×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wybór ekipy budowlanej

Wybór ekipy budowlanejWybór projektu i starania o wydanie pozwolenia na budowę mamy już za sobą. Pozostaje tylko budować. Komu powierzyć tak ważne zadanie, aby roboty były przeprowadzone solidnie, terminowo i bez większych problemów?

Budowę możemy prowadzić w różny sposób. Do wyboru mamy system gospodarczy lub zlecony.
System gospodarczy polega na samodzielnym nadzorowaniu prowadzeniu budowy. Inwestor zatrudnia różnych fachowców do wykonania określonych robót, a nawet niektóre prace wykonuje samodzielnie. System zlecony to dużo wygodniejsze rozwiązanie – wtedy budowa zlecana jest tylko jednej ekipie, która kompleksowo stawia dom – zaczynając od fundamentów, a na wykończeniu domu pod klucz kończąc. Jest to o tyle korzystniejsze rozwiązanie dla inwestora, że na budowie musi pojawiać się tylko od czasu do czasu sprawdzając postęp prac.
Niezależnie od wyboru sposobu budowania – musimy zatrudnić wykonawców. Pracując systemem gospodarczym dość często będziemy dokonywać takiej decyzji. Istnieje szansa, że jeśli za pierwszym razem trafimy na niekompetentnych fachowców to później – ucząc się na własnych błędach – następną ekipę wybierzemy lepiej.
Trudniejszy wybór stoi przed inwestorem chcącym budować systemem zleconym. Tutaj wykonawcę wybiera się tylko raz i nie można się pomylić - od tego bowiem zależy powodzenie naszego projektu.


Jak więc dobrze wybrać? Czym kierować się w doborze ekipy? Gdzie szukać wiarygodnych opinii?

Wybór wykonawcy powinien być poprzedzony zebraniem możliwie jak największej ilości informacji o danej ekipie.
Porównujemy dane na temat zrealizowanych robót, referencje z poprzednich budów.

Ilość zrealizowanych prac
Wykonawca, który zrealizował wiele inwestycji posiada duże doświadczenie. Możemy więc wnioskować, że oprócz wiedzy teoretycznej będzie umiał rozwiązać problemy, których na budowie może być niemało np. nagła zmiana pogody czy złe warunki gruntowe.

Referencje
Po każdej zrealizowanej budowie firma może otrzymać od zleceniodawcy referencje świadczące o jakości wykonanych prac i komforcie współpracy. Przeglądając referencje warto zwrócić uwagę nie tylko na samą ocenę wystawiona przez poprzedniego inwestora, ale sprawdzić również zakres wykonywanych robót oraz czas trwania poprzedniego zlecenia. Będzie to dla nas bardzo ważne źródło informacji o zakresie umiejętności, jak i terminowości wykonawcy. Może się bowiem zdarzyć, że firma która posiada kilkanaście referencji głównie zajmowała się murowaniem – wtedy uzasadnione są nasze wątpliwości czy pomimo zapewnień ze strony firmy – wykonają prawidłowo konstrukcję dachu. Czas trwania poprzedniego zlecenia też jest bardzo ważną informacją – jeśli jest on wyjątkowo długi – a wykonawca nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego aż tyle trwały prace budowlane to najlepiej zrezygnować z wybory takiej firmy, aby później nasza budowa nie ciągnęła się w nieskończoność.

Certyfikaty i szkolenia
Warto też zwrócić uwagę, czy przyszły wykonawca posiada certyfikaty świadczące o przeszkoleniu pracowników w danej technologii. Dziś wiele firm produkujących materiały budowlane szkoli firmy budowlane w zakresie stosowania ich materiałów i technologii wykonania. Jeśli chcemy budować w konkretnym systemie – warto wybrać firmę, która odbyła szkolenie u producenta systemu – będziemy mieć wtedy pewność, że ściana, czy pokrycie dachowe będą wykonane właściwie zgodnie z zaleceniami producenta.
Chcąc przekonać się na własne oczy jak pracuje ekipa, można pojechać na budowę, którą wykonują lub wykonywali budowlańcy i przyjrzeć się jak wygląda efekt ich prac. Możemy też porozmawiać z poprzednim zlecającym, by dowiedzieć się jak przebiegała współpraca z danym wykonawcą. Takie informację dadzą nam obraz jakości pracy jak i sposobu współpracy danej firmy.

Oferty cenowe
Co z kosztami – czy da się porównać wykonawców pod tym kątem?
Oczywiście - istnieje taka możliwość i należy z niej skorzystać. Posiadając kosztorys możemy w prosty sposób porównać oferty cenowe proponowane przez wykonawców z ceną widniejącą w kosztorysie. Nawet gdy nie mamy pełnego kosztorysu, a tylko tzw. kosztorys ślepy (wykaz robót oraz zastosowanych materiałów) takie porównanie jest możliwe. Wystarczy poświęcając trochę własnego czasu, by na podstawie cen rynkowych określić orientacyjny koszt budowy domu. Pomocne wtedy będą cenniki materiałów oraz robót budowlanych. Takie katalogi wydawane są kwartalnie przez kilka wydawnictw np. cennik Sekocenbudu.
Porównując otrzymane oferty cenowe należy pamiętać, iż najniższa oferta może oznaczać kłopoty. W końcu, aby zarobić - wykonawcą będzie musiał na czymś zaoszczędzić! Porównując ceny możemy tez sprawdzić uczciwość firmy. Jeśli oferta jest zbyt wysoka w stosunku do cen rynkowych – należy spodziewać się, że firma będzie chciała nas oszukać i wyłudzić dodatkowe pieniądze bazując na naszej niewiedzy.

Źródła informacji
Wiemy już jakich informacji szukać i pod jakim kątem oceniać wykonawców, ale gdzie takie dane znaleźć?
Jest wiele źródeł z których możemy skorzystać – Internet, znajomi, ogłoszenia w czasopismach branżowych.
Najpowszechniejszym źródłem informacji jest dziś Internet, prawie każda firma budowlana jest bardziej lub mniej „rozreklamowana”. Na portalach związanych z budownictwem często oprócz danych teleadresowych mamy dostęp do referencji, zdjęć z realizacji oraz opinii dotyczących wykonawców. Kolejnym internetowym źródłem informacji są prywatne strony www firm. Dzięki takim stronom możemy nie tylko przejrzeć ofertę wykonawcy, ale też przekonać się o jego rzetelności i staranności. Jeśli strona jest wykonana niestarannie w nieczytelny sposób - tzn. brak jest podstawowych informacji o firmie, roku powstania, zakresie wykonywanych prac czy też opisu poprzednich realizacji; jeśli strona jest od dawna nieaktualizowana - może to być sygnał świadczący o niestaranności wykonawcy lub nawet o tym, że firma nie dostaje zleceń i z jakiś przyczyn przestała liczyć się w branży.
Danych o budowlańcach możemy też zaczerpnąć od rodziny i znajomych. Na pewno ktoś z tego grona miał kontakt z jakąś firma i może ją polecić albo stanowczo odradzić. Warto więc przeprowadzić taki wywiad i uważniej przyjrzeć się polecanym firmom.

Wybór wykonawcy nie jest rzeczą łatwą, ale jeśli poświęcimy temu działaniu odpowiednio dużo uwagi i czasu, to zaoszczędzimy sobie późniejszych kłopotów na budowie, a te zawsze generują dodatkowe koszty.
Należy pamiętać, aby z ekipą, która będzie wykonywała prace na nasze zlecenie podpisać umowę. Pozwala ona uniknąć nieporozumień dotyczących obowiązków obu stron, jak również daje możliwość egzekwowania prawidłowości wykonanych prac i ich terminowości.
O tym dlaczego warto podpisać umowę i jakie zapisy powinny się w niej znaleźć przeczytasz w artykule: „Umowa o roboty budowlane”.

autor: inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa
Podobne: Budowa systemem gospodarczym, Brak wody na budowie – jak ją zapewnić, jak oszczędzić, 10 zasad ekobudowy, Najlepszy materiał na ścianę fundamentową, Ogród zimowy, czyli zielona oaza na cały rok
Słowa kluczowe: projekt domów, projekty domów, budowa domu, dom budowa, budowa domów,