×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Woda z własnego ujęcia

naszmajster.plDom to niezliczona ilość wydatków. Nie chodzi jedynie o jego samą budowę, ale również koszty eksploatacji i miesięczne rachunki. Warto zastanowić się jak sprawić żeby były one w miarę tanie. I tak jednym ze sposobów obniżenia wydatków jest podjęcie decyzji na temat budowy studni. Własna woda jest idealnym sposobem na zmniejszenie zużycia wody miejskiej. Dobrym rozwiązaniem jest studnia, która będzie na tyle głęboka, aby dotrzeć do głębokich warstw wodonośnych. Są one bardziej wartościowe, gdyż nie mają na nie wpływu zmienne warunki atmosferyczne (powodzie, susze) jak i nie ulegają degradacji poprzez szkodliwe działanie samych ludzi.


Wody głębinowe występują praktycznie wszędzie. Niestety nie wszystkie są na tyle blisko powierzchni gruntu, aby opłacalne było wykonywanie odwiertów i sama budowa studni. Wpływ na inwestycję ma również, jakość wody oraz jej zasobność. Zbyt małe ilości mogą okazać się niewystarczające, co do naszych potrzeb. Innym problemem może okazać się jej skład. Kiedy mamy do czynienia z wodą określaną, jako twarda, mogą pojawić się problemy z systemami nawadniania. Jak zatem zbadać swoje zasoby i rodzaj wody? Warto udać się do starostwa powiatowego, gdzie można otrzymać informacje na temat już istniejących zbiorników wodnych i ich możliwości eksploatacyjnych.

Kiedy okaże się, że mamy odpowiednie warunki do posiadania własnej studni głębinowej powinniśmy zastanowić się gdzie studnię umieścić. W tym przypadku oprócz ograniczeń ekonomicznych takich jak zbyt duża odległość studni od budynku mieszkalnego występują również ograniczenia prawne. I tak między innymi mówią one o zachowaniu wymaganych odległości od granic działki (5 m), nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt (70 m), czy rowów przydrożnych (7,5 m) itp. Reguły oraz wymagania, co do budowy studni ustalają przepisy Prawa Wodnego jak i również Prawa Górniczego i Geologicznego. Znajdziemy w nich między innymi informacje na temat konieczności opracowania projektu odwiertu dla studni, czy też opracowania dokumentacji hydrogeologicznej. Wszystkie projekty i decyzje muszą zostać zatwierdzone przez właściwe organy administracyjne. A na końcu studnia powinna być poddana rejestracji. Dodatkowo prace zajmujące się odwiertem studni muszą być odpowiednio nadzorowane. Dokumentacja jak i sam nadzór jest prowadzony przez hydrogeologa. Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na studnię, której głębokość nie przekroczy 30m musimy przed rozpoczęciem jej budowy zgłosić ją w starostwie powiatowym. Jeśli jednak mamy zamiar wykonać studnię głębszą niż 30 metrów musimy uzyskać pozwolenie wodnoprawne na jej wykonanie.

Wybór, co do rodzaju studni jest zależny przede wszystkim od głębokości, na której znajdują się wody gruntowe (te zdatne do użytkowania). Pod względem kosztów najtańszym sposobem na posiadanie studni jest jej wykopanie. Jest to najłatwiejszy sposób załatwienia sobie dodatkowego zbiornika z wodą i to we własnym ogrodzie. Niestety woda znajdująca się w najpłytszej warstwie wodonośnej, najczęściej nie jest dobrej jakości. Dlatego warto zastanowić się nad studniami wierconymi, o których już była mowa. Są one najbezpieczniejsze i najlepsze pod względem jakości samej wody. Niestety ich wadą jest cena. Chociaż obecnie coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten rodzaj studni. Jeśli nie zależy nam na wodzie pitnej, a chcielibyśmy ograniczyć jej zużycie w pracach ogrodowych, przy na przykład podlewaniu roślin możemy zdecydować się na studnię z filtrem wbijanym. Jej wydajność jest niewielka, ale do prac ogrodowych wystarczająca.

Materiały, z których zostanie wykonana studnia powinny być nieprzepuszczalne i szczelne. Należy zwrócić uwagę również na to, z czego zostały one wyprodukowane. Nie powinny one negatywnie wpływać na jakość samej wody. Nadziemna część, która najczęściej zostaje wyposażona w pompę powinna znajdować się co najmniej na wysokości 90 cm od powierzchni gruntu. Kiedy budujemy studnię kopaną jest to wysokość, co najmniej 20 cm. Trwałe i nieprzepuszczające przykrycie powinno chronić jej część nadziemną.

Kiedy jesteśmy narażeni na wysokie koszty zużycia wody miejskiej powinniśmy szukać dodatkowych, nowych i co ważne tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest ujęcie wód podziemnych. Na początku kosztowna realizacja, która jednak znajduje swoje uzasadnienie w kolejnych, niższych rachunkach za zużycie wody. Dodatkowo zyskujemy dzięki niej pewność swojego zaopatrzenia w wodę. Pewność, która jest całkowicie niezależna od sytuacji hydrologicznej w danym miejscu zamieszkania. Budowa studni to nie tylko jej samo wykopanie, czy wywiercenie. Dochodzą również koszty zakupu urządzeń, które są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania takie jak na przykład zakup agregatu pompowego, czy odpowiednich przewodów itp. Jednak przy nawet niewielkim poborze wody, własne jej źródło jest dużo tańsze niż zakup wody komunalnej.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wodno - kanalizacyjne, Inne
Podobne: Kolektory słoneczne, Zaoszczędzić na wodzie, Uzgodnienia dostawy mediów – część 2: woda, Przydomowa oczyszczalnia ścieków, Instalacja wodna
Słowa kluczowe: hydraulik, cennik usług budowlanych, instalacje sanitarne,