×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wszystko o murłacie

Murłata lub namurnica, to drewniana belka ułożona na murze budynku, która przenosi obciążenia z więźby dachowej na ściany, a następnie na grunt. Wykonywana jest ona z drewna, najczęściej sosnowego. Przekrój murłaty jest zazwyczaj kwadratowy, o wymiarach od 10x10 cm do 15x15 cm.

Układając murłatę wzdłuż ściany należy pamiętać o jej impregnacji oraz ułożeniu pod nią izolacji przeciwwilgociowej (najczęściej z dwóch warstw papy), co chroni drewno przed działaniem wody podciąganej kapilarnie przez mur. Najczęściej murłatę mocuje się do ścian kolankowych przy pomocy kotew stalowych z nagwintowanymi końcówkami, które są zalewane betonem. Pod nakrętki należy podłożyć podkładki stalowe dużej średnicy. Długość oraz rozstaw kotew uzależnia się od przewidywanego obciążenia ssaniem wiatru. Najczęściej przyjmuje się rozstaw, co 2,0-2,5 m. Ważne jest, aby rozmieszczenie łączników nie wypadało w miejscu mocowania krokwi do murłaty. Zanim, więc ustalimy miejsca ułożenia kotwi, warto zapoznać się z dokumentacją techniczną, w której podany będzie rozstaw krokwi.

Przed ułożeniem murłat należy również odpowiednio zadbać o ściankę kolankową, na której będzie się znajdować murłata. Musi być ona wyrównana i wypoziomowana i dopiero na takiej powierzchni (po ułożeniu izolacji wodoszczelnej) można przystąpić do montażu murłat.

Murłata, jako podstawa konstrukcji dachu

Najczęstszy sposób łączenia krokwi z murłatą polega na odpowiednim podcięciu ciesielskim krokwi, tak, by opierała się ona przynajmniej 1/3 grubości na murłacie. Podcięcie należy wykonać także na murłacie. Dodatkowo, aby nie dopuścić do przesunięcia się krokwi i ich „rozjechania” należy połączenie wzmocnić wbijając długie gwoździe lub klamrę ciesielską. W ten sposób należy wykonać połączenie z obu stron krokwi. W narożnikach murłaty winny być z sobą połączone mechanicznie, a nie, ułożone na styk, co zdecydowanie poprawia wytrzymałość mechaniczna całek konstrukcji.

Izolacja murłaty

Po ułożeniu murłaty i ustawieniu krokwi wszystkie elementy metalowe warto zabezpieczyć farbą antykorozyjną. Jeśli okap dachowy nie będzie osłonięty od spodu podbitką, trzeba też domurować od zewnątrz cienką ściankę zasłaniającą murłaty do wysokości górnej powierzchni krokwi. Źle ocieplone murłaty to dość powszechna praktyka nawet na porządnie prowadzonych budowach. Tymczasem, tworzy się w tym miejscu duży mostek cieplny, przez który ciepło ucieka z domu na zewnątrz. Szczególnie doświadczają tego użytkownicy sypialni na poddaszu. Dlatego w przypadku ściany jednowarstwowej powyżej płaszczyzny mocowania murłaty powinna być wymurowana od strony zewnętrznej cienka ścianka z bloczków betonu komórkowego grubości 8-10 cm. Przestrzeń pomiędzy nią a murłatą powinno się, po zakończeniu prac murarskich, wypełnić wełną mineralną.

W przypadku ściany dwuwarstwowej wełną mineralną wypełnia się przestrzeń między zewnętrzną płaszczyzną murłaty a ociepleniem ścian, wyprowadzonym ponad ściankę kolankową. By nie trzeba było sztukować ocieplenia, trzeba doprowadzić go do samego dachu (folii wstępnego krycia). Przy ścianie trójwarstwowej przestrzeń między murłatą a wyprowadzoną ponad ściankę kolankową murowaną warstwą elewacyjną powinno się starannie wypełnić materiałem izolacyjnym. Izolacja murłaty łączy, więc ocieplenie ścian zewnętrznych z ociepleniem dachu, ale trzeba pamiętać, by układając izolację cieplną murłaty, nie zatykać szczeliny wentylacyjnej.




autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Więźby
Podobne: Impregnacja drewna, Gotowa więźba dachowa, Dach mansardowy – przestrzeń na poddaszu, Ciesielskie konstrukcje dachowe
Słowa kluczowe: więźby, dach, murłata, dach