×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wole oko

naszmajster.plWole oko na poddaszu pełni podwójną funkcję – jest przede wszystkim dodatkowym źródłem światła, ale również w niewielkim stopniu powiększa przestrzeń kierunku pionowego pomieszczenia. Niezaprzeczalnym atutem jest również jego urok i klimat, jaki się tworzy dla domków budowanych w tradycyjnym, może troszkę starodawnym stylu, który ponownie jest doceniany we współczesnym budownictwie. Szczególnie przy wyborze projektów domków jednorodzinnych częstokroć inwestor kieruje się bardziej chęcią stworzenia wrażenia dworku (ciepłego i przytulnego lokum) niż minimalistycznej bryły. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną – określonego gustu - podyktowaną dostosowaniem do wybranego miejsca budowy.Wole oko to specyficzna i dość trudna w wykonaniu konstrukcja okna
fot. Eliza BanyśWole oko, które wróciło do łask, jest elementem dość kłopotliwym pod względem konstrukcji i wykonawstwa. Wymaga ono bardziej zaawansowanej znajomości rzemiosła. Dach wraz ze wszystkimi lukarnami i ozdobami powinien stwarzać wrażenie lekkości, nie tracąc nic na swej solidności. Dlatego wybierając ekipę wykonawczą powinniśmy się upewnić, czy mają doświadczenie lub przeszkolenie w zakresie prac związanych z bardziej skomplikowanymi elementami ciesielskimi. Tak aby właściwie mogli zakończyć etap projektowy.

Decydując się na taką konstrukcję powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy materiał nadaje się na pokrycie dachu z wolim okiem. Co więcej – wybór materiału dyktuje również kształt i wymiary naszego nietypowego okna.
Podstawowymi kryteriami właściwego kształtowania wolego oka są:
  • Proporcje łuku – aby wole oko zdobiło, a nie szpeciło powinno mieć łagodny, opływowy kształt. W związku z tym określono graniczne wymiary stosunku jego rozpiętości do wysokości i powinny się one zawierać w maksymalnym przedziale 6:1 do 4:1. Dlaczego nie zaleca się stosowania materiałów, przy których powyższe proporcje przekraczałyby górne granice? Wyobraźmy sobie sytuację, w której planujemy wole oko na poddaszu użytkowym i zakładamy, że wysokość w najwyższym punkcie łuku ma wynosić 1m. Przy zastosowaniu materiału pokrycia dachu, który wymagałby proporcji na przykład 8:1 uzyskujemy wole oko, którego długość podstawy ma 8m.
  • Rodzaj pokrycia – generuje między innymi konkretną wartość powyższych proporcji łuku wolego oka. Pokrycie dachu musi być ułożone z takim spadkiem, aby zapewnić szczelność. Woda opadowa nie może przedostawać się do wnętrza. Dlatego najmniejsze graniczne wartości proporcji wysokości łuku do długości jego podstawy można przyjmować dla dachów krytych łupkiem lub płytkami włóknocementowymi. Najczęściej stosowane są jako pokrycie dachowe przy tego rodzaju rozwiązaniach dachówki karpiówki, dla których należy zastosować górną granicę proporcji. Wole oka można kryć również strzechą (aranżacje „wiejskich chat”) lub gontem drewnianym. Możliwe jest również zastosowanie tradycyjnych dachówek ceramicznych lub cementowych, jednak w tym przypadku sposób układania jest znacznie bardziej skomplikowany. Również proporcje łuku zwiększają swoje granice;
  • Spadek daszku wolego oka – kąt nachylenia krawędzi wolego oka w stosunku do kąta nachylenia połaci dachu nie powinien przekraczać 12˚.

Konstruowanie wolego oka
Po wykonaniu więźby dachowej należy w miejscu przewidzianym na wole oka wykonać wymiany w krokwiach – „przeszkadzające” elementy (występujące w świetle) należy wyciąć i zastosować poprzeczne elementy, łączące całość w spójną ramkę stanowiącą swego rodzaju ruszt pod konstrukcję tej specjalnej lukarny. Następnie należy przygotować szablon pod ściankę czołową wolego oka.
Konstrukcję wsporczą daszku stanowią krokwie (a właściwie „krokiewki”, drobnowymiarowe elementy drewniane), które można zamocować w postaci stożkowatej (z jednej strony opierają się one na ściance czołowej, z drugiej natomiast połączone są z wymianem krokwi dachu głównego) lub sferycznej (w której promienie krokwi – krążyny, oparte są na obu końcach na wymianach).
Wykończenie dachu wolego oka wykonuje się analogicznie do pozostałej części dachu. Jeśli mamy łaty-tutaj również są używane, można też daszek wykończyć sztywnym poszyciem.
Na całości układa się najlepiej drobnowymiarowe elementy dachówkowe.


Wole oko a lukarna
Aby porównać ze sobą te dwa ustroje pod względem nakładów finansowych, które pochłaniają, należałoby przyjąć za temat rozważań konstrukcje o zbliżonej powierzchni.
Ponieważ lukarna jest strukturą prostszą, jej wykonanie nie wymaga zatrudnienia specjalistycznej ekipy, posiadającej doświadczenie w wykonawstwie krzywoliniowych konstrukcji ciesielskich. Ze względu na zużycie materiału można dojść do wniosku, że czasami lukarna wymaga jego większej ilości. Jednak biorąc pod uwagę specyfikę układania elementów wykończeniowych oraz podkładów przy wolim oku, może się okazać, że zużycie materiału jest podobne albo i większe niż przy lukarnie. Największym jednak problemem, pod względem finansowym, są okna: dla lukarny zwykle nie będzie kłopotu-jeśli wybierzemy tradycyjny styl i dostępne modele- ani czas realizacji, ani koszty nie powinny być zawyżone w porównaniu do pozostałych elementów przeszkleń. Przy wolim oku sprawa jest trochę bardziej skomplikowana- należy już na początku zastanowić się nad tym, jaki rodzaj okna nam odpowiada, a następnie spośród różnorodnego asortymentu produktów dostępnych na rynku wybrać producenta, który na specjalne zamówienie wykona odpowiedni model.
 
naszmajster.plNależy pamiętać o tym, że nietypowy kształt okna generuje dodatkowe koszty, których wielkość może dochodzić nawet do 50% dodatkowej dopłaty do ceny podstawowego okna. W tym przypadku również czas realizacji może być wydłużony. Dlatego planując budowę takiego elementu należy odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, jakie są terminy realizacji, aby nie wstrzymywać później wykończenia obiektu przez brak jednego elementu.
Pod względem dopływu światła do pomieszczenia na pewno o wiele lepsze parametry dostaniemy, gdy zastosujemy lukarnę. Ponieważ nie ma w jej przypadku ograniczeń zachowania odpowiednich proporcji: wysokości do długości podstawy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby całą jej przednią elewację przeszklić. Nie ma takiego komfortu dowolności dla wolego oka - zwykle wymiary okna są mocno ograniczone, a tym samym do pomieszczenia wpada niewielka ilość światła dziennego.


Łatwiejszą konstrukcją do wykonania są lukarny
fot. Eliza Banyś


Decydując się na własny dom należy wziąć pod uwagę nie tylko względy praktyczne i finansowe, lecz tak na prawdę zastanowić się co nam będzie się podobać. Czy rezygnując z czegoś tylko dlatego, że jest bardziej wymagające nie pozbawimy się niepowtarzalnego klimatu. Dla wielbicieli wolego oka z pewnością nic nie będzie wystarczająco dużą przeszkodą, aby ozdobić swoje lokum stylowym elementem architektonicznym. W końcu dom, czy karczma (tak chętnie budowana w ostatnich latach w stylu dworku staropolskiego, krytego strzechą i koniecznie ozdobionego wolim okiem), to nie inwestycja na kilka miesięcy, lecz co najmniej na kilka lat- i przez cały ten czas powinna cieszyć nasze oko.


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Stolarka
Podobne: Budowa systemem gospodarczym, Lukarny, Dobór i montaż stolarki drzwiowej, Niepodpiwniczone domy, Klasy profili okien PVC
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne,