×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Warto waszym zdaniem obecnie pracować w Policji? Trudno dostać tam pracę?
adamm90, 16 sie 12:54
Wielu z nas staje przed tym pytaniem kiedy nasza pralka niestety ulega awarii. Czasami okazuje...
maksik, 16 sie 11:32
Mam nietypowe pytanie, mam w domu płaski dach i chciałbym zamontować w nim okno. Znalazłem...
maksik, 16 sie 09:05
 

Wnętrza z drewnem

Drewno od wieków służy jako materiał budowlany, z którego powstają solidne budowle. Tworzywo to jest nie tylko trwałe i zdrowe, przez swoje naturalne pochodzenie, ale także wprowadza do wnętrza niepowtarzalną atmosferę i ciepło.

Drewniane domy posiadają swój niepowtarzalny urok i trwałość. Jednak nie jest to tylko i wyłącznie tworzywo do stawiania domów. Drewno stało się także bardzo urokliwym materiałem służącym do wykończenia wnętrz. Najczęściej pojawia się w postaci drewnianych paneli, które wprowadzają do wnętrza ciepło i jasność. Jednak drewniane podłogi to nie jedyny element wnętrza, który można wykonać z tego materiału. Z powodzeniem można także wykorzystać je do wykonywania ścian, półek, mebli, schodów czy też poręczy.

Drewno stosować możemy niemal w każdym pomieszczeniu, począwszy od sypialni czy salonu, a na kuchni, a nawet łazience kończąc. Odpowiednia dbałość o drewniane elementy sprawia, że przez długie lata można cieszyć się pięknym, stylowym i nowoczesnym wnętrzem, nawet w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Jeszcze do niedawna boazeria, czyli drewniane ściany kojarzyły się z tandetą i czasami PRL-u. Jednak powoli w zapomnienie odchodzi ta niechlubna epoka i tego rodzaju pokrycie powierzchni powraca do łask i cieszy się coraz większą popularnością.

Boazeria pochodzi od francuskiego słowa boiserie i w dosłownym znaczeniu oznacza „obłożenie drewnem”. Jako element dekoracyjny, wykorzystywany do obkładania ścian i sufitów, znana była już w starożytności. Ogromną popularnością cieszyła się zwłaszcza w latach 80.

Tradycyjna boazeria układana z desek łączonych przy pomocy złączy ciesielskich lub metalowych bądź korkowych wkładek. Niewielkie szczeliny dylatacyjne umożliwiały drewnu pracę, jednak sprawiały, że ściany nie wyglądały zbyt estetycznie. Do obkładania ścian używano różnych materiałów, jednak najbardziej eleganckie, ciepłe i przytulne wnętrze tworzy jedynie boazeria wykonana z prawdziwego drewna.

Elementy boazerii wykonuje się głównie z dwóch rodzajów drewna: sosny i świerka. Różnią się one między sobą profilem i rozmiarami. Boazeria wykonana z obu rodzajów drewna doskonale nadaje się do okładania ścian. Obecne trendy wskazują, by zamiast lakierowania, stosować bejcę i olej, dzięki którym pogłębia się faktura i barwa drewna. Dobrym rozwiązaniem jest także pójście za modą skandynawską i bielenie ścian pokrytych drewnem, a bardziej odważne osoby sięgają nawet po ekstrawaganckie kolory, takie jak fiolet czy czerwień.

Panele ścienne układa się nie tylko pionowo, ale także w poziomie. Same deseczki, w porównaniu z tymi zakładanymi jeszcze dwadzieścia lat temu, są znacznie szersze. Powszechnie stosuje się układanie boazerii tylko na jedną ścianę i łączenie ze sobą różnych gatunków drewna. Przy zakładaniu boazerii, jej krawędzie osłania się dekoracyjnymi listwami wykończeniowymi. W sytuacji, gdy na ścianach kładziemy deski z masywu drewnianego, koniecznie trzeba zachować przy podłodze, suficie oraz w narożnikach pomieszczenia szczeliny dystansowe, które umożliwiają „pracę” drewna, rozszerzającego się i kurczącego się pod wpływem zmian wilgoci we wnętrzu. Boazerię wykończać można także fornirem, czyli okleiną do naklejania z cienkich arkuszy drewna. Mogą one być wykonane z różnego jego gatunku.

Jednak zanim zdecydujemy się na założenie w domu czy mieszkaniu boazerii, trzeba zastanowić się czy na pewno chcemy pokryć ściany tego rodzaju materiałem. Jest to inwestycja nie najtańsza, a dodatkowo zakłada się ją na lata.

Drewno, to nie tylko materiał do pokrycia ścian, sufitów i podłóg. To także doskonałe tworzywo na meble. Wykonane z litego drewna prezentują się znakomicie w minimalistycznych, industrialnych i chłodnych wnętrzach. Materiał ten doskonale ociepla i urozmaica pomieszczenia wyposażone w sprzęty proste, o oszczędnych formach.

Sklepy z meblami oferują ogromny wybór sprzętów wykonanych z różnych gatunków drewna. W tego rodzaju meble możemy wyposażyć niemal każde pomieszczenie. Bez problemu zakupić można drewniany stół, krzesła, komody, łóżka, szafy i regały, ale także meble łazienkowe. Odpowiednia impregnacja drewna umożliwia bezpieczne stosowanie tego rodzaju wyposażenie także w takich pomieszczeniach, które charakteryzują się wysoką wilgotnością.

Meble drewniane, choć nieco droższe od tych wykonywanych z płyt, posiadają zdecydowanie więcej zalet. Przede wszystkim są to niezwykle trwałe i solidne sprzęty, które dodatkowo nadają każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Doskonale pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i staroświeckich aranżacji. Drewniane meble mogą służyć nam latami, a z biegiem czasu stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Czas działa na ich korzyść, zmienia kolor na ciemniejszy, co podkreśla ich urok. Nie wychodzą one tak łatwo z mody.

Jednak, by na długo zachowały świeżość i elegancję, wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które jednak nie są bardzo skomplikowane. Kurz wystarczy ścierać wilgotną szmatkę, ewentualnie z dodatkiem odpowiedniego środka do pielęgnacji drewnianych powierzchni. Warto jest także zabezpieczyć tego rodzaju meble filcowymi podkładkami, które pozwolą uniknąć zarysowań zarówno na posadzce, jak i na meblach.

Nasze wnętrza możemy wyposażyć także w innego rodzaju drewniane elementy. Jednym z nich są schody. Wewnętrzne schody bardzo często stosowane są przy adaptacji strychu czy poddasza, a także przy antresolach. Do wyboru mamy wiele rodzajów schodów drewnianych: kręcone, zabiegowe, samonośne, ażurowe, gięte, spiralne i pełne. Ich rodzaj zależy od charakteru pomieszczenia, jego wielkości, a także naszych potrzeb i upodobań.

Schody kręcone doskonale nadają się do małych pomieszczeń, gdyż zajmują mało miejsca, a dodatkowo stanowią efektowny element dekoracyjny. Wybiera się je najczęściej przy adaptacji np. strychu, stosuje się je także przy antresolach.

Natomiast schody zabiegowe umożliwiają zmianę kierunku bez konieczności stosowania spocznika. Zastępują go stopnie o zmiennej szerokości.

Kolejnym rodzajem schodów wewnętrznych są schody samonośne, które mogą być wykonane nawet w ukończonym budynku. Zaletą schodów ażurowych jest to, iż nie posiadają one stopnic, przez co są wizualnie lekkie, a przestrzeń znajdującą się pod nimi można dodatkowo wykorzystać.

Ciekawym rozwiązaniem do wnętrz są także schody gięte i spiralne, których konstrukcja wpisuje się w obręb koła. Są one szczególnie polecane do małych pomieszczeń.

Oprócz tego rodzaju schodów drewnianych, które przeznaczone są do małych pomieszczeń, a które sprawiają wrażenie lekkich, mamy także schody pełne. Zazwyczaj przylegają one do ściany i mogą czasem sprawiać wrażenie ciężkich. By dobrze komponowały się wewnątrz pomieszczenia, muszą być odpowiednio zaprojektowane.

Nie tylko schody, ale także balustrada może stanowić doskonały element dekoracyjny. Tego rodzaju drewniane dodatki stanowią także zabezpieczenie schodów, tarasów, balkonów, antresoli. Mogą także być stosowane jako ażurowa przegroda między pomieszczeniami.

Urządzając wnętrze za pomocą drewnianych elementów, nie można zapomnieć także o drzwiach. Te wykonane z litego drewna są nie tylko funkcyjne, ale także niezwykle eleganckie i trwałe. Można je wprawiać niemal w każdym pomieszczeniu.

Do wykonywania drewnianych elementów dekoracyjnych, najczęściej stosuje się drewno dębowe, jesionowe, bukowe, sosnowe, klonowe, orzechowe, wiśniowe, ale także drewno egzotyczne, jak merbau, iroko czy mahoń. Różnią się one przede wszystkim barwą, twardością, trwałością, a także ceną.

By jednak drewniane wnętrza elegancko się prezentowały, należy zadbać, aby wszystkie elementy ładnie się komponowały. Ogólnie przyjęta zasada mówi, by nie mieszać zbyt wielu gatunków drewna. Najlepiej jest stosować maksymalnie trzy, jednak w harmonijnych kolorach. Przy ocenie bierze się pod uwagę ciepłotę koloru i jego odcień. Szczególną uwagę należy zwrócić na te drewniane elementy, które znajdują się w ich pobliżu. I tak, np. drewniane schody powinny być w kolorze podłogi, ewentualnie w kolorze drzwi, jeśli te znajdują się w pobliżu schodów.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Materiały budowlane
Podobne: Wełna mineralna, Wykończenie ścian kuchennych cz. II, Parametry techniczne dachówek, Sprzęt kuchenny, Bezpieczne drzwi w pobliżu dziecka
Słowa kluczowe: schody, panele, balustrady, drzwi, wykorzystanie drewna, drewno we wnętrzach, drewno na ścianę