×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wnętrza według Feng Shui

Feng shui. Dosłownie: wiatr i woda. Pierwszego nie możemy zobaczyć, a drugiego dotknąć. Coś, co jest niewidzialne i nieuchwytne staje się podstawą starożytnego, chińskiego planowania w celu osiągnięcia spójności człowieka z otaczającym środowiskiem naturalnym. Feng shui istnieje tak długo, jak tylko ukształtowała się kultura chińska. Do naszych kręgów kulturowych dotarł dopiero kilkadziesiąt lat temu. Lata osiemdziesiąte XX wieku powoli przynosiły zainteresowanie filozofią Wschodu, a samo apogeum nastąpiło dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych wraz z szerzącą się modą na Orient.

Feng shui miał swoje początki w sytuacji osiedlania się ludzi na danym terenie, gdzie poświęcanie uwagi otoczeniu swojego domu było czymś najbardziej istotnym. Najlepszy dom to był ten postawiony na stabilnym, żyznym gruncie, dobrze nasłoneczniony, w pobliżu rzek.
Chińczycy wierząc, że otoczenie, w którym przebywamy, dokładniej krążąca energia wokół nas tzw. 'chi' - wpływa na nasze życie, stworzyli więc niezwykłą sztukę kreowania przestrzeni. W Feng shui najważniejsza jest harmonia, usuwanie niepożądanych innych wpływów, które mogą przeszkodzić w swobodnym przepływie energii. Za pomocą odpowiedniego usytuowania mebli, roślin oraz elementów dekoracyjnych możemy tworzyć atmosferę wnętrza, która korzystnie będzie wpływać na nasze zdrowie, pomyślność, bogactwo, utrzymywanie harmonii w relacjach z innymi ludźmi. Służy temu tzw. siatka bagua. Jest to dokładny schemat w postaci kwadratu odpowiadający poszczególnym sferom ludzkiego życia i przyporządkowany konkretnym częściom mieszkania. Kwadrat ten nakłada się na plan domu i wtedy za pomocą umieszczonych w schemacie cyfr pokazuje on, które obszary mieszkania odnoszą się do poszczególnych dziedzin życia i w jakim stopniu. Wymienia się dziewięć sfer życia: bogactwo, sława, związki, rodzina, zdrowie, dzieci, wiedza, kariera, przyjaźń.
Poniżej kilka porad dotyczących wnętrz według Feng shui.

Łazienka
Tutaj musi panować harmonia i spokój. Łazienka powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Nie zawieszajmy luster naprzeciwko drzwi lub okna, ponieważ tak umieszczone zakłócą przepływ energii. Pamiętajmy o zamykaniu klapy od sedesu, to sprawi, że woda nie wypłucze naszych pieniędzy. Wszelkie urządzenia elektryczne zawsze trzymajmy w szafkach. Porządek jest jedną z głównych zasad Feng shui.
Kuchnia. To serce domu, najważniejsze pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki dające nam życiową energię. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie kuchenki daleko od lodówki i zlewu. Symbolizują one bowiem dokładnie dwa przeciwstawne żywioły: ogień oraz wodę. Zlewozmywak najlepiej zamontować przy oknie z ładnym widokiem. Warto zadbać także o owalny stół oraz wygodne krzesła.

Sypialnia
Tutaj, najważniejsze jest ustawienie łóżka- powinno mieć z tyłu ścianę, a przed sobą wolną przestrzeń, tak aby można było dostać się do łóżka z trzech stron. W Feng shui zakazane wręcz jest leżenie stopami do wyjścia z sypialni. Zrezygnujmy z obecności dużych luster, które będą odbijać nasza, śpiącą postać. Będą zakłócać sen. Postarajmy się tez o to, by w tym pomieszczeniu było jak najmniej urządzeń elektrycznych.

Salon
Najważniejsze w przypadku tego wnętrza jest odpowiednie ustawienie mebli i sprzętów. Kanapę usytuujmy w głębi salonu, żeby energia wpływająca przez drzwi nie kierowała się od razu bezpośrednio ku siedzącej tam osobie. Oddzielmy miejsce pracy od miejsca wypoczynku, nie ustawiajmy komputera naprzeciwko kanapy i unikajmy mebli z ostrymi krawędziami. Możemy również postawić w salonie dodatkową lampę, dzięki czemu oświetlenie całej jego powierzchni będzie równomierne, harmonijne.

W sztuce aranżacji wnętrz jakim jest niewątpliwie Feng shui szczególnie ważną rolę odgrywają kolory. Bez wyboru odpowiednich barw cały nasz wysiłek związany z rozplanowaniem mieszkania, ustawieniem mebli, detali może okazać się bezcelowy. W Feng shui nie ma złych kolorów, główną zasadą jaką się możemy kierować przy ich wyborze jest odzwierciedlenie ich w odpowiedniej energii. Wyróżniamy tu pięć żywiołów: Drzewa, Ognia, Ziemi, Metalu oraz Wody. Drzewo to zieleń, Ogień – kolor czerwony, pomarańczowy, Ziemia – kolor żółty, beżowy, Metal – biały, srebrny, Woda – czerń, niebieski. Ważnym jest więc, fakt aby uświadomić sobie, jaki kolor i jego działanie, energię potrzebujemy w danym pomieszczeniu. Dla przykładu - kolor żółty, złoty - sprzyja dobrej pracy, koncentracji. Wnętrza powyższych są pełne światła, energii i witalności. Czerwień jest kolorem pomyślności, szczęścia. Zasługuje na specjalną uwagę. W Chinach, jak i w północnych Indiach kolor ten jest na przykład tradycyjną barwą sukni panny młodej. W Chinach, w czasie obchodów celebracji Nowego Roku można zaobserwować czerwień dosłownie wszędzie, jednym ze zwyczajów jest obdarowywanie bliskich czerwonymi kopertami z pieniędzmi w środku, opatrzoną odpowiednią dedykacją. Może warto więc mięć chociaż kilka akcentów czerwieni w mieszkaniu?. Niebieskie odcienie sprzyjają relaksowi i medytacji. Bardzo dobrze odnajdują się w pomieszczeniach wypoczynkowych. Zielenie, biel, beże, ogólnie bardziej naturalne kolory tworzą miłą atmosferę do odpoczynku. Na przykład bardzo często zielenie wybierane są do sypialni. Natomiast odcienie takie jak, jasne brązy, biele, lekkie szarości – znakomicie sprawdzą się w kuchni, czy jadalni. Nadadzą im uczucie czystości i większej ilości światła.

Chińczycy na podstawie obserwacji świata natury i jego cyklicznych zmian stworzyli Feng shui, czyli zbiór uniwersalnych zasad, do których człowiek jako element całego systemu powinien się dostosować. Aby działać w harmonii, korzystać z zasobów natury i osiągać sukces. Dzięki zastosowaniu kilku reguł możemy tego dokonać.
Feng shui - sztuką życia.


autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo, Inne
Podobne: Wyspa kuchenna, Mieszkamy z psem, Małe dziecko w domu – jakie zabezpieczenia?, Tynki dekoracyjne we wnętrzu, Angielskie wnętrza
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,