×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wybierasz miejsce na dom? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Zebranie wystarczających środków finansowych na budowę swojego wymarzonego domu to tak naprawdę dopiero połowa sukcesu. Potem projekt, budowa, wykończenie i wyposażenie własnego lokum. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji, a o dobrą działkę coraz trudniej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pod budowę domu?
Na podjęcie decyzji składa się wiele czynników, które każdy będzie rozpatrywał indywidualnie. Pamiętając, że w nowym domu będziemy mieszkać przez kilkanaście – a często nawet kilkadziesiąt lat – warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Oto lista najważniejszych czynników, które warto przemyśleć przed podjęciem decyzji.

  • Odległość – od miasta, drogi dojazdowej, pracy, szkoły, przedszkola, sklepów. Zamieszkanie na wsi z pewnością zagwarantuje spokój i ucieczkę od miejskiego zgiełku, ale może skutecznie skomplikować codzienne życie. Dojazdy do pracy, korki przy trasach wyjazdowych, odwożenie dzieci do szkoły lub przedszkola, a nawet zwykłe zakupy mogą stać się uciążliwe, czasochłonne, a do tego kosztowne. Działki położone bliżej prawdopodobnie będą nieco droższe, ale w ostatecznym rozrachunku pozwolą na sporą oszczędność, nie tylko pieniędzy, ale i czasu. W granicach miasta lub na jego obrzeżach infrastruktura jest lepiej rozbudowana, lepsza komunikacja, łatwiejszy dostęp do szkół i przedszkoli, a zwykłe wyjście ze znajomymi nie stanowi większego problemu.
  • Dojazd. To jedna z kluczowych kwestii, jeśli decydujemy się na zamieszkanie na przedmieściach lub w pobliżu aglomeracji. Działki położone nawet kilka kilometrów dalej, ale z dobrym dojazdem, będą z pewnością droższe od tych, które leżą bliżej, ale dostęp do nich jest utrudniony. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak: odległość od drogi przelotowej, sprawny wyjazd z osiedla lub szeregu działek, jakość drogi czy okresowe problemy z przejazdem (np. w zimie). Dobrym pomysłem jest też zajrzenie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni lub do decyzji o warunkach zabudowy.
  • Wielkość i ukształtowanie terenu. Ważny jest kształt działki, jej usytuowanie wobec stron świata, odległość od innych działek lub zabudowań, wzniesienia, dostęp do dróg. Często to właśnie te kwestie wymuszają pewne rozwiązania architektoniczne, a nieregularny kształt działki wiąże się z odpowiednim doborem budynku pod względem powierzchni zabudowy. Jeśli działka ma spore rozmiary, to kwestia ukształtowania terenu nie ma tak wielkiego znaczenia. Problem pojawia się w przypadku małych działek, gdzie to właśnie jej kształt może decydować nie tylko o wielkości domu, ale też o jego typie i orientacji. Trzeba pamiętać, że istnieje szereg prawnych wymagań, które m.in. określają odległość budynku od granicy działki (to minimalnie 4 m od granicy działki w przypadku ściany z oknem, a minimum 3 m dla ściany „ślepej”). Warto też zwrócić uwagę na rodzaj i jakość samego podłoża działki. To ważne kwestie biorąc pod uwagę przygotowanie terenu pod budowę, głębokość fundamentów, stabilność gruntu czy osiadanie budynku. Działka ze wzniesieniem może oznaczać spore problemy przy obfitych deszczach lub roztopach wiosennych - dotyczy to głównie podpiwniczonych domów. Pamiętajmy, że także w przypadku płaskich działek, ale położonych na niższym poziomie niż główna droga, trzeba liczyć się z ryzykiem podmakania i podchodzenia zbyt wysokich wód gruntowych.
  • Walory przyrodniczo-krajobrazowe. Tu duże znaczenie mają indywidualne preferencje i upodobania mieszkańców co do otoczenia, w którym ma stanąć przyszły dom. Co dla jednych będzie zaletą, dla innych stanie się ogromną wadą. Warto tu zwrócić uwagę na czystość powietrza, jakość wody, sąsiedztwo terenów zielonych, obecność drzew (ich stan, gatunki, bliskość lasu). Dla osób ceniących sobie ciszę i spokój ważna będzie duża odległość od głośnych ulic i zakładów przemysłowych, bliskość przyrody i krajobraz za oknem.
  • Uzbrojenie terenu. Dostęp do mediów jest jednym z głównych czynników wpływających na ostateczną cenę gruntu. Działki z pełnym uzbrojeniem są atrakcyjniejsze, a więc i droższe. Dostęp do wszystkich mediów znacznie usprawnia budowę i eliminuje trudności związane z podłączeniami.autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Przed budową
Podobne: Geodezyjne tyczenie terenu, Brak wody na budowie – jak ją zapewnić, jak oszczędzić, Jak sprawdzić przed kupnem, czy na działce można wybudować dom, Budowa systemem gospodarczym, Koszty adaptacji gotowego projektu
Słowa kluczowe: wybór działki, lokalizacjia działki budowlanej, miejsce pod budowę