owalne klepsydry wszystko to co zawierają w swym wyglądzie meble minionej epoki. Dodatkowo liczy się każdy detal. Klamki, uchwyty, stojaki pod lampy, abażury, czy zamki. W tym stylu nie ma jedynie miejsca na przypadkowość. Jeśli próbujemy stworzyć wnętrza eklektyczne, tym bardziej musimy zwrócić uwagę na Francję oraz jej szczegóły. Kilka drobnych błędów może w znaczącym stopniu, niekorzystnie wpłynąć na całe wnętrze. Eklektyzm, czyli łączenie stylów jest idealnym sposobem dla tych, którzy nie chcą mieszkać w sterylnych wnętrzach, ale również nie za dobrze czują się we wnętrzach typowo muzealnych. I tak idealnym rozwiązaniem stanie się połączenie minimalizmu z art deco, czy nawet z barokiem!

To na co powinniśmy zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrz w stylu francuskim to autentyczność przedmiotów, które mają znaleźć się w mieszkaniu. Najpiękniej regułę tę oddają nieco zużyte meble, z których można wyczytać minioną epokę. Pamiątki rodzinne, stare ramy, obrazy, sekretarzyki... im bardziej będą one autentyczne tym lepszy i prawdziwszy klimat wprowadzą do całego wnętrza. Nie ukrywajmy ich wieku pod serwetami, czy obrusami. Meble mogą być przetarte, niedoskonałe. Przede wszystkim liczy się ich historia i sentyment, który często bywa z nimi powiązany.

Szkło, lustra i światło to nieodłączne elementy każdego paryskiego wnętrza. Cienie i półmrok są naturalnym sposobem na wprowadzenie odpowiedniego nastroju. Natomiast światło odbijające się od kryształowych lamp to podstawa do stworzenia klimatu, bez którego nie można nawet marzyć o wnętrzach związanych w jakikolwiek sposób z Francją.

Oprócz wysokogatunkowego drewna, które nadaje wnętrzu elegancji nie powinniśmy zapominać o tkaninach. Dodają one odpowiedniej lekkości i zmysłowości pomieszczeniom, w którym je umieścimy. Niekoniecznie musimy inwestować tylko w ciężkie, kwiatowe materiały, które niektórych mogą zbytnio przytłoczyć. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i gatunków tkanin uznawanych za lekkie i delikatne. Dzięki nim antyczne meble mogą prawie unosić się "nad ziemią". Jedwab, muślin...nad tym na prawdę warto się zastanowić.

Harmonię i porządek wprowadzi także użycie podobnych kolorów i odcieni w różnych pomieszczeniach. Pamiętajmy, że każdy pokój, łazienka, kuchnia powinny tworzyć ze sobą spójną całość. Jest to tym ważniejsze, im mniejszą przestrzeń ma nasze mieszkanie, czy dom. Warto byłoby ustalić pewne reguły w urządzaniu i dekoracji wnętrz. Wszystko po to, aby nie wprowadzić zbędnego zamieszania.

Styl francuski oscyluje między kolorami wywodzącymi się wprost z klasyki. Znaczy to, że najwłaściwszymi barwami są kolory ziemi, czernie, beże, biele, neutralne pastele. Kojarzona przez nas zieleń, czy mocne błękity są również mile widziane we wnętrzach francuskich. To co wyróżnia ten styl to czerń. Została ona celowo wprowadzona, aby zaakcentować piękny wygląd mebli i dodatków.

Francja we własnym, polskim domu nie musi oznaczać muzealnego, czy zamkowego wnętrza. Pokoje urządzone według paryskich kanonów będą piękne, ale przede wszystkim przytulne. Jeśli jesteśmy miłośnikami delikatnej elegancji i klasyki to styl ten najpełniej odda nasze upodobania.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Pomysły na komfort w małym mieszkaniu, Nowoczesne wnętrze, 5 pomysłów na wykończenie domu, Spiżarnia – zbytek czy wygoda?, Ergonomia w kuchni - kształt zabudowy kuchennej
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, meble w stylu francuskim, styl francuski, ludwik xiv, barok, klasyka, elegancja, eklektyzm